×
 
 
info@bigtravel.sk 0915 841 757

 

 
 
 
 
 
Úvod > Sprievodca > Turistický sprievodca Severným Cyprom
 

Turistický sprievodca Severným Cyprom

Pozrieť všetky zájazdy na Severný Cyprus

malý prístav s plachetnicami, more, mesto

 


Info  |  Mapa  |  Letoviská  |  TOP 10  |  Pláže  |  Výlety  |  Slovník  |  Video


 

Základné informácie

 Časový posun  + 1 hodina
 Úradný jazyk  turečtina, angličtina
 Mena  nová turecká líra
 Dĺžka letu  cca 3,5 hod. z Bratislavy (povinné medzipristátie v Turecku)
 Letiská  Ercan
 Poloha  južne od Turecka, cca 64 km od tureckých hraníc
 Moria  Stredozemné more
 Hlavné mesto  Nikózia
 Rozloha  3 355 km² , dĺžka 160 km, šírka 35 km
 Počet obyvateľov  cca 264 172 obyvateľov
 Cestovné doklady  cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po návrate

 

CESTOVANIE PO Severnom CYPRE

  • jazdí sa po ľavej strane
  • potrebný je medzinárodný vodičský preukaz alebo európsky formát vodičského preukazu
  • dobre vybavené cesty a diaľnice

UPOZORNENIA

  • zdroje vody na Cypre sú síce označované ako pitné, ale neodporúča sa užívať vodu z batérie na vnútorné použitie
  • fotografovanie vojenských objektov a personálu je striktne zakázané
  • prísny zákaz fotografovania v meste Varosha

NÁKUPY

Medzi turisticky najobľúbenejšie a najviac kupované tovary patria: výrobky z kože, keramika, výšivky, šperky, košíky, mosadz, medený riad, „lokoumi“ (cyperský med), vína, olivy, syr halloumi

GASTRONÓMIA

Typické cyperské jedlá: kebab (pripravuje sa hlavne z jahňacieho mäsa, prípadne z kuracieho mäsa, býva zabalený v chlebovej placke so šalátom), „halloumi“ (slaný syr, vyrábaný z kozieho alebo ovčieho mlieka, má výhodu v tom, že pri tepelnom spracovaní nemení tvar ani konzistenciu, nerozteká sa, stane sa iba vláčnejším, preto je mimoriadne vhodný na grilovanie a opekanie), „dolmades“ (plnené vínne listy), „pide“ (pozostáva z cesta, ktoré je pokryté rybou alebo aromatickým mäsom, cez ktorú sa rozteká syr a je vytvarované v tvare lode a pečie sa v peci), „kadaif“ (prúžky sladkého pečiva zatočené do rúrky), „muhallebi“ (aromatický ryžový puding pokvapkaný ružovou vodou a posypaný pistáciami), karobový sirup (sirup zo svätojánskeho chleba). Typický pre Cyprus je spôsob stolovania tzv. meze, ktorý tvorí veľa malých porcií jedál. Predstavuje príležitosť ako si spraviť prehľad o miestnej gastronómií, plní úlohu hlavného jedla.

Typické nápoje: vína (Commandaria – typické víno), „zivania“ (miestna ohnivá voda vyrábaná destiláciou zbytkov po drvení hrozna, je silná, vhodná ako aperitív), „ayran“ (slaný osviežujúci jogurtový nápoj, podáva sa ku kebabu), turecká káva (mala by byť horúca ako peklo, tmavá ako noc, horká ako jed a sladká ako láska)

Späť hore


MAPA

 

 

 

Späť hore


LETOVISKÁ INFO + VZDIALENOSTI OD LETISKA

BAFRA

  • vzdialenosť od letiska (Ercan) - 69 km

Bafra je mladé a novo vznikajúce letovisko na Severnom Cypre, ktoré je zatiaľ len čiastočne poznačené cestovným ruchom. Vyznačuje sa krásnymi, až panenskými širokými piesočnatými plážami s veľmi miernym vstupom do mora. Momentálne sa tu nachádza len pár luxusných hotelov s veľmi kvalitnými službami.

FAMAGUSTA

  • vzdialenosť od letiska (Ercan) - 40 km

Famagusta sa nachádza v juhovýchodnej časti ostrova, neďaleko letoviska Ayia Napa. Letovisku dominuje staré centrum, v ktorom stojí za návštevu stredoveký hrad Othello či katedrála sv. Mikuláša. Hrad Othello je pôvodným miestom deja známej Shakespearovskej hry. Zaujímavosťou mesta je štvrť Varosha tzv. mesto duchov.

KYRENIA

  • vzdialenosť od letiska (Ercan) - 42 km

Kyrenia je prístavné mesto, ktoré predstavuje jedno z najkrajších a najatraktívnejších miest Severného Cypru. Mestu dominuje pevnosť Kyrenejského hradu zo 7. storočia, ktorá v minulosti chránila prístav pred vpádmi Arabov. V dnešnej dobe je v pevnosti umiestnené múzeum stroskotaných lodí, v ktorom sa nachádza najstaršia stroskotaná loď (cca. 2300 rokov stará). Kyrenia je v súčasnosti aj centrom zábavy, nachádza sa tu veľa kaviarničiek, barov a obchodíkov. Pláže v Kyrenii sú piesočnaté s pozvoľným vstupom do mora.

Späť hore


TOP 10 VECÍ, KTORÉ STOJA ZA NÁVŠTEVU

POLOOSTROV KARPAS

Najvýchodnejší cíp ostrova, tzv. „dlhý prst ostrova“, ktorý ukazuje k Ázii. Poloostrov sa vyznačuje nádhernými plážami s jemným bielym pieskom a nedotknutou prírodou. Predstavuje najmenej obývanú časť celého Cypru. Je domovom divých somárikov, miesto ktoré si vyberajú korytnačky Caretta Caretta na svoje hniezdenie. Karpasu dominuje kláštor Apostolos Andreas, ktorý je považovaný za sväté miesto gréckych aj tureckých Cyperčanov a hrad Kantara, ktorý je z čias z byzantskej doby.

starobylý kamenný kláštor

SALAMIS

Staroveké mesto Salamis, ktorého trosky ležia cca 6 km severne od Famagusty. V súčasnosti predstavuje najrozľahlejšie archeologické nálezisko na svete.

archeologické pozostatky mesta, stĺpy, kamenné múry

FAMAGUSTA

Kedysi najbohatšie mesto sveta. Prvé zmienky o Famaguste pochádzajú z 3. storočia pred n. l.. Mestom sa v minulosti inšpiroval slávny W. Shakespear, ktorý si ho zvolil za dejisko svojej hry Othello. Za návštevu stojí gotická katedrála sv. Mikuláša, ktorá bola prestavaná na mešitu.

kamenná katedrála

VAROSHA

Štvrť, ktorá bola v minulosti známa ako novodobé Monte Carlo. Predstavovala vychytenú turistickú oblasť s luxusnými hotelmi a reštauráciami, kde chodili dovolenkovať známe osobnosti, ako napríklad Sophia Loren. V roku 1974, keď mesto ovládla turecká armáda, ušli miestni grécki Cyperčania na juh v domnienke, že po čase sa vrátia späť do svojich domovov, ale dodnes sa tak vzhľadom na nevyjasnené majetkové pomery nestalo. Dnes nesie Varosha názov „mesto duchov“. Ulice v meste, hotely, školy sú prázdne, obchody s tovarom opustené, autá stoja pred domami, všetko je zakonzervované časom. Oblasť je dodnes strážená vojakmi.

opustené mesto, budovy

NIKÓZIA

Hlavné mesto Cypru, ktoré je ako jediné na svete rozdelené na dve časti tzv. zelenou líniou, ktorú strážia vojaci. Za návštevu stojí staré mesto, Laiki Geitonia s úzkymi kamennými uličkami a množstvom obchodíkov, Abrahamova mešita a knižnica, ktorá bola založená sultánom Mohamedom II.

úzka ulička s obchodíkmi

KYRENIA

Pre mnohých je Kyrenia najkrajšie mesto Severného Cypru. Mesto bolo založené obyvateľmi Peloponézu. Najkrajšou časťou mesta je historický prístav, v ktorom sa nachádza promenáda s reštauráciami a kaviarňami, z ktorej je výhľad na dominantu mesta – Kyrenejský hrad. V súčasnosti je Kyrenia kultúrnym a ekonomickým centrom. Je považovaná za turistické hlavné mesto Severného Cypru. V Kyrenii sa každoročne organizuje festival kultúry a umenia. Označuje sa aj ako mesto študentov, pretože je sídlom troch univerzít.

malý prístav s plachetnicami, budovy, mesto

HRAD BUFFAVENTO

Buffavento v preklade znamená vzdorujúci vetrom. Je to jeden z troch hradov, ktorý bol postavený na obranu proti vpádu Arabov. Spomedzi týchto troch hradov je najvyššie postaveným hradom. Postavený je na vrchole pohoria Kyrenia a nachádza sa vo výške 950 m. n. m..

hrad na skale

OPÁTSTVO BELLAPAIS

Jedna z najkrajších gotických stavieb na Strednom Východe. Z opátstva je prekrásny výhľad na okolitú krajinu. Zaujímavosťou je, že neďaleko opátstva je kaviareň, do ktorej chodil na kávu spisovateľ Lawrence Durrell počas písania svojej autobiografickej knihy Bitter Lemons.

pekná gotická stavba

HRAD sv. HILARIA

Najzachovalejšia horská pevnosť na Severnom Cypre s krásnou vyhliadkou na okolie. Nachádza sa cca 7 km od Kyrenie. Hrad je pomenovaný podľa sv. Hilariona, ktorý našiel útočisko v hore, kde je hrad postavený a kde žil až do svojej smrti. Na jeho pamiatku obyvatelia Byzantskej ríše založili na tomto mieste najskôr kostol, neskôr strážny hrad. Čarovný je hlavne výhľad z hradu, z ktorého pri peknom počasí je vidno až zasnežené vrcholky tureckého pohoria Taurus.

hrad na skalách

HRAD KANTARA

Posledný strážny hrad, ktorý bol vybudovaný obyvateľmi Byzantskej ríše. Hrad leží cca 30 km severne od Famagusty. V minulosti často slúžil ako útočisko porazených barónov a kráľov. Z vrchu hradu je úchvatný výhľad na okolitú krajinu. Z hradu Kantara, ako z jediného z troch hradov vidieť more z obidvoch strán.

hrad na kopci

 

 

Späť hore


FAKULTATÍVNE VÝLETY SEVERNÝ CYPRUS

FAMAGUSTA

Výlet sa začína návštevou kláštora sv. Barnabáša, v ktorom sa nachádza múzeum ikon a hrobka tohto svätca. Výlet ďalej pokračuje do mesta Salamis, ktoré bolo cyperským mestským kráľovstvom a dnes je najdôležitejšou archeologickou lokalitou na celom ostrove. Popoludní navštívite známe mesto Famagusta, ktoré je obkolesené svojimi starovekými hradbami. Na záver výletu zavítate do záhadného "Mesta Duchov" – Varosha.

NIKÓZIA

Fakultatívny výlet do najväčšieho mesta Cypru. Od roku 1963 rozdeľuje Nikóziu zelená línia OSN. Ide o jediné rozdelené hlavné mesto na svete. Výlet zahŕňa prehliadku zrenovovanej časti Starého mesta, či Laiki Geitonie s úzkymi uličkami s množstvom obchodíkov. Na záver výletu máte možnosť prekročiť tzv. Green Line.

POLOOSTROV KARPAS

Celodenný výlet na najzaujímavejšiu časť Severného Cypru. Práve na Karpase sa nachádzajú najkrajšie pláže z celého ostrova, ako aj panenská príroda. Výlet začína návštevou rybárskej dediny s návštevou lisovne olív, pokračuje sa obedom v Avios Philion a návštevou kláštora Apostolos Andreas. Výlet končí kúpaním na prekrásnej Golden Beach. Cestou na pláž je zastávka na kŕmenie divých somárikov.

PETRA TOU ROMIOU

Výlet na grécku časť ostrova. Výlet zahŕňa návštevu pohoria Trodos a vrcholu Olympos. Následne presun do vinárskej oblasti a návšteva dedinky Omodos kde budete mať možnosť degustovať rôzne druhy vín. Výlet končí návštevou miesta, kde sa zrodila bohyňa krásy Afrodita - Petra Tou Romiou, kde bude aj voľný čas na kúpanie.

PLAVBA LOĎOU

Celodenný výlet plný dobrodružstva. Počas plavby po severocyperskom pobreží máte možnosť spoznať krásne pláže ako napríklad Escape beach alebo Acapulco beach.Výlet je spojený s obedom na lodi, ktorý pripravuje posádka lode. Počas prípravy obeda máte možnosť okúpať v kryštálovo čistej vode.

Späť hore


Slovník - základné slová

 dobrý deň  iyigünler  ako sa máš?  nasılsın?
 dobrý večer  iyigeceler  koľko je hodín?  kaçsaatbunulütfen?
 dobrú noc  iyigeceler  počasie  hava
 ahoj  merhaba  výlet  tur
 ďakujem  sağol  prístav  liman
 prosím  lütfen  pivo  bira
 koľko to stojí?  nekadarmaliyetinedir?  víno  şarap
 pláž  plaj  chlieb  ekmek
 more  deniz  obchod mağaza

 

Späť hore


Video

Späť hore

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia