×
 
 
info@bigtravel.sk 0915 841 757

 

 
 
 
 
 
Úvod > Sprievodca > Turistický sprievodca Čiernou Horou
 

Turistický sprievodca Čiernou Horou

Pozrieť všetky zájazdy na Čiernu Horu

"Vitajte v tejto prekrásnej hornatej krajine, bohatej na prírodné krásy, ktorá patrí medzi najteplejšie európske destinácie. Vychutnajte si svoju dovolenku na plážach Jadranského mora."

záliv s prístavom v čiernej hore, domy, lode, stromy

 


Info  |  Mapa  |  Letoviská  |  TOP 10  |  Pláže  |  Výlety  |  Slovník  |  Video


 

Základné informácie

 Časový posun  nie je
 Úradný jazyk  srbský jazyk/čiernohorský jazyk
 Mena  euro
 Dĺžka letu  cca 1 hodina z Bratislavy
 Letiská  Podgorica
 Poloha  medzi Chorvátskom a Albánskom
 Moria  Jadranské more
 Hlavné mesto  Podgorica
 Rozloha  13 812 km2,  dĺžka  223 km, šírka  61 km
 Počet obyvateľov  cca 647 000 obyvateľov
 Cestovné doklady  platný občiansky preukaz a pre deti je potrebný platný cestovný pas

 

Cestovanie po Čiernej Hore

 • deti do 12 rokov nemôžu sedieť na prednom sedadle
 • časté dopravné kontroly
 • povinné celoročné svietenie
 • zakázané šoférovanie v plavkách, bez hornej či dolnej časti odevu
 • nebezpečná jazda domácich vodičov (predbiehanie v zákrutách a na miestach so zlým výhľadom)
 • zriedkavé používanie smeroviek
 • nepravidelná a nespoľahlivá miestna doprava
 • autobusy bez klimatizácie
 • lístky sa kupujú priamo v autobusoch
 • obľúbené je využívanie vodných taxíkov

UPOZORNENIA:

 • prísne zakázané fotografovať a filmovať vojenské objekty

NÁKUPY: 

Medzi turisticky najobľúbenejšie a najviac kupované tovary patria: drevené výrobky (najmä masky), pršut, ručne tkané koberce, exotické rastliny, olivový olej, šperky, Loza (lozova rakija), vína. Ceny sa menia v závislosti od dopytu, sezóny a miesta. Sprepitné nie je povinné. 

GASTRONÓMIA:

Typické jedlá v Čiernej hore: čevapčiči, ražniči, pljeskavica, jahňacina, zelenina, olivy, ryby, syry, pršut, „brodette“ (polievka z viacerých druhov rýb), balkánsky šalát, „kačamak krtolovi“ (kukuričná kaša s roztlačenými zemiakmi), „pašticada“ (kvalitné hovädzie mäso pretkávané slaninou a cesnakom), „japraki“ (kapustové závitky),

Typické nápoje: víno, pálenka, pivo, ovčie mlieko, čierna káva

Späť hore


Mapa

 

 

Späť hore


Letoviská info + vzdialenosti od letiska

Bar

Dovolenky a zájazdy

 • vzdialenosť od letiska (Podgorica) –  46 km

Prímorské letovisko na juhu krajiny, z ktorého sa v posledných rokoch stalo obľúbené miesto dovolenkárov. Rovnako tak je aj hlavným prístavom krajiny s pravidelným lodným spojením s neďalekým Talianskom. Na rozdiel od severnejších letovísk bol dlhodobo pod vplyvom Turkov, ktorých vplyv je v meste stále cítiť – prevažujú mešity nad kostolmi a budovy sú postavené v prevažne otomanskom štýle. V meste a jeho blízkom okolí sa nachádza viacero menších či väčších pláží, ktoré sú prevažne piesočnaté. Nájdu sa tu však aj štrkové pláže, napr. na severozápade mesta. Obľubujú ho najmä mladí ľudia a milovníci zábavy, keďže patrí medzi najživšie mestá v okolí s množstvom barov, diskoték a reštaurácií. Počas leta sa tu organizujú rôzne akcie a festivaly pod holým nebom.

Bečiči

Dovolenky a zájazdy

 • vzdialenosť od letiska (Podgorica) –  65 km

Donedávna malá prímorská dedinka, dnes jedno z najznámejších a najobľúbenejších letovísk krajiny, ktoré je od neďalekej Budvy oddelené polostrovom Zavala. Stále si však zachovala pokojný ráz a preto je vhodná najmä pre dovolenkárov, ktorí hľadajú pokoj a oddych, ale aby boli zároveň v dostupnosti ruchu a zábavných možností. Takmer 2 km dlhá pláž s hrubozrnným pieskom miestami premiešaná kamienkami a bohatou ponukou vodných športov má miestami šírku až 100 metrov a patrí k hlavným lákadlám mestečka. Na malom kopčeku za mestom stojí pekný pravoslávny kostol sv. Toma, ktorý stojí za návštevu.

Budva

Dovolenky a zájazdy

 • vzdialenosť od letiska (Podgorica) –  64 km

Letovisko známe ako metropola cestovného ruchu čiernohorského pobrežia. Je to mesto, ktoré musí určite každý návštevník navštíviť. Všetko je tu totiž podriadené turistom a cestovateľom, z tohto dôvodu je ľahké nájsť to, čo každého zaujíma. Krásne a moderne vybavené piesočnaté pláže ponúkajú nezabudnuteľnú atmosféru, množstvo barov a reštaurácií zas nekončiacu zábavu. Vďaka svojej výbornej polohe je spojené aj s ostatnými časťami na pobreží, ale aj s mestami v centrálnej a severnej časti krajiny.

Petrovac na Moru

Dovolenky a zájazdy

 • vzdialenosť od letiska (Podgorica) –  47 km

Jedno z najlepších stredísk krajiny pre rodiny s deťmi, pôvodne malá rybárska dedinka. Nachádza sa v strede čiernohorského pobrežia, obklopené z jednej strany morom a z druhej kopcami. Benátska pevnosť zo 16. storočia stráži malý kamenný prístav a patrí k najkrajším pamiatkam mesta. Priamo pri mestskej promenáde s kaviarňami, reštauráciami a obchodíkmi sa tiahne pláž s pozvoľným vstupom do mora, ktorá je zmesou hrubozrnného piesku a menších okruhliakov.

Rafailoviči

Dovolenky a zájazdy

 • vzdialenosť od letiska (Podgorica) –  60 km

Malá rybárska dedinka, ktorá nadväzuje na stredisko Bečiči. 226 slnečných dní za rok, krištáľovo čistá voda a nádherná pláž priam lákajú na oddych. Pozdĺž pláže vedie promenáda, ktorá ju spája s neďalekou Budvou. Po tejto istej trase počas letných mesiacov premáva minivláčik. V miestom prístave kotvia lode a rýchločlny, ktorými je možné dostať sa do okolitých miest a mestečiek. Samozrejmosťou sú početné kaviarne, bary a reštaurácie.

Sutomore

Dovolenky a zájazdy

 • vzdialenosť od letiska (Podgorica) – 40 km

Obľúbené malé pokojnejšie letovisko na juhu krajiny medzi mestami Bar a Petrovac. Známe je najmä pre svoju 2,5 km dlhú piesočnatú pláž, ktorá je ideálna najmä pre rodiny s deťmi a krištáľovo priezračnú vodou. Piesok na pláži je rovnako známy aj pre svoje liečebné účinky, najmä pri liečbe reumatizmu. Neďaleká pláž Canj je jednou z najkrajších okruhliakových pláží krajiny. Okrem nádherných pláží je tu možné nájsť aj niekoľko historických pamiatok ako benátska pevnosť Haj-Nehaj, kláštor Ratac, kostol sv. Dimitriho a kostol sv. Fekla. Vďaka železnici, ktorá ním vedie, je stredisko obľúbené aj u domácich obyvateľov a Srbov. 

Ulcinj

Dovolenky a zájazdy

 • vzdialenosť od letiska (Podgorica) –  72 km

Najjužnejšie letovisko krajiny blízko hraníc s Albánskom, ktoré cítiť aj v centre mesta – nachádza sa tu množstvo mešít a pamiatok z tureckých čias. Obklopené je úrodnými plantážami s olivovníkmi a citrusmi. Charakteristické je veľmi dlhými a krásnymi plážami s jemnučkým pieskom, celkovo ich je v oblasti až 25. Vďaka nim je tu bohatá ponuka vodných športov, dve z nich sú dokonca obľúbené u milovníkov windsurfingu a kitesurfingu. Počas leta sa v stredisku usporadúvajú rôzne akcie, koncerty a festivaly, ktoré priťahujú turistov aj z okolitých stredísk.

Späť hore


TOP 10 vecí, ktoré stoja za návštevu

KLÁŠTOR OSTROG

Na útese 900 metrov nad údolím vo vnútrozemí krajiny stojí žiarivo biely kláštor, ktorý je čiastočne vytesaný do skaly. Predstavuje najvýznamnejšie miesto krajiny pre pravoslávnych veriacich, priťahuje až milión návštevníkov ročne. Zároveň patrí medzi TOP 3 najnavštevovanejšie kresťanské mestá sveta. V jednej jeho časti je možné aj prenocovať.

kláštor postavený v skale, čierna hora

VODOPÁDY NIAGARA

Vodopády ležiace len 5 km od hlavného mesta Podgorica. Známe sú skôr medzi miestnymi obyvateľmi ako u turistov, každý rok sa však tešia väčšej a väčšej návštevnosti. Najpôsobivejšie sú na jar, kedy je okolo hlavného vodopádu možné vidieť mnoho malých kaskád. Na druhej strane rieky sú nekonečné vinice, čo dotvára nádhernú scenériu. V horúcich letných mesiacoch je možné oddýchnuť si na jednej z malých štrkových pláží.

vodopády niagara v čiernej hore

MAUZÓLEUM NJEGOŠ

Hlavná atrakcia mesta Lovćen postavená v rokoch 1970 až 1974 na druhom najvyššom vrchu krajiny. Niečo cez 400 schodov je potrebné prekonať k vstupu do mauzólea, ktoré strážia dve obrovské sochy z čierneho mramoru. Vo vnútri sa pod zlatou mozaikou skrýva socha dôležitého čiernohorského hrdinu, nad ktorým je ako ochranca a symbol slobody umiestnený orol s rozprestretými krídlami.

mauzóleum v čiernej hore na kopci

JASKYŇA  LIPA

Jedna z najväčších jaskýň v krajine, len 4 km od mesta Cetinje. 2,5 km chodieb a sál sú naplnené stalaktitmi, stalagmitmi a inými prírodnými úkazmi. Vybrať je možné z 3 druhov vstupov – základný (45-minútový), dobrodružný (100-minútový) alebo extrémny, ktorý je však určený len pre dospelých. Všetky vstupy zahŕňajú aj prepravu podzemným vláčikom. Pred cestou si vezmite dostatočne teplé oblečenie, keďže je tu chladno.

jaskyňa v čiernej hore, most, ľudia

BLUE GROTTO

Prírodný fenomén, 9 metrov vysoká jaskyňa s prekrásnou tyrkysovou vodou, podľa ktorej dostala aj názov. Vstup do nej je však nízky a môže sa zdať, že ide o malý tmavý priestor. Voda v jaskyni je napodiv o niekoľko stupňov teplejšia ako voda v jej okolí. Je obľúbeným miestom pre potápanie a šnorchlovanie, kedy je možné vidieť nádherný podmorský život. Dostupná je kajakmi alebo loďkami.

morská jaskyňa s modrou vodou v čiernej hore

STARI BAR

Malé starobylé mestečko ležiace uprostred hôr a olivových hájov, neďaleko prímorského letoviska Bar. V jeho západnej časti ležia pozostatky kostola sv. Mikuláša so srbsko-byzantskými freskami, v severnej zas pevnosť z 11. storočia a základy katedrály sv. Juraja, ktorú Turci zmenili z pôvodného románskeho kostola na mešitu, ktorá však zostala v troskách po výbuchu pušného prachu. Z čias tureckej nadvlády nad krajinou pochádzajú turecké kúpele, hodinová veža a akvadukt, ktorý prinášal vodu až z 3 km vzdialeného prameňa.

mestečko stari bar, hory, kopce, zeleň, domy

KOTOR

Stredoveké mesto na okraji majestátneho zálivu, ktoré patrí medzi najkrajšie mestá krajiny. Predstavuje bludisko dláždených uličiek, odľahlých námestí a historických pamiatok, ktoré sú obklopené kaviarňami a mestskými hradbami. Hneď vedľa prístavu stojí krásny starý palác a šikmá veža. Z hradu sv. Ivana, ktorý leží nad mestom, je nádherný výhľad na blízky fjord. 

mesto kotor, domy, more, kopce, zeleň

PERAST

Pekné malé staré mestečko, ktoré patrí k jedným z najkrajších v zálive Boka na severnom pobreží krajiny. Mnoho krajín sa snažilo toto mesto dobyť a každá z nich v ňom zanechala nejakú stopu. Dnes je jedným z najluxusnejších miest Čiernej Hory, ktoré ponúka nezabudnuteľný zážitok. Hlavnou atrakciou mesta je ostrov Panny Márie, ktorý je jedným z dvoch ostrovčekov v zátoke Boka.

mesto perast, domy, more, loďky, kopce

SVETI STEFAN

Kedysi malá rybárska dedinka sa v posledných desaťročiach zmenila na jedno z najluxusnejších miest na svete, ktoré navštívili známe osobnosti ako Sophia Loren, Claudia Schiffer či Sylvester Stallone. Pokiaľ v ňom nie ste ubytovaný, za vstup do mestečka aj na pláže je potrebné zaplatiť. S pevninou je spojený úzkou cestou, obklopujú ho 2 krásne piesočnaté pláže a nádherný park.

mesto sveti stefan, domy, more, zeleň

SKADARSKÉ JAZERÁ

Najväčšie jazero na Balkáne, ktoré leží na hranici s Albánskom. Zároveň je súčasťou rovnomenného národného parku. Je domovom pre viac ako 281 druhov vtáctva, čo z neho robí medzinárodne dôležitú oblasť. Okrem bohatej flóry a fauny má tiež bohatú históriu. Nachádzajú sa tu početné archeologické náleziská, kde počas vykopávok boli nájdené rôzne kláštory, kostoly a opevnenia.

skadarské jazero, kopce, zeleň, domčeky

 

 

Späť hore


Najkrajšie pláže na Čiernej Hore

VEĽKÁ PLÁŽ

Najdlhšia pláž na pobreží Jadranského mora v blízkosti mesta Ulcinj. Je dlhá 13 kilometrov a miestami je široká až 60 metrov. Jemnučký piesok pripomína až múku. Patrí k najobľúbenejším plážam krajiny nielen pre turistov, ale i domácich.

veľká pláž v čiernej hore

ČERVENÁ PLÁŽ

Menšia romantická pláž leží medzi útesom Djonov krs (kameň) a skalnatým pobrežím, neďaleko letoviska Bar. Pokrytá je drobnými zrniečkami štrku a pieskom sfarbeným dočervena, ktorý jej dodáva osobité čaro.  

červená pláž v čiernej hore

KRÁĽOVNINA PLÁŽ

Jedna z najkrajších malých pláž na svete, ktorá je obklopená cyprusmi a olivovníkmi. Dostupná je len od mora. Meno má podľa kráľovnej Marije Karadjodjevicovej, ktorá toto miesto zbožňovala a istý čas aj vlastnila. Vstup na pláž môže byť spoplatnený, keďže patrí ku komplexu Aman Resort.

kráľovnina pláž na čiernej hore, veľký útes, kopce, zeleň

PLÁŽ JAZ

Jedna z najdlhších a najživších pláží krajiny neďaleko mesta Budva. Každoročne sa tu koná Festival Sea Dance, ktorý patrí medzi TOP 10 letných akcií Európy. Vystúpili na ňom hviezdy ako Lenny Kravitz, Madonna, či Rolling Stones. Okruhliaková pláž s priezračným morom je lemovaná kaviarňami, reštauráciami a barmi, ktoré ponúkajú zábavu až do skorých ranných hodín. Rovnako ponúka aj bohaté možnosti vodných športov ako surfovanie, vodné lyžovanie či windsurfing.

pláž jaz v čiernej hore

PLAVI HORIZONTI

Obľúbená pláž ocenená Modrou vlajkou na severnom pobreží krajiny, ktorú domáci nazývajú Przno. Jemný piesok, ktorý ju pokrýva, má liečivé reumatické účinky, preto je aj veľmi vyhľadávaná. Obklopuje ju borovicový les, ktorý láka k stanovaniu. Priezračná voda s výbornou viditeľnosťou je vhodná pre milovníkov šnorchlovania, ktorí tu môžu pozorovať bohatý podmorský svet a rybky.

pláž plavi horizonti v čiernej hore

MOGREN

Tvoria ju dve pláže Mogren I a Mogren II, ktoré sú od seba oddelené tunelom, ktorý vedie popod malý výbežok. Zlatisté pláže ležia len cca 150 metrov od mesta Budva. Okolité prostredie láka k dobrodružstvám ako spoznávanie tunela (podobný jaskyni), prípadne horolezcov, ktorí vystupujú na skalnatý terén padajúci do mora.

pláž mogren v čiernej hore, zlatistý piesok, stromy

 

 

Späť hore


Fakultatívne výlety Čierna Hora


ZÁLIV BOKA KOTORSKA

Prehliadka krásneho historického mesta Kotor na severe krajiny, po ktorej nasleduje prehliadka starobylého mesta Perast. Plavba loďou na ostrov Gospa od Škrpjela, ktorý vznikol hádzaním kamienkov do mora pri šťastnom návrate námorníkov. Návrat naspäť do Perastu, možnosť kúpania, nákupov alebo prechádzok.

STARÝ BAR

Autobusový výlet do najväčšieho prístavu krajiny, mesta Bar, ktoré je obklopené najväčším počtom olivovníkov v krajine. Návšteva pôvodného mesta Bar ležiaceho na kopci nad novým mestom. Prechádzka uličkami s kostolíkmi i mešitami a nádherným výhľadom na moderný prístav a okolitú prírodu.

ALBÁNSKO – SKADAR

Prehliadka známeho mesto v susednom Albánsku s návštevou prvej katolíckej katedrály, mešity i pravoslávneho kostola. Po následnej prestávke prehliadka hradu Rozafa. Pri ceste naspäť zastávka v čiernohorskom meste Ulcinj s možnosťou kúpania na jednej z najväčších jadranských pláží.

KAŇONY ČIERNEJ HORY

Autobusový výlet cez Skadarské jazero a hlavné mesto krajiny až do kaňonu Morača s návštevou pravoslávneho kláštora. Následne presun do tretieho najväčšieho pralesa Európy, Národného parku Biogradska gora a Národného parku Durmitor s výhľadom na rieku Tara, ktorá je obľúbená u milovníkov raftingu. Poslednou zastávkou je Žabljak, najväčšie lyžiarske stredisko krajiny, pri ktorom leží Čierne jazero s nádherným výhľadom na pohorie Durmitor.

ALBÁNSKO – TIRANA A DURRES

Výlet do susednej krajiny s návštevou obľúbených miest Durres s rímskymi kúpeľmi a amfiteátrom, Lezhe s mauzóleom najväčšieho albánskeho hrdinu a hlavného mesta s panoramatickou prehliadkou mesta a voľným programom.

DUBROVNÍK

Autobusový zájazd do chorvátskeho mesta spojený s jeho prehliadkou a voľným programom. Historické mesto patriace pod UNESCO s množstvom kostolov, palácov a námestí, okolo ktorého sú typické hradby. Možnosť využitia lanovky na vrch Srdi s krásnym výhľadom na celé mesto.

RAFTING NA RIEKE TARA

Splav známej rieky, ktorý začína v kempe dedinky Ščepan Polje, na hranici s Bosnou a Hercegovinou, tradične údeným mäsom a syrom. Jazda džípom až na pobrežie kaňonu, kde začína rafting najkrajšími časťami s profesionálnymi inštruktormi.

KRÁĽOVNINA PLÁŽ

Lodný výlet z mestečka Sutomore k jednej z najkrajších pláží krajiny, Kráľovninej pláži, ktorá je dostupná len z mora.

ZÁLIV BOKA KOTORSKA – LODNÝ VÝLET

Prehliadka krásneho historického mesta Kotor na severe krajiny, po ktorej nasleduje plavba zálivom s možnosťou kúpania a sledovania okolitej krajiny vrátane malých ostrovčekov a starobylého mesta Perast.

SKADARSKÉ JAZERO

Autobusový výlet do národného parku s najväčším jazerom nielen krajiny, ale i celého Balkánu, spojený s možnosťou kúpania a obedu z rýb priamo z jazera.

PETROVAC – SV. STEFAN – BUDVA

Lodný výlet po pobreží krajiny spojený s prehliadkou mesta Petrovac, plavba okolo luxusného letoviska Sv. Stefan a návštevou historickej časti mesta Budva. Pri spiatočnej ceste zastávka na Kráľovninej pláži s možnosťou kúpania.

NOČNÁ BUDVA

Podvečerná návšteva obľúbeného mesta Budva s prehliadkou starého mesta a jej zaujímavosti ako  sú paláce, kostoly a námestia. Voľný program s možnosťou návštevy miestnych barov, reštaurácií, diskoték alebo romantickej prechádzky po pobreží.

MALÝ OKRUH ČIERNOU HOROU

Autobusový výlet začína v historickom meste Kotor na severe patriacemu pod UNESCO, kde je cestou možné vidieť veľké množstvo pláží a pobrežných miest. Následne prechod do horskej dedinky Njeguši so zastávkou na mieste s prekrásnym výhľadom na celú oblasť a zasvätením do tradičnej výroby pršutu a údeného syra. Poslednou zastávkou je bývalé hlavné a korunovačné mesto krajiny Cetinje s  množstvom palácov.

Späť hore


Slovník - základné slová

 dobrý deň  Dobar dan  ako sa máš?  Kako ste?
 dobrý večer  Dobro veče  koľko je hodín?  Koliko je sati?
 dobrú noc  Laku noć  počasie  Vreme
 ahoj  Hao  výlet  Turneja
 ďakujem  Hvala  prístav  Luka
 prosím  Molim  pivo  Pivo
 koľko to stojí?  Koliko košta?  víno  Vino
 pláž  Plaža  chlieb  Hleb
 more  More  obchod  Prodavnica

Späť hore


Video

Späť hore

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia