×
 
 
info@bigtravel.sk 0915 841 757

 

 
 
 
 
 
Úvod > Sprievodca > Turistický sprievodca Lefkadou
 

Turistický sprievodca Lefkadou

Pozrieť všetky zájazdy na Lefkadu

pláž s útesmi, zeleň

 


Info  |  Mapa  |  Letoviská  |  TOP 10  |  Pláže  |  Výlety  |  Slovník  |  Video


 

Základné informácie

 Časový posun  + 1 hodina
 Úradný jazyk  novogréčtina
 Mena  euro
 Dĺžka letu  cca 2 hod. z Bratislavy
 Letiská  Aktion (nenachádza sa priamo na Lefkade)
 Poloha  západogrécky ostrov, medzi Korfu a Kefalóniou
 Moria  Iónske more
 Hlavné mesto  Lefkas
 Rozloha  356 km2,  dĺžka 34 km, šírka 20 km
 Počet obyvateľov  cca 23 000 obyvateľov
 Cestovné doklady  platný občiansky preukaz a pre deti je potrebný platný cestovný pas

 

Cestovanie po Lefkade

 • ostrov spája s pevninou most Agia Mavra
 • obľúbené je požičiavanie áut a skútrov, ktoré sú cenovo dostupné
 • osobitý štýl jazdy miestnych
 • smerovky používajú veľmi málo
 • na kruhovom objazde majú prednosť vozidlá prichádzajúce na kruhový objazd
 • jazdou po krajnici uvoľňujete cestu rýchlejším autám
 • netradičné umiestnenie dopravných značiek, napr. za križovatkou

UPOZORNENIA:

 • voda nie je vo všetkých oblastiach pitná
 • kempovanie mimo vyhradené oblasti je zakázané

NÁKUPY: 

Medzi turisticky najobľúbenejšie a najviac kupované tovary patria: olivy, olivový olej, morské špongie, mydlá, šperky, kožené výrobky, výrobky z mušlí, med, koreniny, čaj, ouzo, metaxa, víno, raki. Ceny sú porovnateľné ako u nás.

GASTRONÓMIA:

Typické jedlá na Lefkade: grécky šalát, gyros, syr Feta, grécky jogurt, tzatziki, pita, jahňacie mäso, ryby, morské plody, „baklava“ (sladký koláč plnený medom), „souvlaki“ (mäso na špajdli), „moussaka“ (baklažánový nákyp s pečenými zemiakmi, mletým mäsom a bešamelovou omáčkou), rôzne slané koláče s bylinkami

Typické nápoje: víno, pivo, ouzo, metaxa, raki, káva

Späť hore


Mapa

 

 

 

Späť hore


Letoviská info + vzdialenosti od letiska

Meganissi

 • vzdialenosť od letiska (Aktion) – 46 km

Malý ostrovček s rozlohou len cca 22 km2 plný zelene a modrozeleného mora. Nachádza sa priamo oproti prístavu Nidri na Lefkade. Na ostrovčeku neexistuje žiadne autobusové spojenie, z tohto dôvodu je potrebné prenajať si auto, skúter, loďku, prípadne sa všade dopraviť peši. Na celom ostrovčeku sú len 3 dedinky, a to Katomeri (hlavné mesto), Vathys (prístavné mesto) a Spartochori (tradičná dedinka, druhý prístav). Menšie či väčšie pláže ostrova sú kamienkové, no o to krajšie je sfarbené more.

Nidri

 • vzdialenosť od letiska (Aktion) – 36 km

Najobľúbenejšie letovisko ostrova, len 17 km južne od hlavného mesta, na východnom pobreží. Väčšina z 800 obyvateľov pracuje v cestovnom ruchu alebo sa živí rybolovom. Rozprestiera sa okolo krásneho piesočnatého zálivu s výbornou turistickou vybavenosťou – tavernami, reštauráciami a rôznymi druhmi ubytovacích zariadení, ktoré sú umiestnené prevažne na hlavnej ulici. Je skvelou voľbou pre rodiny s deťmi i milovníkov zábavnej dovolenky. Ide o jeden z najrušnejších prístavov ostrova, ktorý ho spája s ostrovmi Meganisi, Ithaca a Kefalónia. Stredisko je aj plné pamiatok ako sú zvyšky pravekého osídlenia a slávne vodopády. V centre mesta sa nachádza malé múzeum folklóru.

Nikiana

 • vzdialenosť od letiska (Aktion) – 29 km

Malá rybárska dedinka na východnom pobreží s krásnym prístavom, ktorá sa v posledných rokoch zmenila na vyhľadávané turistické stredisko. Leží len 9 km od hlavného mesta a 7 km od obľúbeného letoviska Nidri. Krásne prostredie okolitých kopcov, množstvo zelene z neho robí ideálne miesto pre oddych i spoznávanie ostrova. Nachádza sa tu pár miestnych barov a reštaurácií. Aj napriek nárastu záujmu turistov sú pláže stále neporušené bez akejkoľvek vybavenosti ako slnečníky a ležadlá. Piesočnato-kamienková pláž je vhodná pre milovníkov potápania vďaka bohatému podmorskému životu. Z kopcov nad strediskom je nádherný výhľad na celé východné pobrežie i na blízku pevninu.

Vassiliki

 • vzdialenosť od letiska (Aktion) – 56 km

Pôvodne malá rybárska dedinka nachádzajúca sa na južnom pobreží ostrova v obklopení zelene sa zmenila na veľmi obľúbené turistické letovisko so všetkým čo k tomu patrí. Je rajom pre surferov a vyznavačov všetkých vodných športov aj s možnosťou využiť služby profesionálnych inštruktorov. Na pobreží nájdete množstvo taverien, barov, reštaurácií ponúkajúcich chutnú domácu kuchyňu a rôzne obchodíky s tradičnými výrobkami, suvenírmi a iným tovarom. Po západe slnka letovisko ponúka pestrú paletu rôznych barov, nočných klubov a príjemných krčmičiek, v ktorých sa môžete baviť do skorých ranných hodín.

Späť hore


TOP 10 vecí, ktoré stoja za návštevu

LEFKAS

Hlavné mesto ostrova s krásnymi domami, úzkymi uličkami a rušným prístavom. Medzi lákadlá mesta patrí Agia Mavra, archeologické múzeum s keramikou, sochami a šperkami nájdenými počas vykopávok na ostrove, ale i miestne kostoly a kostolíky. Zaujímavosťou mesta je, že kostol v hlavnej pešej zóne je v súkromnom vlastníctve. Za návštevu rozhodne stojí staroveké mesto Lefkada, ktoré sa nachádza 6 km východne od dnešného hlavného mesta, kde je možné vidieť ruiny pôvodného mesta, divadla a obvodových múrov. 

prístav s plachetnicami

HRAD SANTA MAURA

Hrad v hlavnom meste ostrova, ktorý je umiestnený hneď vedľa umelého kanála. Bol postavený v roku 1300 a slúžil na ochranu mesta pred nájazdmi pirátov a iných nepriateľov. Dnes je miestom konania rôznych kultúrnych podujatí.

pozostatky pevnosti pri mori

SKORPIOS

Známy súkromný ostrovček, ležiaci východne od Lefkady, patriaci legendárnej rodiny Onassisovcov. Nachádza sa tu niekoľko piesočnatých pláží, na ktoré nechali priviesť piesok z ostrova Salamis. Jediná prírodná pláž ostrova je sprístupnená aj verejnosti.

zelený ostrovček v mori

MYS LEFKADA

Najjužnejšie miesto ostrova, podľa ktorého vraj ostrov dostal aj meno. Má veľký mytologický a historický význam. Z výšky je možné vidieť pozostatky Apolónovho chrámu a aj neďaleký slávny kostol Agios Nikolaos zo 17. storočia s nádherne vyrezávaným dreveným chrámom.  

AGIOS NIKITAS

Jedna z najkrajších rybárskych dediniek ostrova so 100 stálymi obyvateľmi, zlatistými plážami, prekrásnymi zátokami a malebnými uličkami dláždenými kameňmi s malými obchodíkmi a kaviarňami v objatí olivových hájov a bielych útesov. Snúbi v sebe tradičnú grécku dedinku s moderným ubytovaním a vybavením pre turistov.

mestečko postavené v kopci na pláži

GYRA

Jedna z najdôležitejších prírodných krás ostrova ležiaca na jeho severe. Tento úzky pás bieleho piesku obkolesuje nádhernú lagúnu s hĺbkou 0,3-0,6 m a vytvára tzv. piesočný jazyk. Lagúna zahŕňa jednu z najvýznamnejších mokradí v Iónskom regióne, ktorá je domovom pre rôzne druhy vtáctva ako sú čajky, volavky, labute, divé kačice či husi.

dlhá pláž s bielym pieskom

VODOPÁDY DIMOSSARI

Nádherné kaskádovité vodopády neďaleko mesta Nidri, ktoré končia v priepasti plnej bielych kameňov. Počas leta sa voda v priepasti zohreje, preto sa sem chodia kúpať nielen domáci, ale i turisti. Obklopené sú borovicami, ktoré počas letných dní vytvárajú prirodzený tieň.

malý vodopád s jazierkom

KLÁŠTOR FANEROMENI

Najdôležitejšie náboženské centrum ostrova, ktoré sa vypína na kopci nad hlavným mestom. Ponúka nádherné výhľady na mesto, severnú časť ostrova, ale i blízku pevninu. Bol postavený v roku 1634 na mieste starého chrámu venovaného Artemis, bohyni lovu. Na tomto mieste kázali kresťanstvo študenti apoštola Pavla. V 18. storočí bol kláštor zrekonštruovaný, no vplyvom 2 požiarov bol zničený, a tak bol na konci 19. storočia znovu opravený. Dnes sa v ňom nachádza cirkevné múzeum so vzácnymi byzantskými ikonami, starými rukopismi a evanjeliami.

nádvorie kláštora so zeleňou a plotom

KOSTOL HODEGETRIA

Jedna z najstarších kresťanských  pamiatok na ostrove, ktorá sa nachádza len 2 km od strediska Chora, vo východnej časti dedinky Apolpina. Bol založený v 15. storočí. Vyzdobený bol unikátnymi freskami, z ktorých väčšina bola prenesená do byzantského a kresťanského múzea v Aténach.

VAFKERI

Malebná horská dedinka so 100 obyvateľmi postavená uprostred olivových hájov s kamennými domami, ktoré sú svedkami tradičného spôsobu života miestnych spred stoviek rokov. Okolitá nedotknutá príroda a nádherný výhľad na Iónske more chytia za srdce.

horská dedinka v obklopení zelene

 

 

 

Späť hore


Fakultatívne výlety Lefkada

OKRUH OSTROVOM

Celodenný výlet po najkrajších miestach ostrova – meste Lefkas s pevnosťou Santa Maura a archeologickým múzeom, kláštor Faneromeni, dedinkou Agios Nikias v horách, plážach Kathisma a Vassiliki.

PLAVBA PO OKOLITÝCH OSTROVOCH

Celodenný lodný výlet okolo ostrovčekov ležiacich blízko Lefkady, a to Meganissi so slávnou jaskyňou Papanikolis, ktorá je druhou najväčšou v krajine, Skorpios s možnosťou kúpania na jedinej verejnej pláži ostrova a plavba okolo malého neobývaného ostrovčeka Madouri.

GRÉCKY VEČER

Trošku netradičný večer, ktorý začína večernou plavbou z Nidri na blízky ostrov Meganissi, kde v dedinke Sparthori ochutnáte grilované špeciality, čerstvé šaláty a vynikajúce domáce vína. Večer spríjemní tradičná grécka hudba a tance vrátane známeho tanca Gréka Zorbu z rovnomenného filmu.

ZÁPAD SLNKA V HLAVNOM MESTE

Večerná návšteva hlavného mesta Lefkas spojená s prechádzkou úzkymi uličkami s drevenými domčekmi a oddychom v niektorej z miestnych kaviarní a prekrásnym západom slnka, ktoré je najlepšie pozorovať z prístavu.

PIESOK A PLÁŽE LEFKADY

Celodenný výlet loďou po najkrajších plážach ostrova – Vassiliki, ktorá je rajom pre surfistov, najznámejšej pláži Porto Katsiki s možnosťou kúpania priamo z lode a priam exotickou Egremni.

MÝTICKÝ EPIRUS

Celodenný výlet na blízku pevninu so spoznávaním historických miest a mestečiek Nikopolis a Odeon, riekou Acheron, ktorá je označovaná ako bájna rieka Styx, veštiarne Nekromanteion, kde bolo možné komunikovať s mŕtvymi a obľúbeného mestečka Parga s možnosťou nákupov a oddychu.

Späť hore


Slovník - základné slová

 dobrý deň  kaliméra  ako sa máš?  ti gínetai?
 dobrý večer  kalispéra  koľko je hodín?  ti óra eínai?
 dobrú noc  kalinýchta  počasie  kairós
 ahoj  geia  výlet  periodeía
 ďakujem  sas efcharistó  prístav  limáni
 prosím  parakaló  pivo  býra
 koľko to stojí?  póso kostízei?  víno  krasí
 pláž  paralía  chlieb  psomí
 more  thálassa  obchod  katástima

 

Späť hore


Video

Späť hore

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia