×
 
 
info@bigtravel.sk 0915 841 757

 

 
 
 
 
 
Úvod > Sprievodca > Turistický sprievodca Maltou
 

Turistický sprievodca Maltou

Pozrieť všetky zájazdy na Maltu

domy na morskom útese

 


Info  |  Mapa  |  Letoviská  |  TOP 10  |  Pláže  |  Výlety  |  Slovník  |  Video


 

Základné informácie

 Časový posun  nie je
 Úradný jazyk  maltština, angličtina
 Mena  euro
 Dĺžka letu  cca 2,5 hod. z Bratislavy
 Letiská  Valletta
 Poloha  93 km južne od Sicílie
 Moria  Stredozemné
 Hlavné mesto  Valletta
 Rozloha  246 km², dĺžka 27 km, šírka 14,5 km
 Počet obyvateľov  cca 423 300obyvateľov
 Cestovné doklady  platný občiansky preukaz, deti – potrebný platný cestovný pas

 

Cestovanie po Malte

  • jazdí sa po ľavej strane
  • rozvinutá autobusová doprava
  • prenájom áut a skútrov

UPOZORNENIA

  • neposkytuje sa bezplatná zdravotná pomoc, to znamená že pri vstupe do krajiny musí každý disponovať zdravotným poistením (komerčným, prípadne Európskou zdravotnou poisťovacou kartou – EHIC)
  • nie je úplne pokrytie mobilným signálom

NÁKUPY

Medzi turisticky najobľúbenejšie a najviac kupované tovary patria: víno, med, šperky, výrobky miestnych sklární, čipky, krištáľ

GASTRONÓMIA

Typické jedlá Malty: ryby, plody mora, olivy, kapary, kvalitné víno, maltský olejový chlieb, dusený králik (národné jedlo), pastizzi (taštičky z lístkového cesta plnené syrom ricotta, špenátom a hráškovou pastou), lampuka (národná ryba)

Späť hore


MAPA

 

 

 

Späť hore


LETOVISKÁ INFO + VZDIALENOSTI OD LETISKA

CIRKEWWA

  • vzdialenosť od letiska - 29 km

Cirkewwa leží v menej osídlenej časti Malty na najsevernejšom výbežku ostrova. V stredisku sa nachádza jeden z najdôležitejších prístavov celého ostrova, z ktorého vychádzajú lode na susedné ostrovy Gozo a Comino. Patrí skôr k pokojnejším letoviskám vyhľadávaným pre oddychovú, relaxačnú dovolenku. Neďaleko Cirkewwy sa nachádza vyhľadávaný záliv Paradise Bay, ktorý má nádhernú piesočnatú pláž obklopenú útesmi.

MARFA

  • vzdialenosť od letiska – 28 km

Menšie letovisko, polostrov, ktorý sa nachádza na severnom pobreží, neďaleko letoviska Mellieha. Rovnako ako stredisko Cirkewwa aj  Marfa patrí skôr k pokojnejším letoviskám. Obľúbená je pre dve krásne piesočnaté zátoky Ramla Bay a Armier Bay.

MELLIEHA

  • vzdialenosť od letiska – 22 km

Mellieha je jedným z najmalebnejších a najnavštevovanejších dovolenkových letovísk a zároveň najsevernejším mestom na Malte. Patrí skôr k rušnejším strediskám. Pláž Mellieha je krásna, široká, piesočnatá pláž s jemným svetlým pieskom, ktorá je veľmi dobre udržiavaná, more je pokojné a má veľmi mierny vstup do mora. Patrí k najlepším plážam na ostrove. Okrem tejto hlavnej pláže sú dovolenkárom k dispozícií aj mnohé menšie zátoky s vlastnými piesočnatými plážami. Mellieha je domovom mnohých vzácnych a chránených druhov voľne žijúcich živočíchov.

Späť hore


TOP 10 VECÍ, KTORÉ STOJA ZA NÁVŠTEVU

VALLETTA

Hlavné mesto Malty, ktoré sa rozkladá na menej ako 1 km2, čím patrí medzi najmenšie mestá na svete. Celé mesto je na zozname UNESCO, predstavuje perlu renesancie. Mesto oplýva históriou, námestiami, uličkami, tradičnými drevenými balkónmi, múzeami, kostolíkmi, ale i reštauráciami, kaviarňami, či obchodmi. Najrušnejšou ulicou Valletty je Republic street. Je to hlavná tepna mesta, ktorá je lemovaná rozmanitými obchodíkmi a vedie až k moru. Dominantou mesta je obrovská katedrála sv. Jána, vo vnútri ktorej sa nachádza obraz od Caravaggia. Divadlo Manoel je tretím najstarším fungujúcim divadlom v Európe.

mesto na pobreží mora

MDINA

Bývalé hlavné mesto s viac ako 4000-ročnou históriou. Leží na náhornej plošine z troch strán obklopenej prudkými zrázmi. Cez deň ponúka panoramatické výhľady na ostrov, v noci magické prechádzky úzkymi uličkami, ktoré Vás presunú stovky rokov späť do histórie. V súčasnosti je Mdina kľudným mestečkom, prezývaným aj „tiché mesto“. Je to najstaršie mesto v krajine.

pevnosť na vrchu

MESTEČKO PEPKA NÁMORNÍKA

Mestečko, v ktorom sa natáčal film o Pepkovi námorníkovi bolo postavené za 7 mesiacov a malo slúžiť ako kulisy k hranému filmu. Nachádza sa približne 2 km od mesta Mellieha, nad zálivom Anchor Bay. Panuje tu rodinná atmosféra, ktorá strhne každého. Dospelí môžu byť súčasťou nakrúcania krátkych príbehov, vyskákať sa na vodných trampolínach, či si zahrať minigolf. Každý deň je plný aktivít, do ktorých sú zapojení aj návštevníci.

mestečko pri mori

SLIEMA

Mesto, ktoré leží neďaleko hlavného mesta. Nenachádza sa tu žiadna piesočnatá pláž. Sú tu iba pláže „na kameni“ , ktoré sú typické pre Maltu. Do vody sa ide po rebríku, odmenou je priezračná voda.

promenáda s palmami v prímorskom mestečku

AZURE WINDOW

Prírodná zaujímavosť, veľké oko v skale smerujúce do mora. Je jedným z najkrajších miest na ostrove Gozo. Najlepšie je možné si ho pozrieť z lode. Táto oblasť je vďaka priezračnej vode a bohatým koralom vyhľadávanou potápačskou lokalitou.

skalný otvor v tvare brány v mori

CALYPSO´S CAVE

Jaskyňa, v ktorej podľa povesti žila krásna nymfa Kalypso, ktorá zviedla bájneho Odyssea. Leží vo východnej časti ostrova Gozo. Z jaskyne je veľmi pekný výhľad na najkrajšiu pláž ostrova Ramla Bay.

výhľad na pláž z jaskyne na kopci

MODRÁ JASKYŇA / BLUE GROTTO

Bývalá rybárska dedinka sa nachádza neďaleko mestečka Zurrieq. Je známa modrou jaskyňou, ktorá predstavuje krásny prírodný úkaz. Podľa povesti bola jaskyňa útočiskom nymfy, ktorá vábila námorníkov svojím spevom. Názov jaskyne získala podľa tunajšej modrej vody. Je to vyhľadávané miesto potápačov.

vstup do morskej jaskyne

Ghadira

Prvá maltská chránená prírodná rezervácia. Práve toto miesto si vybralo množstvo sťahovavých vtákov ako svoju zastávku pri ceste z Európy do Afriky a tak je tu počas celého roku možné vidieť viac ako 200 druhov vtákov. Rezervácia je na maltské pomery skutočným unikátom, preto je prísne strážená.

Fort Rinella

Vojenské múzeum, v ktorom sa nachádza najväčší funkčný kanón na svete.

veľký historický kanón

HAGAR QIM

Megalitické stavby, ktoré sú staršie ako Stonehenge, či egyptské pyramídy. Nachádzajú sa cca 13 km od hlavného mesta. Stoja na vrchole útesu vysoko nad morom s výhľadom na neobývaný ostrov Filfl. Tento chrámový komplex pochádza z obdobia cca 5000 rokov p. n. l. Od roku 1992 sú na zozname kultúrneho a svetového dedičstva UNESCO.

megalitické stavby

 

 

Späť hore


 

FAKULTATÍVNE VÝLETY

OKRUH PO MALTE

Celodenná plavba, ktorá začína v hlavnom meste, vstup do Grand Harbour, Marsaskala Bay, St. Thomas Bay, Island Bay a Peter´s Pool, okolo Delimara Point a Marsaxlokk Bay (najväčšia rybárska dedina na Malte). Plavba pokračuje okolo Dingli Cliffs, malého ostrova Filfla, skalnatého zálivu Anchor Bay, v ktorom leží Dedinka Pepka námorníka, kde sa v roku 1979 natáčal tento film. Ďalšia zastávka je na ostrove Comino so známou Modrou lagúnou.

TO NAJLEPŠIE Z MALTY

Celodenný výlet, ktorý zahŕňa návštevu centrálnej časti, kostola Rotunda, mesta Mdina (bývalé hlavné mesto Malty), sklárne v dedine Ta´Qali a najvyššieho bodu Malty Dingly utesy.

OSTROV COMINO

Lodný výlet na ostrov Comino, ktorý bol kedysi úkrytom pirátov, spojený s kúpaním v priezračných vodách čarovnej Modrej lagúny.

VALETTA

Poldenný výlet spojený s návštevou Katedrály sv. Jána (pôvodne kláštorský kostol maltézskych rytierov), Veľmajstrovského paláca, Horných záhrad – Upper Barracca Gardens, z ktorých je krásny výhľad na Valettu a Grand Harbour.

VEČERNÁ MALTA

Príjemná večerná prechádzka turistickým strediskami St. Julians, Sliema, prehliadka osvetleného hlavného prístavu, zoznámenie sa s históriou najstarších rytierskych miest na ostrove – Vittoriosa, Cospicua a Senglea.

OSTROV GOZO

Celodenný výlet na ostrov Gozo. Plavba trajektom na ostrov nymfy Kalypsó, návšteva chrámov Cgantija (v minulosti boli využívané na náboženské kultové účely), hlavného mesta Victoria, baziliky Ta´ Pinu, zálivu Dwejra s tzv. Azúrovým oknom (symbol ostrova Gozo). 

SICÍLIA

Celodenný výlet katamaránom na ostrov Sicília, prístav Pozzallo, výstup na Etnu (jediná aktívna sopka Európy), návšteva Taorminy.

Späť hore


Slovník - základné slová

 dobrý deň  ġurnata tajba  ako sa máš?  kif int?
 dobrý večer  filgħaxija tajba  koľko je hodín?  x'ħin hu?
 dobrú noc  lejl tajba  počasie  temp
 ahoj  hi  výlet  vjaġġ
 ďakujem  grazzi  prístav  port
 prosím  jekk jogħġbok  pivo  birra
 koľko to stojí?  kemm jiswa?  víno  inbid
 pláž  bajja  chlieb  ħobż
 more  baħar  obchod  maħżen

 

Späť hore


Video

Späť hore

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia