×
 
 
info@bigtravel.sk 0915 841 757

 

 
 
 
 
 
Úvod > Sprievodca > Turistický sprievodca Tuniskom
 

Turistický sprievodca Tuniskom

Pozrieť všetky zájazdy do Tuniska

Tunisko, Sousse

 


Info  |  Mapa  |  Letoviská  |  TOP 10Výlety  |  Slovník  |  Video


 

Základné informácie

 Časový posun  žiadny
 Úradný jazyk  arabčina
 Mena  tuniský dinár
 Dĺžka letu  cca 2 hodiny
 Letiská  Djerba, Gafsa, Monastir, Tabarka, Tozeur, Tunis
 Poloha  sever Afriky, susedí s Alžírskom a Líbyou
 Moria  Stredozemné more
 Hlavné mesto  Tunis
 Rozloha  163 610 km2
 Počet obyvateľov  cca 11,4 mil. obyvateľov
 Cestovné doklady  platný cestovný pas

 

Cestovanie

Tunisko má pomerne hustú cestnú sieť a rovnako dobrá je aj vnútroštátna železničná či letecká doprava. V krajine premávajú mestské autobusy, električky aj taxíky. Linky týchto vnútroštátnych autobusov pokrývajú takmer všetky zaujímavé miesta. Pri cestovaní po Tunisku je ale určite najpohodlnejším riešením zapožičanie auta.

Upozornenia

- Dovolenku v Tunisku Vám môžu znepríjemniť žalúdočné ťažkosti. Tie plynú najmä z toho, že v tejto krajine je iný typ stravy aj iná mikroflóra. Odporúča sa preto nejesť neumyté ovocie a zeleninu, nepiť vodu z vodovodov (nepridávať kocky ľadu do nápojov).

Nákupy

V Tunisku môžete nakúpiť v kmenných obchodoch za pevné ceny ale rovnako aj u pouličných predajcov, kde je povolené a žiadané cenu zjednávať. Na výber sú mnohé druhy korenín, kožených výrobkov, šperkov, keramika a rôzne plyšové ťavy. Pri týchto výrobkoch si treba však dávať pozor na ich kvalitu. Medzi najkvalitnejšie výrobky patria výrobky z vlny a ľanu, t. j. koberce, prikrývky, šatky ap.

Gastronómia

Pre tuniskú gastronómiu je typická pikantnosť. Takouto pálivou prísadou je známa harissa, ktorú pridávajú do rôznych druhov jedál. Harissu často podávajú s chlebovými plackami. Ďalšími pochutinami, s ktorými sa v Tunisku určite stretnete je kuskus s mäskom a zeleninou. Ak máte radi sladké, odporúčame assidy alebo baklavu.

V Tunisku určite musíte ochutnať datle, ktoré sú preň typické. Tunisania patria k jedným z najväčších vývozcov datlí.

Zaujímavosti:

-          Medenine – časť mesta bola použitá ako miesto pre americký sci-fi film z roku 1999 Star Wars: Epizóda I - Phantom Menace.

-          Spisovatelia - Mustafa Fersí, Albert Memmi.

-          La Goulette (tuniský prístav) je rodiskom známej filmovej hviezdy Claudie Cardinale.

-          Horská oáza Tamerza – v roku 1982 sa tu počas povodní utopili stovky ľudí (v púštnej oblasti až neuveriteľné).

-          Slané jezero Chott el Djerid – natočený film Hviezdne vojny.

Späť hore


Mapa

Späť hore


 

 

LETOVISKÁ INFO + VZDIALENOSTI OD LETISKA

Djerba

  • Vzdialenosť od letiska - Zarzis 50 km

Ostrov Drejba parí k veľmi zaujímavým cieľovým miestam v Tunisku. Ide o pomerne veľký ostrov, ktorý sa vyznačuje množstvom krásnych pláží, čistým morom no menším počtom kultúrnych pamiatok ako iné časti Tuniska. Djerbu odporúčame v prípade, ak chcete stráviť pokojnú a ničím nerušenú dovolenku na "exotickej" pláži.

Hammamet

  • Vzdialenosť od letiska - Monastir 110 km

Hammamet patrí medzi najobľúbenejšie turistické ciele v Tunisku. Mesto leží na juhu polostrova Cap Bon. Má veľmi výhodnú polohu, preto sa z neho jednoducho dostanete do ďalších zaujímavých miest ako Nabeul, El Jem, Tunis ap. Nachádza sa tu množstvo hotelov a v sezóne je Hammamet plný turistov. Najnovšie vybudovaná časť, ktorá je modernejšia a tvoria ju kvalitné hotely sa volá Hammamet-Yasmine.

Mahdia 

  • Vzdialenosť od letiska - Monastir 50 km

Mahdia je veľmi pekné rybárske mestečko. Leží medzi mestami Souuse a Sfax. Je ideálne letovisko pre tých, ktorí uprednostňujú pokojnú dovolenku, pohodlie a príjemnú atmosféru. Pre toto mesto sú typické krásne pláže s jemným pieskom a prístav, ktorý je najdôležitejším prístavom v Tunisku.

Medenine

  • Vzdialenosť od letiska - Zarzis 62 km

Medenine sa nachádza v južnej časti Tuniska. Na tomto mieste môžeme obdivovať spojenie starého a nového. Staré bahenné domčeky nazývané ghurfy pekne dopĺňa modernejšia architektúra. Ghurfy boli pôvodne používané kočovníkmi. Medenine je pomerne živé mesto (najmä vo večerných hodinách).

Monastir

  • Vzdialenosť od letiska - Monastir 10 km

Monastir je prístavné mesto, ktoré nájdeme pri najjužnejšom konci Hammametského zálivu. Je zaujímavý hlavne vďaka svojim historickým pamiatkam. Známou pamiatkou je napr. Ribat, opevnený kláštor z 19. st. s majákovou vežou. V súčasnosti je obľúbeným prímorským letoviskom.

Nabeul

  • Vzdialenosť od letiska - Monastir 117 km

Nebeul = mesto hrnčiarstva. Pri kúpe rôznych suvenírov si tu každý príde na svoje. Je to najväčšie mesto na polostrove Cap Bon. Nájdeme tu medinu a prístav s množstvom rybárskych a turistických lodí. Nebeul je zaujímavým aj pre svoje krásne pláže.

Port El Kantaoui

  • Vzdialenosť od letiska - Monastir 33 km

Port El Kantaoui nájdeme v južnej časti Hammametského zálivu. Návštevníkov láka najmä pre svoje krásne pláže a kvalitné hotely s výbornými službami. Jeho výhodou je aj jeho poloha v blízkosti známeho a veľkého letoviska Sousse.

Sousse

  • Vzdialenosť od letiska - Monastir 20 km

Sousse je tretím najväčším mestom v Tunisku. Mesto leží v blízkosti rušného rybárskeho a obchodného prístavu v Hammametskom zálive. Ponúka množstvo pamiatok v podobe kresťanských katakomb, archeologického múzea, mediny s mešitou alebo kláštornej pevnosti Ribat ap. Nájdeme tu aj rôzne stavby nazývané koubba/marabout. Ide o malé tehlové stavby s kopulou, ktoré sú pre Tunisanov posvätné. Sousse je známe aj pre svoje krásne piesočnaté pláže s pozvoľným vstupom. Niektoré sú privátne patriace hotelom, ale v centrálnej časti nájdete pláže aj verejné.

Späť hore


 

TOP 10

1.) El-Jem – Základy tohto malého mestečka v severovýchodnej časti Tuniska tvoria pozostatky mesta Thysdrus (oblasť bývalej púnskej osady). Mesto sa nachádza neďaleko stredomorského pobrežia. Okolo 3. storočia tu vyrástol amfiteáter – koloseum, ktorý je v súčasnosti tretím najväčším na svete.

Tunisko, El Jam

 

2.) Tunis – Tunis je jednou z najstarších Tuniských metropol.

Tunis, mesto

 

3.) Dougga – Dougga sa nachádza na severe Tuniska. Je známa najmä pre pozostatky rímskeho mesta, ktoré sa rozprestierajú na viac ako 60 ha. V tejto oblasti môžete vidieť rozľahlé rímske divadlo, Attebanovo mauzóleum, Liciniové a Kyklopové kúpele ap.

Tunis, Dougga

 

4.) Chébika a Tamerza - Chébika a Tamerza patria k najznámejším oázam v Tunisku.

Tunisko, Tameghza

 

5.) Chott el Djerid – Toto slané jazero je najrozľahlejším jazerom Sahary. Jeho plocha zaberá cca 7 km2. Zaujímavým úkazom, ktorý tu vzniká počas vyparovania vody z jazera sú kryštály. Soľné kryštály sú často označované ako púštne ruže.

Tunisko, Chott el Djerid

 

6.) Kairouan – Mesto leží cca 50 km od známeho prístavného mesta Sousse. Posvätný Kairouan bol založený okolo roku 670 generálom Okbou ibn Nafim. Vtedy slúžil ako vojenský tábor. O niekoľko rokov neskôr sa zaradil medzi jedno z najvýznamnejších pútnických miest v Tunisku a dnes sa považuje za 4. najvýznamnejšie mesto islamu.

Tunisko, Kairouan

 

7.) Jazero Ichkeul – Jazero Ichkeul je najvýznamnejším národným parkom v Tunisku. Jeho plocha zaberá cca 12 600 ha. Nájdeme ho na severe krajiny a je napájané šiestimi riekami. Park je aj dôležitou a významnou vtáčou rezerváciou. Od roku 1980 je zapísaný v Svetovom zozname UNESCO.

Tunisko, Ichkeul

 

8.) Mešita Hamuda Pasha – Bohato zdobená mešita je považovaná za jednu z najkrajších mešít v krajine. Jej interiér však môžu obdivovať len moslimovia.

Hammouda Pacha - Tunisko

 

9.) Dar Ben Abdallah Museum – jeden z najkrajších palácov v medine. Palác nechal postaviť v 18. storočí Mohamed El Bradaï El Ksontini. Palác získal názov po svojom poslednom majiteľovi, obchodníkovi s hodvábom Mohamedom Taharom Benom Abdallah. Neskôr sa palác stal jedinečným múzeom umenia a tradícii v Tunisku.

Dar Ben Abdallah Museum, Tunisko

 

10.) Tourbet el-Bey – Ide o tuniské kráľovské mauzóleum. Je to posledné miesto odpočinku pre väčšinu vládcov (dynastia Husain). Budova bola postavená za vlády Aliho II. Husaina a považuje sa za najväčšiu pohrebnú pamiatku v Tunisku.

Tourbet el Bey, Tunisko

 

 

Späť hore


FAKULTATÍVNE VÝLETY

Sahara – 2 dni

Výlet zahŕňa návštevu rôznych zaujímavých miest, začínajúc v meste El Jem, kde sa zastavíte pri rímskom koloseu. Neskôr navštívite mestá Sfax a Gabes či Douz. Zaujímavá je návšteva berberského obydlia v skalkách, prechádzka po Sahare na ťavách (fakultatívny), soľné jazero Chott El Jerid alebo fakultatívny výlet do oáz Chebika (pohorie Atlas). Výlet je zakončený návštevou 4. najdôležitejšieho moslimského mesta Kairouan.

El Jem – Monastir – ½ dňa

Výlet zahŕňa návštevu 3. najväčšieho amfiteátra na svete, návštevu múzea s mozaikami, mesto Monastir a prístav.

Friguia Park a Zulu Večer - ½ dňa

Jedinečný výlet v safari parku Friguia (možnosť fotografovať zadarmo), kde je možné povoziť sa na ťave (3 tuniské dináre).  Neskôr zažijete aj pravý tuniský folklórny večer plný zábavy. V cene tohto večera sú nealko nápoje.

Štvorkolky - ½ dňa

Jazdu na obľúbených štvorkolkách si môžu vyskúšať dospelý ale aj deti. Transfer z a do hotela je zabezpečený.

Pirátska loď - ½ dňa

Plavba loďou z prístavu v Sousse, počas ktorej je v ponuke malé občerstvenie (ryby, kura, šaláty nalko). Možnosť plávania. Transfer do a z prístavu je zabezpečený autobusom. 

Karavána – prechádzka na ťavách - ½ dňa

Možnosť povoziť sa na kočiari ťahanom koňmi alebo ťavách, počas ktorého je k dispozícii malé občerstvenie v podobe ovocia, arabského chcela a mätového čaju.

 

Späť hore


Slovník - základné slová

 dobrý deň  Salamwalaykom  ako sa máš?  KaifaHalok?
 dobrý večer  Massa'a Al Kher  koľko je hodín?  Kam Al sa'aa?
 dobrú noc  LailaTiaba  počasie  Jaww
 ahoj  Marhaban  výlet  Safar
 ďakujem  Shukran  prístav  Bandar
 prosím  Min Fadlik  pivo  Bira
 koľko to stojí?  Bikam?  víno  Khamr
 pláž  Sahil  chlieb  Kobiz
 more  Mohit  obchod  Maha'al

Späť hore


Video

 

Späť hore

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia