×
 
 
info@bigtravel.sk 0915 841 757

 

 
 
 
 
 
Úvod > Sprievodca > Turistický sprievodca Kapverdskými ostrovmi
 

Turistický sprievodca Kapverdskými ostrovmi

Pozrieť všetky zájazdy na Kapverdské ostrovy

 

farebné člnky na brehu mora na pláži s bielym pieskom

 


Info  |  Mapa  |  Letoviská  |  TOP 10  |  Pláže  |  Výlety  |  Slovník  |  Video


 

Základné informácie

 Časový posun  -3 hodiny
 Úradný jazyk  portugalčina, kreolština
 Mena  kapverdské escudo (možné platiť aj v eurách alebo dolároch)
 Dĺžka letu  6,5 hodiny
 Letiská  Rabil (Boa Vista), Espargos (Sal),  Praia (Santiago), São Pedro (São Vicente)
 Poloha  580 km západne od Senegalu
 Moria  Atlantický oceán
 Hlavné mesto  Praia
 Rozloha  4 033 km²
 Počet obyvateľov  cca 567 000 obyvateľov
 Cestovné doklady  cestovný pas (platný minimálne 6 mesiacov po návrate) a vstupné vízum

 

CESTOVANIE PO KAPVERDSKÝCH OSTROVOCH

 • najlacnejšie cestovanie: autobusom, autom
 • taxíky sú veľmi drahé na naše pomery
 • jazdí sa po pravej strane, potrebný platný medzinárodný vodičský preukaz
 • cestná sieť na väčších ostrovoch je na dobrej úrovni

UPOZORNENIA

 • Slovensko nemá na Kapverdoch diplomatické zastúpenie
 • kolísajúca sila mobilného signálu
 • vzhľadom na obmedzené zdroje výroby elektrickej energie dochádza občas k výpadkom dodávok elektriny
 • silné podmorské prúdy, neodporúča sa plávať ďaleko od pobrežia
 • na Kapverdoch sa platí turistická taxa priamo na mieste vo výške 220 CVE (cca 2 €) na noc a osobu nad 16 rokov
 • internetové pripojenie je pomerne drahé a pomalé
 • z ostrovov nie je zakázané vyvážať mušle

NÁKUPY

Medzi turisticky najobľúbenejšie a najviac kupované tovary patria ručne robené sošky, obrazy, masky, talizmany, obrazy z piesku, výrobky z dreva, kapverdská káva, maľby, kvalitne spracovaný tuniak v plechovkách, bižutéria, likéry (z ostrova Sal). Ceny na tovaroch môžu byť s cenovkou alebo bez. Bez cenovky sú predovšetkým tovary na trhoch, tu sa očakáva zjednávanie ceny. Prepitné je bežné a považované za samozrejmú súčasť poskytovaných služieb, očakáva sa vo výške 10% sumy. Ceny na ostrovoch Sal a Boa Vista sú porovnateľné s Karibikom, ceny na ostrove Santiago sú nižšie. Väčšina tovaru sa dováža z Európy alebo južnej Ameriky, preto sú ceny vyššie. Najvhodnejšia mena na nákupy je euro, v malej miere americký dolár.

GASTRONÓMIA

Typické jedlá Kapverdských ostrovov: „cachupa“ (jedlo, ktoré je pripravované z fazule, kukurice, sladkých zemiakov a bravčového mäsa, prípadne ryby), „tostmista“ (miesta obdoba syrovo-šunkového sendviča), „logostada“ (jedlo z homára), „tchassina“ (solené kozie mäso)

Typické nápoje: miestne pivo „Strela“, grog (alkoholický nápoj pripravovaný z cukrovej trstiny), červené víno vyrábané z hrozna, ktoré sa pestuje na sopečných svahoch ostrova Fogo

Späť hore


MAPA

 

 

 

Späť hore


LETOVISKÁ INFO + VZDIALENOSTI OD LETISKA

1. ostrov BOA VISTA

Ostrov Boa Vista je najvýchodnejší ostrov Kapverdských ostrovov a zároveň 3. najväčší ostrov celého súostrovia. Cestovný ruch sa začal na ostrove rozvíjať v roku 2007, keď bolo otvorené medzinárodné letisko. Od tohto roku je ostrov vyhľadávaným predovšetkým u tých turistov, ktorí uprednostňujú pokojnejší ráz dovolenky a krásne nekončiace piesočnaté pláže. Na ostrove sa nachádza v porovnaní s ostrovom Sal omnoho menší počet hotelov. Boa Vista je obľúbená pre svoje krásne piesočnaté pláže s jemným bielym pieskom. Známa je aj silnými podmorskými prúdmi a vysokým obsahom železa v miestnych kopcoch, čo v minulosti miatlo kompasy, následkom čoho je okolie ostrova plné vrakov lodí, ktoré tu stroskotali. Boa Vista je považovaná za rodisko typického hudobného žánru na Kapverdoch – Morne.

PRAIA DA CHAVE

 • vzdialenosť od letiska (Boa Vista) - 4 km

Oblasť Praia da Chave leží v západnej časti ostrova Boa Vista. Ide skôr o hotelovú oblasť neďaleko letiska, v ktorej sa nachádzajú kvalitné 4* a 5* hotely. Vyznačuje sa nádhernou dlhou, piesočnatou plážou, ktorej dĺžka je cca 10 km a je v tvare polmesiaca. Cestovný ruch sa v oblasti stále rozvíja, preto nie je vylúčená ďalšia výstavba ubytovacích zariadení.

SAL REI

 • vzdialenosť od letiska (Boa Vista) - 7 km

Sal Rei je čo sa počtu obyvateľov týka tretie najväčšie mesto Kapverdských ostrovov. Aj napriek tomu, že v meste žije polovica obyvateľov Boa Visty, mesto si stále uchováva svoju pokojnú atmosféru. Najobľúbenejšia a najvyhľadávanejšia pláž v okolí Sal Rei je piesočnatá pláž Praia da Chave, ktorá sa nachádza cca 1 km južne od centra mesta. Z vyvýšenej hory v meste je možné vidieť malý ostrovček Ilheu de Sal Rei, ktorý leží oproti mestu na otvorenom mori. Vďaka tomuto ostrovčeku je oblasť vhodná na kúpanie a plávanie, pretože ju chráni pred vetrami z Atlantického oceánu.

 

2. ostrov SAL

Ostrov Sal je z hľadiska cestovného ruchu najrozvinutejším ostrovom, predstavuje turistické centrum a dopravný uzol súostrovia. Patrí medzi severné, náveterné ostrovy je jedným z troch piesočnatých východných ostrovov. Na ostrove sú len štyri betónové cesty, pričom hlavná vedie z letiska do mestečka Santa Maria. Názov ostrova v preklade znamená soľ. Svoje pomenovanie dostal vďaka tomu, že sa na ostrove v istom období nachádzala najväčšia soľná baňa na svete. Ostrov pokrývajú nádherné piesočnaté pláže s jemným pieskom, pričom najkrajšia pláž sa nachádza v mestečku Santa Maria.

PONTA PRETA

 • vzdialenosť od letiska (Sal)– 17 km

Ponta Preta leží v juhozápadnej časti ostrova Sal, cca 2 km západne od letoviska Santa Maria a cca 1 km od Ponta do Sino a jeho majáku. Ide o dovolenkovú oblasť, ktorá je tvorená ubytovacími zariadeniami rôznej kategórie, pričom väčšina bola dostavaná v rokoch 2007-2009. Rovnako ako v iných oblastiach Kapverd, aj tejto oblasti dominuje krásna piesočnatá pláž a priezračné more.

SANTA MARIA

 • vzdialenosť od letiska (Sal)– 17 km

Pôvodom malá rybárska dedina, ktorá sa vplyvom rozvoja cestovného ruchu stala turistickým centrom ostrova Sal. Santa Maria je najobľúbenejším letoviskom ostrova a najrozvinutejším dovolenkovým letoviskom celého súostrovia. Leží v južnej časti ostrova a nachádza sa tu najväčší počet ubytovacích zariadení. Oblasťou sa tiahne krásna 8 km dlhá piesočnatá pláž s jemným bielym pieskom, ktorá je lemovaná hotelmi, reštauráciami, požičovňami vodných športov a požičovňami potápania. Potápačov láka predovšetkým vrak lode, ktorý sa nachádza neďaleko pobrežia. Na svoje si tu prídu aj vyznávači nočného života. Vyhľadávanou diskotékou je La Pirata alebo Disco Banana.

Späť hore


TOP 10 VECÍ, KTORÉ STOJA ZA NÁVŠTEVU

PEDRA DE LUME

Soľné mestečko, ktoré sa rozprestiera na severovýchode ostrova Sal. Mestečko je známe kráterom sopky a ložiskom soli, ktorá sa v tomto kráteri ťaží takmer 2 storočia. V súčasnosti sa pôvodná soľ už vyťažila a do kráteru bola umelo privedená ďalšia slaná voda, ktorá neslúži iba k ťažbe soli, ale boli tu vytvorené slané jazierka, ktoré sú prístupné turistom. Voda s vysokou koncentráciou soli spolu s klímou, ktorá v kráteri vládne má také účinky na ľudský organizmus, ktoré sú porovnateľné s účinkami vody z Mŕtveho mora.

soľné jazierka

BURACONA

Morské, lávové jazierko nachádzajúce sa na ostrove Sal. Vzniklo tak, že more vymylo v lávovej vyvreline jazero o hĺbke niekoľko metrov. V závislosti od prílivu a veľkosti vĺn sa jazero napĺňa a vyprázdňuje. Keď nie sú príliš vysoké vlny, je možné sa v Buracone aj kúpať. Zaujímavosťou jazierka je, že pri dobrých podmienkach a presne napoludnie je možné v ňom vidieť útvar, ktorý pripomína oko. Na pravé popoludnie začne slnko svietiť do otvoru v skale. Lúč slnka dopadá do jazierka a vytvára v ňom oko. Buracona je veľmi vyhľadávaná potápačmi, ktorí považujú tuto miesto za jedno z najlepších na potápanie na celom svete.

morské jazierko

ESPARGOS

Hlavné mesto ostrova Sal. Espargos predstavuje originálne africké mesto, ktoré je už mierne poznačené európskym vplyvom. Preto netreba očakávať pulzujúce mesto, skôr pokojné mestečko s historickými námestíčkami, reštauráciami, obchodíkmi a stánkami so suvenírmi. Nad mestom sa týči radarová veža, ktorá kontroluje leteckú dopravu celej západnej Afriky. Zaujímavosťou hlavného mesta je miestne futbalové ihrisko. O ihrisko sa miestni starajú veľmi príkladne. Ihrisko má napríklad vlastnú vodnú nádrž a predstavuje najsúvislejší kus zelene na ostrove. V prípade návštevy hlavného mesta odporúčame vyskúšať miestnu kávu.

ulička, reštaurácia, cesta

MONTE GRANDE

Monte Grande v portugalštine znemená veľká hora. Ide o najvyššiu horu ostrova Sal. Hora je sopečného pôvodu a nachádza sa 408 metrov nad morskou hladinou. Na pláni obklopujúcu horu nie je vzácnosťou vidieť fatamorgánu.

 

DESERTO DE VIANA

Známa púšť na ostrove Boa Vista, na ktorú bol podľa legendy dovezený piesok zo Sahary. Púšť sa nachádza v severozápadnej časti ostrova, na východ od miest Rabil a Sal Rei. Je 20 km dlhá a 5 km široká. Severná a severovýchodná časť púšte je súčasťou chránenej krajinnej oblasti známej ako prírodná rezervácia Boa Esperança.

piesočnatá púšť, kríky, kovová tabuľa s nápisom

VRAK SANTO ANTAO

Najvyhľadávanejšia atrakcia pre potápačov. Vrak leží 10 metrov pod morskou hladinou. Okolie vraku ako aj samotný vrak je domovom murén, veľkých päťcípych hviezd, žralokov a ďalších morských živočíchov. Veľmi obľúbená u potápačov je aj Farol Fundo – veľká koralová stena, ktorá je domovom tisícov druhov farebných rýb a korytnačiek.

vrak lode pod morskou hladinou, ryby

SAL REI

Hlavné mesto ostrova Boa Vista. Sal Rei je administratívnym, športovým a intelektuálnym centrom Boa Visty. Nachádza sa tu jediná stredná škola na ostrove. Sal Rei je aj prístavným mestom, ktoré spája ostrov so susednými ostrovmi, predovšetkým s ostrovom Sal a Maio. Hlavnému mestu dominuje námestie s farebnými domami a obchodíkmi rôzneho druhu.

námestíčko, budovy, chodníky

OSTROV FOGO

Ostrov Fogo má najzaujímavejšiu scenériu spomedzi všetkých ostrovov. Zo svahu ostrova je vidieť susedný ostrov Brava. Na ostrove je možné pozorovať pozostatky silnej erupcie sopky v roku 1951 ako aj pozostatky lávy, ktorá prúdila so sopky až do mora. Pre Fogo sú typické pláže s čiernym pieskom a stromy „Baobab“, z plodov ktorých sa vyrába typický miestny nápoj. Hlavnými atrakciami ostrova je sopka Pico a historické mestá São Filipe a Chã Caldeiras, ktoré sa nachádzajú na sopečnom kráteri.

dve historické delá v opevnení na pobreží, domy, more

OSTROV SANTIAGO

Najjužnejší ostrov kapverdského súostrovia. Za návštevu stojí stredoveká pevnosť sv. Filipa, ktorá v minulosti chránila obyvateľov pred nájazdami pirátov, trhy Sucupira, botanická záhrada Sao Jorge de Orgaos, dedinka a pláž Tarafal lemovaná kokosovými palmami.

pláž s bielym pieskom, kopec, zeleň

OSTROV MAIO

Ostrov Maio je pomenovaný podľa mesiaca, v ktorom bol ostrov objavený Portugalcami. Maio patrí medzi záveterné ostrovy Kapverdského súostrovia a nachádza sa medzi ostrovmi Santiago a Boa Vista. Vyznačuje sa prekrásnymi, opustenými piesočnatými plážami s najjemnejším pieskom. Na rozdiel od susedných ostrovov, stále ešte nie je tak poznačený cestovným ruchom, preto si na tomto ostrove určite na svoje prídu vyznávači panenských pláží. Ostrov je často nazývaný ako tzv. menšia Boa Vista.

pláž s bielym pieskom, tyrkysové more

 

 

Späť hore


 

FAKULTATÍVNE VÝLETY

 

VÝLETY BOA VISTA

TO NAJLEPŠIE Z OSTROVA

Celodenný výlet, ktorý je spojený s návštevou tých najkrajších a najzaujímavejších miest na ostrove. Navštívite pláž Santa Monica, najstaršiu dedinku Povoacão Velha, púšť Deserto de Viana, hlavé miesto Sal Rei a pláž Santa Maria.

NOČNÁ EXPEDÍCIA

Počas tohto výletu budete mať možnosť zúčastniť sa pozorovania samičiek karety obyčajnej pri hniezdení a kladení vajíčok. Na začiatku výletu sa oboznámite so životom korytnačiek a ich ochranou na Kapverdských ostrovoch. Časť výťažku z tohto výletu putuje na ochranu ohrozených korytnačiek.

SAL REI

Poldenný výlet, počas ktorého budete mať možnosť spoznať hlavné mesto ostrova. V hlavnom meste navštívite miestny prístav, budete môcť obdivovať koloniálnu architektúru a zoznámite sa s históriou ostrova ako aj so životom miestnych obyvateľov. Súčasťou výletu je aj ochutnávka miestnych špecialít – kozieho syra, papajovej marmelády, destilátov grogue a ponche.

SANTA MONICA

Poldenný výlet za najkrajšími plážami ostrova. Výlet začína v najstaršom meste ostrova v Povocão Velha. Pokračuje cez piesočnaté duny na pláž Varandinha s jej jaskyňami, prielomami a skamenelými koralmi. Výlet končí na najdlhšej pláži ostrova krásnej Santa Monice.

ŠTVORKOLKY

Výlet na štvorkolkách po malebných piesočnatých plážach ostrova. Budete mať možnosť spoznať ostrov a jeho tajné zákutia. Navštívite púšť Viana, ktorá začala vznikať v 80. rokoch vďaka piesku, ktorý prúdil zo Sahary a Mauretánie, spoznáte severnú časť ostrova s vulkanickým čiernym pieskom, prezriete si Fatiminu kaplnku a starý vrak vyplavený na pobrežie. Výlet na štvorkolkách trvá 2,5 alebo 4 hodiny.

OSTROV FOGO

Letecký výlet na susediaci ostrov Fogo. Ostrov sa vyznačuje najzaujímavejšou scenériou z celého súostrovia Kapverdských ostrovov. Na ostrove sa nachádza stále aktívna sopka. Na ceste okolo ostrova môžete vidieť stopy poslednej erupcie z roku 1951. Na ostrove je zaujímavý kontrast tmavej stuhnutej lávy s okolitou flórou, kávovými plantážami a typickými africkými stromami Baobab.

 

VÝLETY SAL

OKRUH PO OSTROVE

Celodenný výlet po najrovinatejšom ostrove. Navštívite najväčšie mesto Santa Maria na juhu ostrova, hlavné mesto ostrova Espargos s niekoľkými zachovalými historickými námestiami a domami. Ďalej budete pokračovať k útvarom, ktoré sú vytvorené spojením sopečnej lávy a mora. Miestne morské lávové jazierka Buracona sú prírodnou raritou. Na záver výletu navštívite solisko Salinas Pedra de Lume, kde koncentrácia soli a minerálov vytvára podobné liečivé podmienky ako voda z Mŕtveho mora.

OSTROV FOGO

Letecký výlet na susediaci ostrov Fogo. Ostrov sa vyznačuje najzaujímavejšou scenériou z celého súostrovia Kapverdských ostrovov. Na ostrove sa nachádza stále aktívna sopka. Na ceste okolo ostrova môžete vidieť stopy poslednej erupcie z roku 1951. Na ostrove je zaujímavý kontrast tmavej stuhnutej lávy s okolitou flórou, kávovými plantážami a typickými africkými stromami Baobab.

OSTROV SANTIAGO

Najväčší a najosídlenejší ostrov celého súostrovia. Počas výletu navštívite hlavné mesto Praia, africký trh, prezidentský palác, pevnosť Cida de Velha. Cesta na ostrov a späť je organizovaná malým vrtuľovým lietadlom.

LODNÝ VÝLET KATAMARAN

Romantická plavba pozdĺž pobrežia s možnosťou kúpania v krištáľových vodách Atlantického oceánu. Počas výletu budete mať možnosť si vyskúšať aj rybárčenie. V cene výletu je pohostenie na palube vrátane nealkoholických nápojov.

Späť hore


Slovník - základné slová

 dobrý deň  bom dia  ako sa máš?  Comovocêestá?
 dobrý večer  boa noite  koľko je hodín?  Quehorassão?
 dobrú noc  boa noite  počasie  tempo
 ahoj  oi  výlet  viagem
 ďakujem  obrigado  prístav  porta
 prosím  porfavor  pivo  cerveja
 koľko to stojí?  Quantocusta?  víno  vinho
 pláž  praia  chlieb  pão
 more  mar  obchod  loja

 

Späť hore


Video

Späť hore

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia