×
 
 
info@bigtravel.sk 0915 841 757

 

 
 
 
 
 
Úvod > Sprievodca > Turistický sprievodca Tureckom
 

Turistický sprievodca Tureckom

Pozrieť všetky zájazdy do Turecka

pláž, more, vysoké zelené hory

 


Info  |  Mapa  |  Letoviská  |  AtrakcieSlovník  |  Pláže  |  Video


 

Základné informácie

 Časový posun  +1 hodina
 Úradný jazyk  turečtina
 Mena  turecká líra (TRY)
 Dĺžka letu  cca 2 hodiny
 Letiská  Antalya, Bodrum, Izmir
 Poloha  východne od Grécka
 Moria  Stredozemné, Čierne, Egejské
 Hlavné mesto  Ankara
 Rozloha  783 562 km2
 Počet obyvateľov  cca 80 000 000 obyvateľov
 Cestovné doklady  platný cestovný pas

Späť hore


Mapa

 

 

 

Späť hore


Letoviská

Alanya

 • vzdialenosť od letiska (Antalya) - 130 km

Alanya sa právom radí medzi najobľúbenejšie dovolenkové destinácie tureckej riviéry. Nachádza sa cca 130 km východne od letiska v Antalyi. Preslávila sa hlavne svojimi krásnymi piesočnatými plážami, najznámejšou je Kleopatrina Pláž vzdialená asi 2 km od centra mesta. Bohatý nočný život, množstvo atrakcií, športového vyžitia, obchody, kaviarne, reštaurácie a možnosti rôznych výletov lákajú každoročne množstvo turistov z celého sveta. Nad mestom sa týči stredoveká pevnosť, z ktorej je nádherný výhľad na prístav a celé mesto s pobrežím.

Oba

 • vzdialenosť od letiska (Antalya) - 130 km

Oblasť Oba je súčasťou známeho dovolenkového letoviska Alanya a od jej centra je vzdialená približne 3,5 km. Leží v blízkosti teplých vôd Stredozemného mora a z druhej strany je obklopená pohorím Taurus. Príjemné prostredie, dostatok zelene a dostupná vzdialenosť od rušného centra sú ideálnymi predpokladmi pre strávenie peknej dovolenky.

Pláž je piesočnatá miestami premiešaná s drobnými kamienkami a s pozvoľným vstupom do mora. K dispozícii sú slnečníky a lehátka. Vzhľadom na krátku vzdialenosť je možné navštíviť aj iné neďaleké pláže.

Kleopatrina Pláž

 • vzdialenosť od letiska (Antalya) - 120 km

Kleopatrina pláž sa nachádza približne 2 km od centra Alanye a patrí medzi najkrajšie pláže tureckej riviéry. Je piesočnatá, vyznačuje sa priezračnou tyrkysovou vodou a má pozvoľný vstup do mora. Väčšina hotelov a iných ubytovacích zariadení sa nachádza za promenádou a cestnou komunikáciou. Jedná sa o verejnú pláž a preto je plážový servis možné využívať za poplatok. Samozrejme nechýba kompletné vybavenie, reštaurácie a bohatá ponuka vodných športov.

Antalya

 • vzdialenosť od letiska (Antalya) - 14 km

Kedysi predstavovala Antalya iba vstupnú bránu na tureckú riviéru, ale dnes je plnohodnotným dovolenkovým letoviskom. Je najväčším tureckým mestom na západnom pobreží Stredozemného mora. Skladá sa z novovybudovanej modernej a štýlovo vybudovanej časti s rušným nočným životom a zo starého mesta, kde môžete obdivovať veľmi zachovalé historické pamiatky, ktoré lemuje pôvodný prístav z rímskych čias. Neďaleko centra sa nachádzajú dve krásne piesočnaté pláže.

Avsallar

 • vzdialenosť od letiska (Antalya) - 100 km

Menšie mestečko s krásnou piesočnatou plážou pri vstupe do mora premiešanou s drobnými kamienkami vzdielené od centra Alanye iba 23 km. Nájdete v ňom centrum s obchodíkmi, reštauráciami, kaviarňami a barmi. Koná sa v ňom aj tradičný trh s rôznymi domácimi produktmi. Neďaleko sa nachádza aj známe delfinárium.

Belek

 • vzdialenosť od letiska (Antalya) - 30 km

Belek je moderné, rýchlo sa rozvíjajúce dovolenkové letovisko plné luxusných a kvalitných hotelov. Je ideálnym miestom pre milovníkov golfu pre veľký počet golfových ihrísk, na ktorých sa konajú aj medzinárodné majstrovstvá.

Nachádza sa na cca 10 kilometrovom pobreží s krásnymi piesočnatými plážami vybavenými všetkými druhmi plážových a športových aktivít. V jeho centre samozrejme nájdete typické obchody, bary, reštaurácie a nočné podniky. Bezprostredné okolie Beleku je bohaté aj na históriu, môžete podniknúť rôzne výlety a spoznať túto krásnu destináciu alebo navštíviť morské akvárium s môžnosťou plávania s delfínmi.

Bogazkent

 • vzdialenosť od letiska (Antalya) - 45 km

Menšie turistické stredisko Bogazkent leží v nádhernej oblasti tureckej riviéry cca 13 km od Beleku. Vyznačuje sa hlavne krásnou prírodou, dlhými piesočnatými plážami, miestami premiešanými s kamienkami a teplým Stredozemným morom. Pokojná atmosféra láka hlavne rodiny s deťmi a všetkých, ktorí túžia po oddychu v súkromí na nepreplnených plážach. Nechýba tu však ani kvalitné turistické vybavenie, rôzne druhy aktivít, vodné športy a golf. V centre Bogazkentu môžete navštíviť tradičné reštaurácie a bary alebo sa venovať nákupom v miestnych obchodíkoch.

Bodrum

 • vzdialenosť od letiska (Bodrum) - 40 km

Bodrum sa nachádza na polostrove na západnom pobreží Turecka na tzv. Egejskej riviére v blízkosti gréckeho ostrova Kos. Okrem Európanov, je veľmi obľúbeným dovolenkovým miestom aj pre bohatých Turkov a turecké celebrity, ktorí tu radi trávia voľné chvíle a mnohí z nich tu vlastnia prázdninové vily.

Bodrum je stredne veľké mesto s bohatou históriou. V minulosti bolo známe pod názvom Halikarnas a preslávilo sa mauzóleom, ktoré patrí medzi 7 divov sveta. Jeho centrum je plné obchodov, barov, reštaurácií, diskoték a nočných podnikov, konajú sa tu aj tradičné trhy. V prístave môžete obdivovať krásne jachty alebo sa previezť na jednej z výletných lodí. Ponúkajú sa aj výlety na ostrov Kos. Nad prístavom sa nachádza stará pevnosť.

Bodrum - Yalikavak

 • vzdialenosť od letiska (Bodrum) - 53 km

Letovisko Yalikavak patrí medzi najobľúbenejšie oblasti Bodrumského polostrova. Leží na západnom pobreží 53 km od medzinárodného letiska a 18 km od centra Bodrumu. Pôvodne malá rybárska dedinka sa v posledných rokoch zmenila na živú dovolenkovú destináciu. Na jej pobreží vybudovali nový jachtový prístav a jej centrum sa neustále rozrastá o nové ubytovacie kapacity, apartmány a luxusné vily. Nechýbajú ani obchody, reštaurácie a bary a raz týždenne sa tu koná tradičný trh s domácimi výrobkami a rôznym tovarom. Yalikavak je známy aj svojimi nádhernými pieskovými aj kamienkovými plážami vybavenými plážovým servisom.

Bodrum - Turgutreis

 • vzdialenosť od letiska (Bodrum) - 55 km

Turgutreis leží úplne na západnom cípe Bodrumského polostrova 20 km od centra Bodrumu. Už mnoho rokov je turisticky vyťaženým a navštevovaným strediskom, ktoré vám ponúka všetko čo potrebujete pre strávenie príjemnej dovolenky. Dlhá cesta lemovaná obchodmi, barmi a reštauráciami končí až v prístave a na plážach, kde cítiť typickú letnú atmosféru. Okrem leňošenia na pláži môžete absolvovať výletné plavby alebo navštíviť historické pamiatky v okolí Bodrumu.

Colakli

 • vzdialenosť od letiska (Antalya) - 55 km

Príjemné a pohodové prázdninové mestečko Colakli vzdialené iba 12 km od známeho a historického letoviska Side vás privíta svojou pokojnou dovolenkovou atmosférou. Ničím nerušený relax si môžete užívať na krásnych piesočnatých plážach s kryštálovo čistou vodou. Nachádza sa tu aj menšie centrum s obchodíkmi ponúkajúcimi rôzne suveníry, oblečenie, základné potraviny a čerstvé ovovocie a zeleninu.

Incekum

 • vzdialenosť od letiska (Antalya) - 100 km

Incekum je malé letovisko nachádzajúce sa východne od letiska v Antalyi a necelých 30 km od rušnej Alanyie. Nachádza sa tu len niekoľko málo reštaurácií a obchodov, jedná sa skôr o tichšiu a kľudnejšiu oblasť obľúbenú hlavne rodinami s deťmi. Najbližšie mesto je Avsallar nachádzajúce sa cca 4 km východne, kde sú sústredené bary, reštaurácie, obchody a koná sa tu aj miestny trh. Neďaleko (cca 8 km) môžete navštíviť delfinárium s možnosťou plávania s delfínmi.

Pláže v oblasti Incekum sú piesočnaté s priezračným tyrkysovým morom a v porovnaní s rušnejšími oblasťami nie sú preplnené.

Kemer

 • vzdialenosť od letiska (Antalya) - 60 km

Kemer sa náchadza 46 km južne od mesta Antalya. Vďaka tomu, že leží na úpätí pohoria Taurus patrí k najkrajším a najzelenším oblastiam Tureckej riviéry. Vzhľadom k pomerne nízkemu dopravnému ruchu v tejto časti je letovisko tiché, vhodné pre náročnejších klientov. Láka k romantickým prechádzkam a okrem pláží si môžete užiť letnú pohodu v dobre udržovaných parkoch.

Pôvodne malá rybárska dedinka Kemer, ktorá je obklopená prírodnými vápencovými horami národného parku Olympos, sa zmenila vplyvom turizmu na moderné dovolenkové letovisko. Nájdete tu mnoho obchodov, reštaurácií a barov v malebných uličkách. Nachádza sa tu aj prístav, kde kotvia výletné lode a jachty z celého sveta. V tejto oblasti sa vyskytuje najväčší počet delfínov žijúcich vo voľnej prírode na tureckom pobreží. V našej ponuke nájdete zájazdy do oblastí Beldibi, Camyuva, Goynuk, Kiris, Tekirova a samotné centrum Kemeru.

Kizilagac

 • vzdialenosť od letiska (Antalya) - 80 km

Letovisko Kizilagac a jeho okolie patria k najzelenším a najúrodnejším oblastiam Tureckej riviéry. Jedná sa o menšiu prázdninovú dedinku, ktorá počas sezóny ožíva a mení sa na obľúbené dovolenkové stredisko. Pôvodne malá prímorská dedinka sa neustále rozrastá o nové hotely, reštaurácie, bary a obchody a každý týždeň sa tu koná typický bazár. Miestna pieskovo-kamienková pláž má pozvoľný vstup do mora a preto je obľúbená rodinami s deťmi. V blízkosti sa nachádzajú rušnejšie a väčšie letoviská ako je Manavgat (13 km) alebo historické Side (18 km), do ktorých vás dopravia pravidelné linky autobusov, dolmuše alebo miestne taxíky.

Kizilot

 • vzdialenosť od letiska (Antalya) - 80 km

Kizilot je menšie dovolenkové stredisko tureckej riviéry nachádzajúce sa v blízkosti rušných letovísk Manavgat (15 km), Side (20 km) a Alanya (45 km). Nájdete tu ale všetko čo patrí k správnemu dovolenkovému stredisku vrátane obchodíkov, barov a reštaurácií.

Pláž

Kizilot je lemovaný dlhou plážou pokrytou zlatistým pieskom, na ktorej sa nachádza väčšina ubytovacích kapacít, čo určite ocení veľká skupina klientov. Na pláži nechýba plážový servis, sprchy, stánky s občerstvením a bohatá ponuka vodných športov.

Doprava

V prípade, že sa rozhodnete navštíviť historické Side s množstvom pamiatok alebo iné blízke letoviská, k dispozícii je autobusová doprava prípadne môžete využiť miestne taxíky a dolmuše.

Konakli

 • vzdialenosť od letiska (Antalya) - 110 km

Menšie letovisko Konakli vzdialené od letiska v Antalyi 110 km a od rušnej Alanye 12 km je jedným z kľudnejších stredísk Tureckej riviéry. Kvalitné, prevažne 4* a 5* hviezdičkové hotely sú postavené v blízkosti 10 km dlhej pieskovo-kamienkovej pláže, ktorá je vybavená plážovým servisom a k dispozícii sú aj rôzne druhy vodných športov. V Konakli nájdete aj menšie centrum s obchodmi, reštauráciami a barmi.

Môžete podniknúť výlety do neďalekej Alanye a navštíviť stredovekú pevnosť alebo zažiť plávanie s delfínmi a delfíniu šou v delfináriu Sealanya vzdialenom necelých 10 km.

Kusadasi

 • vzdialenosť od letiska (Bodrum) - 120 km

Kusadasi sa nachádza na brehoch Egejského mora v krásnej prírodnej panoráme s výhľadom na jachtový prístav a grécky ostrov Samos vzdialený iba 20 km od Kusadasi. Nachádza sa 90 km od známeho Izmiru, 30 km od národného parku Dilek a iba 20 km od svetovoznámej pamiatky Efez. Jedná sa o veľmi obľúbenú oblasť, ktorá v letných mesiacoch ožíva a je plná turistov. V centre nájdete množstvo typických obchodíkov a po zotmení sa letovisko rozžiari všetkými farbami. Na každom rohu lákajú zábavychtivých turistov bary a diskotéky otvorené do skorých ranných hodín. V okolí Kusadasi je vybudovaných aj niekoľko aquaparkov.

Pláže

Nachádza sa tu niekoľko pláží. Pláž Palm Beach je obľúbená hlavne milovníkmi vodných radovánok, vstup je zdarma a nájdete ju v blízkosti centra mesta. Najobľúbenejšou je asi 1 km dlhá pláž s názvom Ladies Beach poskytujúca kompletný plážový servis a nachádza sa cca 20 minút pešo od centra. Je veľmi obľúbenou aj medzi miestnymi obyvateľmi, preto je hlavne cez víkendy pomerne plná.

Ďalšími plážami sú:

Papaz Beach nachádzajúca sa na Haďom polostrovčeku vzdialená 10 minút pešo od centra mesta a je pokrytá kamienkami. K dispozícii sú lehátka, slnečníky a občerstvenie.

Long Beach je 6 km dlhá pláž s možnosťou vodných športov nachádzajúca sa 15 minút autom od Kusadasi.

Love Beach - čistá 1 km dlhá pláž vzdialená 3 km od centra Kusadasi patrí k najobľúbenejším v oblasti a je ideálnym miestom na pozorovanie západu slnka.

Mahmutlar

 • vzdialenosť od letiska (Antalya) - 135 km

Mahmutlar je malé mestečko ležiace 10 km východne od rušnej Alanye. Jedná sa o pokojnejšie letovisko vhodné na ničím nerušený relax, ale v tesnej blízkosti rušného veľkomesta. Pláž v Mahmutlari je piesočnatá s prímesou malých kamienkov a jej výhodou je, že nebýva preplnená ani v hlavnej sezóne. Samozrejmosťou je plážový servis a možnosti občerstvenia.

V letovisku nájdete rôzne bary, reštaurácie, obchodíky, diskotéky a rôzne typy ubytovacích kapacít od tých najlacnejších dokonca aj s možnosťou kempovania až po luxusné rezorty. Večernú prechádzku si môžete vychutnať na promenáde lemovanej palmami a vyzdobenej kvetmi a fontánami. Nechýbajú ani parky a detské ihriská, detské kluby a aquaparky.

Aktívni turisti si v Mahmutlari takisto prídu na svoje. Neďaleko sa totiž nachádzajú národné parky s divokou prírodou, kaňony s riekami, kde je možnosť aj raftovania a rybolovu, vodopády s krásnymi prírodnými scenériami, kde môžete podniknúť turistické výlety.

Manavgat

 • vzdialenosť od letiska (Antalya) - 65 km

Manavgat je stredne veľké dovolenkové letovisko nachádzajúce sa na Tureckej riviére neďaleko historického Side (5 km). Rozkladá sa medzi pohorím Taurus a Stredozemným morom. Je to mimoriadne úrodný kraj plný zelene, ktorú zabezpečuje hlavne rieka s rovnakým názvom Manavgat. Pestujú sa tu rôzne druhy ovocia, zeleniny, obilie, olivy a sezam.

Nekonečne dlhé, krásne a čisté pláže s jemným zlatistým pieskom sú zárukou dokonalého oddychu. Sú vybavené kompletným plážovým servisom a nechýbajú ani rôzne druhy vodných aktivít.

V centre mestečka nájdete diskotéky, reštaurácie, bary a obchody, ktoré k dovolenkovej atmosfére neodmysliteľne patria.

Okolie ponúka nespočetné možnosti výletov od turistiky v krásnej prírode národných parkov, rôzne lodné výlety, návšteva historických pamiatok až po spoznávanie krajiny na bicykloch.

Okurcalar

 • vzdialenosť od letiska (Antalya) - 94 km

Prázdninová dedinka Okurcalar leží na pobreží Tureckej riviéry cca 30 km západne od rušnej Alanye a 35 km od historického Side. Jedná sa o pokojnejšiu oblasť s kvalitnými hotelmi obľúbenú hlavne rodinami s deťmi, pre ktoré je tu vybudované množstvo atrakcií. Nájdete tu aj niekoľko obchodíkov, barov a reštaurácií, ale večerná zábava sa sústreďuje skôr do hotelov, kde je pripravený bohatý program pre deti aj dospelých.

Pláž v Okurcalare je pieskovo kamienková a niektoré hotely majú svoj vlastný kus pláže vyhradený len pre svojich hostí. K dispozícii je plážový servis - lehátka a slnečníky.

Side

 • vzdialenosť od letiska (Antalya) - 65 km

Obľúbené letovisko Side sa nachádza na polceste medzi dvomi najväčšími strediskami Tureckej riviéry. Je vzdialené 75 km východne od Antalye a 65 km západne od Alanye. Patrí medzi najnavštevovanejšie dovolenkové strediská Tureckej riviéry hlavne vďaka perfektnému servisu, čistému moru, krásnym plážam s jemným pieskom a historickým pamiatkam, o ktoré v tejto oblasti nie je núdza. Nechýba ani množstvo obchodov, reštaurácií, barov, diskoték a romantických uličiek, ktoré lákajú na večernú prechádzku.

Pláže v Side sú vo väčšine piesočnaté a poskytujú kompletný plážový servis. Vyznavači vodných športov si tiež prídu na svoje.

Turkler

 • vzdialenosť od letiska (Antalya) - 105 km

Letovisko Turkler sa nachádza asi 20 km od rušnej Alanye. Je obľúbené hlavne rodinami s deťmi a dovolenkármi uprednostňujúcimi kľud a ničím nerušený relax. Nachádzajú sa tu hlavne kvalitné 5* hotely s rozľahlými areálmi, bazénovými komplexmi a tobogánmi. Môžete tu využívať celú radu športových aktivít, relaxovať vo welness centrách a venovať sa rôznym zábavným aktivitám.

Hotely sú postavené väčšinou v blízkosti pláže, kde si môžete poleňošiť a vykúpať sa v mori. Pláže sú pieskovo-kamienkové a sú vybavené plážovým servisom a k dispozícii sú aj vodné športy.

Späť hore


 

Atrakcie - čo v Turecku navštívíť

Istanbul

Najväčšie a najmodernejšie turecké mesto ležiace na rozhraní Európy a Ázie. Pre turistov je najzaujímavejšia stará časť mesta, kde sa nachádza najviac historických a kultúrnych pamiatok ako napr. námestie s obeliskom, modrá mešita, palác Topkapi a takisto množstvo uličiek na prechádzky a veľký bazár.

pohľad na mesto istanbul, rieka, lode, budovy

Stará časť mesta Antalya

Stará časť Antalye je malebnou štvrťou v centre dnešnej Antalye. Množstvo krivoľakých uličiek s historickými drevenými domami, barmi, reštauráciami a hotelmi v osmanskom štýle lákajú turistov na ich objavovanie.

stará časť mesta antalya

Perge

Zvyšky starovekého mesta Perge ležia iba 17 km severovýchodne od mesta Antalya a sú najvýznamnejšou rímskou zrúcaninou v regióne.

historické pozostatky mesta

Apolónov Chrám

Apolónov Chrám sa nachádza neďaleko moderného letoviska Side a bol postavený v blízkosti starobylého prístavu na počesť boha svetla a pravdy - Apolóna.

pozostatky apolónovho chrámu

Múzeum v Antalyi

Je jedno z najväčších a najvýznamnejších múzeií v celom Turecku a obdivovať v ňom môžete až 12.000 historických artefaktov. Múzeum sa skladá z 13-tich výstavných galérií, ktoré zahŕňajú regionálne vykopávky, keramiku, mozaiky a rôzne sochy, rovnako ako sarkofágy, mince, šperky a etnografické zbierky. K dispozícii sú aj galérie pod holým nebom v krásnych záhradách.

sochy v múzeu

Saklikent Gorge

Saklikent Gorge znamená v turečtine "skryté mesto" a ponúka nádherné prírodné scenérie a možnosti rôzneho druhu outdoorových aktivít ako napr. rafting. Určite nevynechajte skalnú priepasť, ktorá sa tiahne na 18 km a na jej dne, ktoré dosahuje v niektorých miestach hĺbku až 480 m, sa valí horský potok.

rieka, ľudia, hlboký kaňon

Hierapolis a Pamukkale

Hierapolis je starobylé turecké mesto v údolí rieky Lycus, známe svojimi posvätnými horúcimi prameňmi. V blízkosti mesta sa nachádzajú veľkolepé ľadovo biele terasy - Pamukkale. Sú to prírodou vytvorené terasy, ktoré vznikli nahromadením uhličitanu vápenatého, vedľajšieho produktu horúcej pramenitej vody, ktorá steká po svahoch.

prírodné biele vápencové kaskádovité jazierka

Dalyan - bahenné kúpele

Bahenné kúpele priaznivo vplývajúce na zdravie ľudí. Typická návšteva začína s vyvierajúcim bahnom bohatým na síru, ktoré si návštevníci nechajú vyschnúť na priamom slnku a následne pozorujú svoj nový vzhľad v zrkadlách, ktoré sú k dispozícii priamo v kúpeľoch.

bahenné jazierko s kúpajúcimi sa ľuďmi

údolie motýľov

Krásne miesto "Kelebekler Vadisi" alebo "Údolie motýľov" je obľúbeným cieľom turistov. Nachádza sa v izolovanej skalnatej zátoke, na ktorú je prístup iba ľoďou alebo pešo. Svoj názov získalo vďaka veľkému množštvu rôznych druhov motýľov, ktoré v tejto oblasti trávia zimné obdobie.

zátoka, pláž, vysoké skalné útesy

Hrad v Alanyi

Stredoveký hrad postavený v 13. storočí sa týči na kopci na polostrove, ktorý vyčnieva do stredozemného mora. V minulosti slúžil ako obranné opevnenie mesta, momentálne je prevádzkovaný ako múzeum. Je z neho krásny výhľad na mesto aj prístav.

rozľahlý hrad plný zelene

 

 

 

Späť hore


Slovník - základné slová

 áno  evet  nie  degil
 dobrý deň  iyi gunler  ako sa máš?  nasilsin?
 dobrý večer  iyi geceler  koľko je hodín?  saat kaç?
 dobrú noc  iyi geceler  počasie  hava
 ahoj  merhaba  výlet  tur
 ďakujem  sagol  prístav  liman
 prosím  lütfen  pivo  bira
 koľko to stojí?  ne kadar maliyeti nedir?  víno  ¸sarap
 pláž  plaj  chlieb  ekmek
 more  deniz  obchod  magaza

Späť hore

 


Video

Späť hore

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia