×
 
 
info@bigtravel.sk 0915 841 757

 

 
 
 
 
 
Úvod > Sprievodca > Turistický sprievodca Južným Cyprom
 

Turistický sprievodca Južným Cyprom

Pozrieť všetky zájazdy na Cyprus

"Cyprus je viac než ostrovom krásnych pláží a trblietavého priezračného mora. Ochutnajte viac zo životného štýlu, bohatej histórie a kultúry a spoznajte milých a pohostinných Cyperčanov."

pláž, pobrežie, pevnosť, more

 


Info  |  Mapa  |  Letoviská  |  TOP 10  |  Pláže  |  Výlety  |  Slovník


 

Základné informácie

 Časový posun  + 1 hodina
 Úradný jazyk  novogréčtina, angličtina
 Mena  euro
 Dĺžka letu  cca 3 hod. z Bratislavy
 Letiská  Nikózia, Larnaca, Paphos
 Poloha  južne od Turecka, cca 75 km od tureckých hraníc
 Moria  Stredozemné more
 Hlavné mesto  Nikózia
 Rozloha  5 896 km², dĺžka 100 km, šírka 240 km
 Počet obyvateľov  cca 537 000 obyvateľov
 Cestovné doklady  platný občiansky preukaz a pre deti je potrebný platný cestovný pas

 

CESTOVANIE PO JUŽNOM CYPRE

 • najlacnejším dopravným prostriedkom – autobusová doprava a taxíky
 • mestská doprava je na dobrej úrovni, lístky sa kupujú priamo v autobusoch, autobus zastaví na znamenie na zastávke alebo hlavnej ceste
 • jazdí sa po ľavej strane
 • potrebný je medzinárodný vodičský preukaz alebo európsky formát vodičského preukazu
 • dobre vybavené cesty a diaľnice

UPOZORNENIA

 • na mnohých plážach chýbajú plavčíci
 • fotografovanie vojenských objektov a personálu je striktne zakázané
 • neodporúča sa využívať medzimestskú dopravu
 • striedavý prúd s napätím 220/240V (anglický štýl) – odporúča sa priniesť si adaptér

NÁKUPY

Medzi turisticky najobľúbenejšie a najviac kupované tovary patria: cyperské vína, koreniny, olivy, olivový olej, olivové mydlá, tymianový med, keramika, šperky a bižutéria, morské špongie, výšivky, kožený tovar, medený riad, koše a košíčky rôznych tvarov, farieb, materiálov.

GASTRONÓMIA

Typické cyperské jedlá: „dolma“ (vínne, kapustné alebo cuketové listy plnené ryžou), „avgolemeno“ (vajcovo-citrónová polievka), „musaka“ (zemiaky zapečené v keramickej nádobe s mletým mäsom a ľuľkom, zaliate bešamelom), „halloumi“ (grilovaný syr podávaný so zeleninou, bylinkami a chlebom), „afelia“ (bravčové mäso na červenom víne a drvených koriandrových semienkach), „chtapodi“ (pečené chobotničky), „bakaliaros“ (ryba v cesnakovej omáčke), „kespédes“ (mäsové guľky s mäsom a permezánom), kebab/gyros, „tirópitta“ (veľmi sladký koláč z lístkového cesta, plnený tvarohovou plnkou), „baklava“ (koláč z lístkového cesta plnený orieškami a medom).

 

Pre Cyprus je typický špecifický spôsob stolovania tzv. meze. Pri tomto spôsobe stolovania sa servíruje skupina niekoľkých jedál, ktoré sa podávajú v malých porciách, môže ísť aj o 20-30 jedál, podávajú sa v rôznych miskách a tanierikoch a každý si sám naberá.

 

Typické nápoje: pivo, víno (Commandaria - najstašie víno na svete, má chuť ako portské víno, ale vyrába sa bez pridania cukru), „ouzo“ (anýzovkas, podáva sa s vodou alebo ľadom), „raki“ (pálenka zo zbytkov vylisovaného hrozna), cyperská káva (podobná našej tureckej  káve, ale je silnejšia).

Späť hore


MAPA

 

 

Späť hore


LETOVISKÁ INFO + VZDIALENOSTI OD LETISKA

AYIA NAPA

 • vzdialenosť od letiska (Larnaca) - 49 km

Ayia Napa sa nachádza v juhovýchodnej časti ostrova a patrí medzi najobľúbenejšie a najživšie dovolenkové letoviská na Cypre. Jedna z najkrajších pláži Cypru sa nachádza práve v Ayia Nape. Ide o pláž Nissi Beach s jemným bielym pieskom, priezračným morom a pozvoľným vstupom do mora. Letovisko je známe svojimi početnými barmi, diskotékami, kaviarňami a reštauráciami. Spolu s Ibizou sa Ayia Napa považuje za hlavné mesto nočného života v Európe. Okrem bohatého nočného života a nákupných možností sa letovisko vyznačuje krásnymi plážami, vodným parkom s množstvom tobogánov, či historickými pamiatkami. Za návštevu určite stojí aj staré mesto, v centre ktorého sa nachádza kláštor Ayia Napa. Kláštor bol postavený okolo roku 1500 a v súčasnosti je najstaršou stavbou mesta.

CORAL BAY

 • vzdialenosť od letiska (Larnaca) - 142 km, (Paphos) – 27 km

V porovnaní s inými letoviskami na Cypre je Coral Bay o niečo pokojnejšie letovisko. Leží na západnom pobreží Cypru, neďaleko Paphosu. Letovisko je preslávené krásnymi plážami, ktoré patria medzi najkrajšie v Európe a pre to získali aj prestížne ocenenie Modrá vlajka. Letovisko je obľúbené nielen u milovníkov krásnych pláži, ale aj u vyznávačov potápania.

LARNACA

 • vzdialenosť od letiska (Larnaca) - 7 km

Larnaca je tretie najväčšie mesto Cypru, má druhý najväčší prístav. V Larnace sa nachádza hlavné medzinárodné letisko. Letovisko je vyhľadávané pre svoje dve krásne piesočnaté pláže Phinikoudes a McKenzie, ktoré boli ocenené Modrou vlajkou za čistotu a kvalitu pláže. Medzi atrakcie Larnacy patrí podzemná kaplnka Ayia Phaneromeni, Lazarov kostol (patrón Larnacy) a soľné jazero s voľne žijúcimi plameniakmi.

LIMASSOL

 • vzdialenosť od letiska (Larnaca) - 67 km, (Paphos) – 58 km

Limassol je druhé najväčšie mesto Cypru. Po tureckej invázií v roku 1974 sa stal najdôležitejším prístavom. Limassol je hlavným turistickým centrom a centrom medzinárodného obchodu. Neďaleko letoviska sa nachádzajú zvyšky hradu, v ktorom žil Richard Levie Srdce. Vďaka bohatému nočnému životu a vínu si vyslúžil prezývku Malý Paríž. Hlavnou turistickou atrakciou letoviska je hrad Limassol, ktorý bol postavený v byzantskom štýle.

PAPHOS

 • vzdialenosť od letiska (Larnaca) - 133 km, (Paphos) – 14 km

Paphos je bývalé hlavné mesto Cypru, najzápadnejšie a najromantickejšie mesto ostrova. Od roku 1980 sa nachádza na zozname kultúrneho a historického dedičstva UNESCO. Paphos leží v zátoke Petra tou Romiu. Hovorí sa: "Kto sa v tejto zátoke okúpe bude večne mladý a krásny."

PROTARAS

 • vzdialenosť od letiska (Larnaca) - 65 km

Letovisko Protaras patrí k moderným letoviskám južného Cypru. Susedí s letoviskom Ayia Napa a rovnako ako toto letovisko aj Protaras patrí k živším letoviskám s bohatým nočným životom a nákupnými možnosťami. Najznámejšou plážou je pláž Fig Tree Bay s veľmi jemným pieskom. Protaras je vhodný aj pre milovníkov vodných športov – surfingu, jachtingu, potápania a cykloturistiky.

Späť hore


TOP 10 VECÍ, KTORÉ STOJA ZA NÁVŠTEVU

NIKÓZIA

Hlavné mesto Cypru, ktoré je ako jediné na svete rozdelené na dve časti tzv. zelenou líniou, ktorú strážia vojaci. Za návštevu stojí staré mesto, Laiki Geitonia s úzkymi kamennými uličkami a množstvom obchodíkov, Abrahamova mešita a knižnica, ktorá bola založená sultánom Mohamedom II.

budovy, mešita, pohľad na mesto nikozia

KOURION

Kourion leží cca. 20 km od Limassolu. Toto mestečko bolo založené obyvateľmi Peloponézu cca. 1600 rokov pred n. l. a v súčasnosti patrí medzi najvzácnejšie archeologické lokality ostrova. Jeho dominantou je amfiteáter, v strede ktorého sa nachádza malá diera, nad ktorú keď sa postavíte dostanete sa do dobrého akustického uhla, pričom sa váš hlas rozlieha do širokej diaľky. Z amfiteátra je krásny výhľad na neďaleké pobrežie.

amfiteáter, stromy, more

TROODOS

Troodos je známe cyperské pohorie. Rovnaký názov nesie aj najvyššie položená osídlená horská dedina, ktorá leží v nadmorskej výške 1725 m.n.m. Z dediny je možné absolvovať túru k vodopádom, ktoré sú jedinými na ostrove.

mesto v horách, budovy, stromy

CHRÁM APOLÓNA HILÁTA 

Staroveký pomerne zachovalý chrám, ktorý sa nachádza smerom na západ od mesta Kourion. Chrám bol zasvätený bohu Apolónovi, ktorý bol ochrancom lesa a divočiny.

pozostatky chrámu

PETRA TOU ROMI (AFRODITINE SKALY)

Oblasť, ktorá sa označuje ako jedna z najkrajších na Cypre. Leží cca. 20 km od Paphosu. Podľa mytológie sa práve na tomto mieste s morskej peny rozbúreného mora zrodila bohyňa krásy a lásky Afrodita. Vďaka tejto lokalite získal Cyprus prirovnanie Afroditin ostrov.

veľké skaly v mori na pláži

HROBKY KRÁĽOV

Umelé jaskyne s vytesanými stĺpmi a freskami na stenách, ktoré sú na zozname UNESCO a ležia pri meste Paphos. Sú s badateľným vplyvom Egypta. Aj keď sa volajú hrobky kráľov, králi sa do nich pravdepodobne vôbec ani pochovávali, ale bohatí cyperskí mešťania.

hrobky, otvory v skalách

AKAMAS

Polostrov Akamas leží v najzápadnejšej časti ostrova a patrí k najnavštevovanejším a najfotogenickejším lokalitám Cypru. Nachádza sa tu národný park, ktorý pokrýva 230 km2 územia, ktoré tvoria tiesňavy, údolia, široké piesočnaté zátoky. Žije tu 180 druhov vtákov, 16 druhov motýľov, 20 rôznych druhov plazov. Akamas je jedným z mála oblastí na Cypre, kde je možné stretnúť sa s nedotknutou prírodou.

more, čln, strom

SLANÉ JAZERO

Slané jazero sa nachádza medzi medzinárodným letiskom a mestom Larnaca. Jazero je známe tým, že v lete úplne vysychá a v zime sa stáva útočiskom ohrozených vtákov a ružových plameniakov. Okrem ružových plameniakov je tu možné vidieť posvätné miesto Hala Sultan. Ide o hrob, kde sú údajne uložené pozostatky tety proroka Mohameda.

plameniaky, jazero, mesto, budovy

CAPE GRECO

Cape Greco je od roku 1993 chráneným prírodným parkom s unikátnou faunou a flórou. Ide o pomerne nedotknutú časť s veľkým množstvom prírodných krás. Táto oáza pokoja je zasadená medzi rušnými strediskami Ayia Napa a Protaras. Vo východnej časti sa nachádza zátoka Konnos Bay, kde sa nachádza krásna pláž s tyrkysovým morom, lemovaná borovicami.

otvor v skale, more

FASOURI WATERMANIA

Fasouri Watermania je známy aquapark, ktorý sa nachádza v Limassole  a patrí medzi najpopulárnejšie atrakcie mesta. Čo sa týka rozlohy aj počtu atrakcií predstavuje v súčasnosti najväčší aquapark na Cypre. V roku 2015 bol vodný park ocenený ako tretí najlepší aquapark v Európe.

tobogan, bazén, stromy

Späť hore

 

 

 


NAJKRAJŠIE PLÁŽE NA JUŽNOM CYPRE

CORAL BAY

Jedna z najkrajších pláži na južnom Cypre. Nachádza v západnej časti ostrova, dostupná je z Paphosu mestskou hromadnou dopravou. Pláž má tvar podkovy a je skvelou voľbou pre rodiny s deťmi pre svoje plytké more. Coral Bay je považovaná za najlepšiu piesočnatú pláž v tejto oblasti.

pláž, piesok, more, ľudia, slnečníky

KONNOS BEACH

Neobyčajná pláž Konnos Bay leží cca. 4 km od letoviska Ayia Napa. Pláž chránia okolité útesy, preto tu panuje stále bezvetrie a more je pokojné. Pláž je čisto piesočnatá, more má blankytovo modrú farbu. Napriek tomu, že pláž leží medzi dvoma obľúbenými letoviskami Ayia Napa a Protaras, panuje tu príjemná dovolenková atmosféra. Okrem kúpania v priezračnom mori odporúčame spraviť si výlet na neďalekú Kyklopovú skalu. Pre mnohých je pláž Konnos Beach jednou z najkrajších pláži južnej časti ostrova.

pláž, more, piesok, slnečníky, ľudia

NISSI BEACH

Najznámejšia pláž na Cypre, ktorá sa každoročne umiestňuje v rebríčkoch medzi najkrajšími plážami sveta. Jemný biely piesok, priezračne tyrkysové more a malý skalnatý ostrovček je to čo robí túto pláž takou očarujúcou. Nachádza sa neďaleko obľúbeného letoviska Ayia Napa. Pláž bola ocenená modrou vlajkou.

pláž, piesok, more

FIG TREE BAY

Obľúbená a vyhľadávaná pláž, ktorá dostala svoje pomenovanie podľa figovníkov, ktoré tu boli v minulosti zasadené. More na tejto pláži je plytké a priezračné, vhodné aj pre rodiny s malými deťmi. Táto pláž s jemným bielym pieskom leží v letovisku Protaras.  

pláž, more, piesok, skaly, ľudia

PARAMALI BEACH

2 km dlhá pláž, ktorá je ako stvorená pre tých, ktorí nechcú leňošiť na pláži, ale chcú čas pri mori aktívne využiť. More na tejto pláži je búrlivé, preto je extra vyhľadávaná vyznávačmi kite surfingu, ktorým poskytuje z celého Cypru azda najlepšie podmienky pre realizáciu tohto športu.

pláž, more, stromy

PORTO POMOS

Pláž na západnom cípe pobrežia, ktorá sa vyznačuje panenskou, nedotknutou prírodou. Cestou na túto pláž odporúčame navštíviť rybársku dedinku Latchi a malebné mestečko Polis.

pláž, bralo, more, stromy

SERENA BAY

Malá pláž, ktorá je tak trošku skrytá, mimo hlavnej cesty. Predstavuje ideálne miesto pre tých dovolenkárov, ktorí vyhľadávajú pokojnejšie pláže. Serena Bay predstavuje romantickú zátoku, kde chodí len málo turistov. Na pláži je k dispozícií aj miestny bar. 

pláž, vysoká tráva, piesok, slnečníky, ľudia

Späť hore

 

 


FAKULTATÍVNE VÝLETY JUŽNÝ CYPRUS

NIKÓZIA

Fakultatívny výlet do hlavného mesta Cypru. Od roku 1963 rozdeľuje Nikóziu zelená línia OSN. Výlet zahŕňa prehliadku zrenovovanej časti Starého mesta, Laiki Geitonie s úzkymi uličkami s množstvom obchodíkov a Arabahmedovej mešity.

PAPHOS/KOURION

Výlet po stopách starovekej gréckej civilizácie. Prvá zastávka je v Kourione, ktoré predstavuje jedno z najdôležitejších archeologických miest na ostrove. Budete mať možnosť vidieť Rímske divadlo, kde sa v minulosti organizovali gladiátorské hry, dom Eustolia, Afroditinu skalu, ktorá je podľa legendy miestom zrodenia bohyne lásky a krásy. Výlet pokračuje návštevou pozostatkov domu Dionysa v meste Paphos. Po prehliadkach je k dispozícií voľný čas na prechádzku a nákupy.

TROoDOS-KYKKO

Výlet je zameraný na návštevu cyperského pohoria Trodos a najvyššie položenej osídlenej dedinky, ktorá nesie rovnaký názov. Dedina leží vo výške 1725 m, je možné z nej absolvovať krátku nenáročnú túru, ktorá vedie k jediným vodopádom na Cypre. Súčasťou výletu je aj návšteva najslávnejšieho a najbohatšieho kláštora Kykko. Kláštor bol postavený okolo roku 1100 v byzantskom štýle. V zbierke kláštora je viacero vzácnych ikon, pričom najcennejšia je ikona Panny Márie.

FAMAGUSTA-SALAMIS-VAROSA

Poldenný výlet, ktorého súčasťou je prehliadka mesta Salamis s krásnymi antickými pamiatkami a kostolom sv. Barnabasa, katedrály z obdobia Lusignanov. Súčasťou výletu je aj návšteva „mesta duchov“ Varosa.

Späť hore


Slovník - základné slová

 dobrý deň  kaliméra  ako sa máš?  ti gínetai?
 dobrý večer  kalispéra  koľko je hodín?  ti óra eínai?
 dobrú noc  kalinýchta  počasie  kairós
 ahoj  geia  výlet  periodeía
 ďakujem  sas efcharistó  prístav  limáni
 prosím  parakaló  pivo  býra
 koľko to stojí?  póso kostízei?  víno  krasí
 pláž  paralía  chlieb  psomí
 more  thálassa  obchod  katástima

 

Späť hore

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia