×
 
 
info@bigtravel.sk 0915 841 757

 

 
 
 
 
 
Úvod > Sprievodca > Turistický sprievodca Marokom
 

Turistický sprievodca Marokom

Pozrieť všetky zájazdy do Maroka

"Vítame vás v krajine nekonečných piesočnatých pláží a horúcej africkej klímy. Zažite neopakovateľnú atmosféru a spoznajte krásy Maroka v niektorom z ponúkaných hotelov."

ulička v maroku

 


Info  |  Mapa  |  Letoviská  |  TOP 10  |  Pláže  |  Výlety  |  Slovník  |  Video


 

Základné informácie

 Časový posun  - 1 hodina (zimný čas), - 2 hodiny (letný čas)
 Úradný jazyk  arabština, berberčina
 Mena  marocký dirham
 Dĺžka letu  cca 3 hodiny z Bratislavy
 Letiská  Oujda, Agadir, Rabat, Cassablanca, Marrakech
 Poloha  severozápad Afriky
 Moria  Stredozemné more, Atlantický oceán
 Hlavné mesto  Rabat
 Rozloha  446 550 km2,  dĺžka 1809 km, šírka 525 km
 Počet obyvateľov  cca 32 700 000 obyvateľov
 Cestovné doklady  cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po návrate

 

Cestovanie po Maroku

 • najlacnejší spôsob cestovania je autobusom alebo taxíkom
 • miestne taxíky za rôzne ceny – cenu je potrebné zjednať hneď na začiatku a zaplatiť na konci
 • zlý stav väčšiny ciest
 • mnohé z ciest nemajú pevný povrch, tzv. púštne cesty
 • doprava autom je často chaotická, predpisy sa veľakrát nedodržiavajú
 • na uliciach sa bežne vyskytujú aj domáce zvieratá
 •  zmätočné značenie, či už v latinke alebo len arabštine
 •  parkovanie je možné všade okrem červeno-bielych krajníc
 •  cestovanie autostopom sa neodporúča

UPOZORNENIA:

 • nevyhnutná prvá pomoc je poskytovaná zadarmo
 • pri vážnejších zraneniach sa odporúčajú súkromné kliniky, kde hospitalizácia stojí cca 100 USD/deň
 • spätná výmena valút je možná len s dokladom o ich výmene, v tom istom peňažnom ústave a to do 30 dní po zamenení na miestnu menu
 • menu je zakázané dovážať i vyvážať
 • voda nie je pitná

NÁKUPY

Medzi turisticky najobľúbenejšie a najviac kupované tovary patria: argánový olej, olivový olej, výrobky z keramiky a hrnčiarskeho priemyslu, ručne maľované misky, výrobky z cédrového a ebenového dreva, výrobky kovotepcov (lampy, podnosy na svietniky, popolníky), šperky, kožené výrobky, ručne tkané berberské koberce, koreniny. Zjednávanie je dôležitou súčasťou nákupov a vyžaduje sa. Platiť je najlepšie v hotovosti. Všade sa očakáva tzv. bakšiš (sprepitné) vo výške 10 - 15 % z ceny

GASTRONÓMIA:

Typické jedlá v Maroku: chlebová placka, dusené a pečené mäso (baranina, hovädzina), „harira“ (polievka zahustená ryžou), „briouats“ (plnené taštičky z lístkového cesta), „tajine“ (dusená zelenina s kuracím/jahňacím mäsom pripravovaná v špeciálnej hlinenej nádobe), kuskus.

Typické nápoje: silný mätový čaj

Späť hore


Mapa

 

 

Späť hore


Letoviská info + vzdialenosti od letiska

Agadir

Dovolenky a zájazdy

 • vzdialenosť od letiska (Agadir) – 26 km

Významný obchodný prístav na západnom pobreží krajiny. Predstavuje dokonalú kombináciu starého a nového – marockých tradícií a kultúry a moderných zariadení pre cestovateľov. Po silnom zemetrasení v roku 1960 bolo nanovo vystavané a stalo sa z neho moderné mesto. Obľúbené turistické letovisko známe tiež ako vstupná brána do Sahary. Ponúka krásnu pláž s jemným pieskom, široké palmami lemované bulváre, výborné hotelové komplexy a množstvo športových aktivít. Za návštevu stoja pozostatky starého mesta i miestny trh. Vďaka príjemnej a miernej klíme je obľúbený u Európanov aj v zime.

Cassablanca

Dovolenky a zájazdy

 • vzdialenosť od letiska (Cassablanca) - 34 km

Jedno z najznámejších a najväčších marockých miest, ktoré dokáže chytiť za srdce. Kozmopolitné mesto s množstvom skvelých reštaurácií, galérií a nekončiacim nočným životom. Zároveň sa v ňom dá nájsť typická marocká architektúra s mešitou Hassana II. a  budovou parlamentu Makhama du Pacha. Za nákupnou medinou leží bulvár lemovaný palmami, ktorý bol vybudovaný pod francúzskou nadvládou. Mestské piesočnaté pláže poskytujú dostatok priestoru i vybavenia – bohaté možnosti vodných športov i rôznorodých stravovacích zariadení.

Essaoiura

Dovolenky a zájazdy

 • vzdialenosť od letiska (Marrakech) - 185 km

Známe aj ako marocké veterné mesto. Spája krásne pláže, skvelé more a dobrý vietor, čím sa zmenilo z dôležitého prístavu na jedno z najobľúbenejších svetových miest pre windsurfistov, kitesurfistov a milovníkov ostatných vodných športov. Portugalská pevnosť s delami medzi červenými hradbami a európskym nádychom sa stráca v typických marockých krivolakých uličkách s bielymi domčekmi, kde sa vzduchom nesie vôňa korenia a morskej soli. Mestská medina s množstvom menších a väčších obchodov bola zaradená pod kultúrne dedičstvo UNESCO. Počas letných mesiacov je mesto navštevované prevažne domácimi obyvateľmi.

Marakéš

Dovolenky a zájazdy

 • vzdialenosť od letiska (Marrakech) - 9 km

Jedno z najpôsobivejších miest na svete, plné histórie a kultúry, vo vnútrozemí známe ako Červené mesto. Pieskovcové budovy, prašné ulice, ale i živé trhy s bohatými farbami ručne tkaných kobercov, vôňou korenia a hlučnou hudbou. Je priam nemožné prejsť mestom a nenájsť niečo zaujímavé, cez nádherné záhrady až po bohato zdobené múry a mešity. Medina patriaca pod UNESCO je zmesou arabskej a maurskej architektúry. Nachádza sa tu najrušnejšie námestie v celej Afrike, Jemaa el Fnaa, plné akrobatov, astrológov, pouličných umelcov a zabávačov.

Saidia

Dovolenky a zájazdy

 • vzdialenosť od letiska (Oujda) – 53 km

Letovisko známe ako modrá perla marockého pobrežia na severovýchode, blízko hraníc s Alžírskom. Leží na jednej z najdlhších pláží krajiny, s jemným zlatistým pieskom a pozvoľným vstupom do vôd Stredozemného mora. Je ideálnym miestom pre pohodovú dovolenku – nachádza sa tu 18-jamkové golfové ihrisko, luxusné kúpele, kvalitné hotely, prístav i medina s nákupnými možnosťami. Okolie strediska nie je zatiaľ veľmi objavené a vybudované, čo láka k jeho spoznávaniu. V blízkosti sa nachádza oáza Sidi Yahya, prípadne zaujímavé sú prechádzky okolo útesov Cap de l’Eau. Turistov každoročne láka tradičný folklórny festival, ktorý sa koná v auguste.

Späť hore


TOP 10 vecí, ktoré stoja za návštevu

OUARZAZATE

Označovaný ako „dvere do púšte“ alebo „Mini Hollywood“ Maroka. Na tomto mieste sa natáčalo a stále natáča mnoho medzinárodných filmov a seriálov. Nahrádza iné lokality ako Tibet, staroveký Rím, Somálsko alebo Egypt.

kamenné domy v maroku pri veľkom brale

ERG CHEBBI

30 km dlhý a 10 km široký pás piesočnatých dún, ktorých výška môže dosahovať až 150 metrov vzdialený 2-dňovou jazdou od Marakéšu. Cestou je možné vidieť typické berberské osídlia, oázy a známe filmové lokality.

púšť, piesočné duny v maroku

MARAKÉŠ

Červené mesto medzi horami a púšťou, tvorené labyrintom úzkych uličiek, palácov, múzeí a mešít. Je jedným z najobľúbenejších a najnavštevovanejších miest krajiny, ktoré priťahuje bohatých a slávnych z celého sveta, pričom niektorí z nich sa tu aj usídlili. Jeho pôvod je skôr berberský ako arabský, kedysi bol dôležitým trhoviskom – predávali a nakupovali sa tu kože, zlato, slonovina, ale i otroci.

mesto marakéš, budovy, trhy, ľudia, stánky

TANGIER

Druhý najväčší prístav krajiny ležiaci pri Gibraltárskom prieplave so strategickou polohou, tzv. brána do Afriky. Ide o moderné stredomorské mesto obľúbené u umelcov, spisovateľov a utečencov. Po druhej svetovej vojne sa sem začali sťahovať cudzinci, umelci, ale i hippies. Rozdelené je do 2 častí – starého opevneného mesta alebo mediny s úzkymi uličkami a novej modernej časti. Stará časť zahŕňa kasbah, opevnenú pevnosť sultána, ktorý stojí v západnom rohu.

prístav tangier v maroku, more, lode, mesto

FEZ

Najstaršie kráľovské mesto s viac ako 1200-ročnou tradíciou, ktoré predstavuje bludisko cca 9000 uličiek plných historických stavebných pamiatok. Duchovné centrum Maroka so svojimi vysokými múrmi, najväčším trhoviskom na svete, mozaikami a rezbami patrí medzi vyhľadávané miesta v krajine. Vyzerá akoby sa tu zastavil čas, no nájdu sa tu aj moderné hotely a reštaurácie.

mesto fez v maroku, budovy, mešity, hory, stromy, kopce

CASCADES D'OUZOUD

Obľúbené vodopády nielen pre turistov, ale i domácich, vzdialené 167 km od Marakéša. 110 metrov dlhý vodopád s tromi kaskádami, ktorý padá do kaňonu Oued el-Abid. Najkrajší je od marca do júna, kedy je v ňom najviac vody.

vodopády v maroku, stromy, skaly, voda

CHEFCHAOUEN

Jedno z najkrajších miest krajiny, horská dedinka s modrými domčekmi s červenými strechami a úzkymi uličkami, ktoré vyzerá ako z iného sveta. Rozdelené je do dvoch častí – východnej (stará časť s Medinou) a západnej (nové časť). Je ideálnym miestom pre relax, objavovanie a východiskovým bodom pre výlety do zelených kopcov.

mesto chefchaouen v maroku, modré domy, kopce, stromy

MEKNES

Jedno zo štyroch kráľovských miest, ktoré je obkolesené 40 km dlhým trojitým múrom s obrovskými dverami, blízko známeho Fezu. Tichšie a menšie mestečko s tradičnými úzkymi uličkami, medinou s rôznorodými obchodíkmi a stánkami. Kedysi bolo sídlom marockého sultána. Medzi hlavné pamiatky mesta, ktoré netreba vynechať, rozhodne patrí Veľká mešita z 11. storočia s 11 bránami a 143 arkádami a veľmi starou historickou knižnicou.

mesto meknes v maroku, domy, budovy, zeleň, kopce

JEBEL ZAGORA

Veľkolepá hora týčiaca sa nad Oued Draa na juhovýchode krajiny. Na jej vrchol je možné dostať sa 3-hodinovým výstupom alebo 45-minútovou jazdou autom. V polovici cesty sa nachádzajú ruiny pevnosti z 11. storočia. Výstup v skorých ranných hodinách odmení nádherným výhľadom na okolitú krajinu v objatí vychádzajúceho slnka.

hora v maroku, skalnaté kopce, palmy

ATLAS

Pohorie na severe krajiny, ktoré prechádza až do Alžírska a Tuniska. Výstupy na najkrajšie kopce s úchvatnými výhľadmi na okolitú krajinu trvajú skúseným a zdatným turistom 1 deň, väčšina si však rozloží sily na 3 dni.

mestečko v maroku v pohorí atlas

 

 

Späť hore


Fakultatívne výlety Maroko

 

ZO SAIDIE

OUJDA

Poldenný výlet s prehliadkou mesta s typickými úzkymi uličkami, počas ktorej je možné vidieť najzaujímavejšie miesta ako palác Dar Sebti, tradičnú beberskú lekáreň s výbornými čajmi, korením, a prírodnou kozmetikou vyrábanou z argánového oleja. Určite nevynecháte ani starú Medinu s nákupnými možnosťami.

FES

Celodenný výlet do najstaršieho kráľovského mesta krajiny s návštevou exteriéru kráľovského paláca,  mediny patriacej pod UNESCO a typických marockých dielní s možnosťou zakúpenia  ich výrobkov.

BENI SNASSEN A BERKANE

Poldenný výlet do horského masívu Beni Snassen s dvomi jaskyňami patriacimi pod UNESCO, a to Ťavou a Holubou jaskyňou. Výlet končí na tradičnom trhu v meste Berkane.   

MELILLA

Návšteva prístavného mesta na severe krajiny patriacemu Španielsku obohnaného vysokými múrmi, ktoré sa skladá zo starej a modernej časti. Po príchode na miesto individuálne voľno, počas ktorého je možné navštíviť námestie Plaza de Espana, rôzne múzeá, historické pamiatky, parky či miestnu pevnosť.

 

Z AGADIRU

MARAKÉŠ

Celodenný výlet do jedného z najstarších miest krajiny s bohatou históriu a množstvom nádherných pamiatok. Návšteva najvýznamnejších pamiatok červeného mesta ako napríklad záhrada Yves-Saint Laurenta, medina patriaca pod UNESCO, škola koránu, berberská lekáreň a známe námestie Djemma El-Fna.

MASSA

Celodenný výlet na džípoch smerom južne od Agadiru, návšteva priehrady, piesočných dún, banánových plantáží, vtáčej rezervácie a pláže s možnosťou kúpania. Obed je podávaný v typickom berberskom príbytku. Nakoniec je možné vidieť krásny panoramatický výhľad na dedinku Tifnit a tradičnú keramickú dielňu.

ESSAOUIRA

Celodenný autobusový výlet do mesta Essaouira s nádherným centrom patriacim pod UNESCO, prístavom s bývalou portugalskou pevnosťou a typickým marockým trhom s možnosťou nákupov.

Späť hore


Slovník - základné slová

 dobrý deň  Salam walaykom  ako sa máš?  Kaifa Halok?
 dobrý večer  Massa'a Al Kher  koľko je hodín?  Kam Al sa'aa?
 dobrú noc  Laila Tiaba  počasie  Jaww
 ahoj  Marhaban  výlet  Safar
 ďakujem  Shukran  prístav  Bandar
 prosím  Min Fadlik  pivo  Bira
 koľko to stojí?  Bikam?  víno  Khamr
 pláž  Sahil  chlieb  Kobiz
 more  Mohit  obchod  Maha'al

Späť hore


Video

Späť hore

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia