×
 
 
info@bigtravel.sk 0915 841 757

 

 
 
 
 
 
Úvod > Sprievodca > Turistický sprievodca Bulharskom
 

Turistický sprievodca Bulharskom

Pozrieť všetky zájazdy do Bulharska

"Nekonečné a krásne zlatisté pláže, príjemná klíma, príbuznosť jazykov, história, zábava a srdečnosť domáceho obyvateľstva, to všetko vám ponúka rokmi overená dovolenka v Bulharsku."

more, pláž, budovy, bulharsko, stromy

 


Info  |  Mapa  |  Letoviská  |  TOP 10  |  Pláže  |  Výlety  |  Slovník  |  Video


 

Základné informácie

  Časový posun  + 1 hodina
  Úradný jazyk  bulharčina
  Mena  bulharský lev
  Dĺžka letu  cca 1,5 hodiny z Bratislavy
  Letiská  Varna, Burgas, Sofia
  Poloha  východná Európa, cca 1100 km zo Slovenska
  Moria  Čierne more
  Hlavné mesto  Sofia
  Rozloha  111 001 km2, dĺžka 330 km, šírka 520 km
  Počet obyvateľov  cca 7 265 115 obyvateľov
  Cestovné doklady  platný občiansky preukaz a pre deti je potrebný platný cestovný pas

 

CESTOVANIE PO BULHARSKU

 • horší stav najmä miestnych komunikácií
 • potrebný je platný vodičský preukaz,  technický preukaz, povinné zmluvné poistenie vozidla (zelená karta)
 • v prípade zapožičaného alebo služobného vozidla je potrebné mať pri sebe notársky overenú plnú moc majiteľa vozidla
 • diaľnice, rýchlostné cesty a cesty I. triedy sú spoplatnené, potrebné je zakúpiť cestnú nálepku (nalepiť do pravého dolného rohu)
 • povinné používanie bezpečnostných pásov (bez ohľadu na sedadlo vo vozidle)
 • za pokuty nie je možná priama platba v hotovosti, hradia sa bankovým prevodom (protikorupčné opatrenie)
 • rozsiahla a kvalitná sieť autobusových liniek
 • v letnej sezóne je pri ceste vlakom potrebná rezervácia
 • taxíky majú žltú farbu a sú cenovo dostupné (pokiaľ nie sú súkromné)
 • cenu za jazdu v taxíku je možné dohodnúť aj vopred

UPOZORNENIA

 • pri pohybe na verejnosti, najmä na miestach so zvýšeným počtom osôb (pláže, pešie zóny, reštaurácie, bary, MHD) je potrebné venovať pozornosť ochrane svojich osobných vecí
 • marža pri výmene valút je možná až do výšky 20 %
 • odporúčame meniť menu len v zmenárňach označených kráľovskou korunou (Crowne Exchange) alebo v bankách
 • väčšina pláží je verejných, preto sú slnečníky a ležadlá k dispozícii za poplatok
 • pri návšteve mešít je u žien potrebná pokrývka hlavy

NÁKUPY

Medzi turisticky najobľúbenejšie a najviac kupované tovary patria: fľaštičky s ružovým parfumom v drevenom ozdobnom obale, ružový olej, ručne robená keramika s typickými hnedo-žltými motívmi, výrobky z kože, medené nádoby, ručne maľované ikony, vyšívané šatky, farebné koberčeky, ručne tkané koberce, strieborné šperky, miestne vína a Pliska. Ceny sú v priemere o 10 % nižšie ako u nás, na miestnych trhoviskách je možné cenu zjednávať.

GASTRONÓMIA

Typické bulharské jedlá: šopský šalát (zmes paradajok, papriky, uhoriek a balkánskeho syru), „kebabče“ (pikantné taštičky z mletého mäsa), „kjufte“ (fašírka z mletého mäsa), „musaka“ (pomleté teľacie alebo bravčové mäso so zemiakmi zapečené v rúre podávané s hustým kyslým mliekom), „tarator“ (studená polievka z kyslého mlieka, uhoriek, orechov a cesnaku s olivovým olejom a kôprom), „imambajalda“ (baklažán dusený so zeleninou), „gjuveč“ (zelenina zapečená s teľacím alebo hovädzím mäsom), fazuľová polievka, kebab

Typické nápoje: víno, miestne brandy/koňak, Pliska, pivo, bylinkový čaj, rakija

Späť hore


Mapa

Späť hore

 

 


Letoviská info + vzdialenosti od letiska

Aheloy

 • vzdialenosť od letiska (Burgas) - 20 km

Letovisko sa nachádza na ceste medzi Burgasom a Nessebarom. Známe je pre svoje krásne ovocné sady a vinice. Aheloy tvorí unikátnu zmes dosiaľ zachovalých zelených miest, pokojného mora a dlhých piesočnatých pláží. Vyhľadávané je najmä rodinami s deťmi a ľuďmi, ktorí túžia po oddychu a nerušenej dovolenke.

Albena

 • vzdialenosť od letiska (Varna) - 30 km

Letovisko ocenené Modrou vlajkou, na severovýchode krajiny zasadené do chráneného lesoparku s množstvom zelene je známe svojou kvetovou záhradou, ale i 5 km dlhou piesočnatou plážou s pozvoľným vstupom. Z tohto dôvodu je vyhľadávané najmä u rodín s deťmi. V letovisku sa nachádzajú aj minerálne pramene s teplotou 30 °C a niekoľko SPA centier. Wifi je v celom letovisku, aj na pláži, k dispozícii zdarma.

Balčik

 • vzdialenosť od letiska (Varna) - 45 km

Malé pokojné letovisko na severe krajiny je terasovito postavené nad malým zálivom a je tretím najvýznamnejším prístavom pobrežia. Hlavnými atrakciami mesta sú palác rumunskej kráľovnej so svojim komplexom, botanická záhrada a biele domčeky s červenými strechami, ktoré dotvárajú príjemnú a pokojnú dovolenkovú atmosféru. Len pár kilometrov od letoviska sa pod útesmi nachádzajú krásne nedotknuté pláže.

Burgas

 • vzdialenosť od letiska (Burgas) - 10 km

Pre väčšinu návštevníkov je prístavné mesto Burgas dôležité len ako miesto príletu a východiskový bod pre objavovanie zrejme viac príťažlivých stredísk južného pobrežia krajiny. Ide však o živé a udržiavané mesto s pešou zónou, dlhými nepreplnenými plážami, úžasným pobrežným parkom a viacerými múzeami. V blízkosti mesta sa nachádzajú štyri jazerá s výskytom rôznorodého vtáctva.

Carevo

 • vzdialenosť od letiska (Burgas) – 75 km

Malé, pokojné a elegantné letovisko sa rozkladá na dvoch malebných polostrovoch len 40 km od tureckých hraníc. Kedysi bolo obľúbeným miestom bulharskej kráľovskej rodiny. Centrum sa rozkladá na väčšom severnom polostrove, má pokojnú atmosféru a pôsobí viac ako skutočné mesto ako jeho iní susedia. Centrálna pláž je síce malá, ale obklopená je mestským parkom, čo vytvára príjemné prostredie pre oddych.

Čiernomorec

 • vzdialenosť od letiska (Burgas) – 35 km

Malé pokojné mestečko na malom polostrove leží na severných svahoch pohoria Strandža. V tomto prímorskom letovisku sa nachádzajú 4 pláže, vhodné najmä pre toho, kto si chce oddýchnuť od preplnených pláží, ale i pre surfistov. V letovisku sa nachádza pravoslávny chrám Sv. Mikulášovi, podľa ktorého sa mesto až do roku 1951 volalo.

Djuni

 • vzdialenosť od letiska (Burgas) – 40 km

Menšie romantické letovisko umiestnené okolo väčšej zátoky, priamo pri brehu piesočnatej pláže posiatej pieskovými dunami. Pláž je mierne kopcovitá a obkolesená zeleňou. Ide o ideálne miesto pre milovníkov všetkých druhov športu, keďže k dispozícii sú tenisové kurty, bazény pre deti i dospelých, športové ihriská a možnosti vodných športov priamo na pláži

Elenite

 • vzdialenosť od letiska (Burgas) - 40 km

Menšie rozvíjajúce sa stredisko blízko Slnečného pobrežia, s ktorým má priame autobusové spojenie. Umiestnené je v tichom zálive s 800 metrov dlhou piesočnatou plážou, na úpätí svahov Balkánskeho pohoria, ktoré vyzerá akoby pomaly padalo priamo do mora. 

Kiten

 • vzdialenosť od letiska (Burgas) - 60 km

Menšie rušnejšie letovisko nemá typické centrum. Obchodíky, reštaurácie, bary a ubytovacie zariadenia lemujú cestu medzi dvomi plážami strediska. Najväčšia koncentrácia ľudí, ale i reštaurácií a barov je pri pláži Atliman v severnej časti letoviska, kde sa konajú aj obľúbené plážové diskotéky. Pláž má tvar konskej podkovy a krásny piesok. Druhá pláž Karaagach v severnej časti je vďaka svojej pokojnejšej atmosfére ideálna pre rodiny s malými deťmi.

Kranevo

 • vzdialenosť od letiska (Varna) - 40 km

Malá dedinka na severe krajiny so širokou plážou so svetlým jemným pieskom pozdĺž ktorej sa nachádzajú reštaurácie a bary. Oblasť je známa ako ideálne miesto pre deti, ktoré sem často chodia do táborov. V blízkosti sa nachádzajú dva kempy. Ceny v letovisku sú nižšie ako v okolitých strediskách.

Lozenec

 • vzdialenosť od letiska (Burgas) - 60 km

Malé pokojné prímorské letovisko s dlhou a malebnou plážou najčistejšou vodou na bulharskom pobreží Čierneho mora. V severnej časti pláže sa nachádza škola surfovania. Rovnako tak si môžete požičať bicykle a ísť na výlet po pohorí alebo splavovať rieky Ropotamo a Veleka. Všade prítomná zeleň a blízkosť pohoria Strandža ho predurčujú na strávenie pohodovej a oddychovej dovolenky plnej relaxu.

Nessebar

 • vzdialenosť od letiska (Burgas) - 35 km

Veľmi obľúbené mestečko patriace pod UNESCO vzdialené len 2 km od Slnečného pobrežia. Známe je pre početné, často však rozpadnuté stredoveké kostoly a kostolíky. Stará romantická časť mesta sa nachádza na skalnatom výbežku, ktorý je s pevninou spojený úzkou šijou. Môžete tu nájsť úzke dláždené uličky, malé námestie a dvojpodlažné domy s kamenným prvým poschodím a dreveným druhým. V tejto časti sa nachádza aj jedna menšia pláž. Nová časť mestečka ponúka viaceré typy ubytovania a dve piesočnaté pláže.

Obzor

 • vzdialenosť od letiska (Varna aj Burgas) - 60 km

Menšie letovisko leží v zálive medzi Burgasom a Varnou. 10 km dlhá a 20-60 m široká pláž je pokrytá jemným pieskom a nachádza sa medzi dvomi útesmi, pričom najkrajšia je v jej južnej časti. Miesto ponúka rôzne druhy ubytovania od luxusných hotelových komplexov až po malé rodinné penzióny. V stredisku je najväčšia diskotéková sála na pobreží Čierneho mora.

Pomorie

 • vzdialenosť od letiska (Burgas) – 20 km

Letovisko sa nachádza na úzkom skalnatom polostrove v južnej časti krajiny. Piesočnatá pláž s pozvoľným vstupom do mora je dlhá 5 km. Staré centrum mesta je situované v najvýchodnejšej časti polostrova, má svoje osobité čaro a nachádzajú sa tu pekné a nepreplnené pláže. Stredisko je dobre známe pre svoje liečivé minerálne pramene a bahno, ktoré je extrahované pri výrobe soli z jazera Pomorie. Oblasť je výborná aj pre plachtenie a rybárčenie.

Primorsko

 • vzdialenosť od letiska (Burgas) - 50 km

Rušné letovisko s množstvom zelene, obľúbené najmä u rodín s deťmi ako i u mladých ľudí. Je umiestnené na malom polostrove. Nachádzajú sa tu 2 pláže – severná, ktorá nie je až tak zaľudnená, skôr prírodná a s výskytom vĺn a južná, ktorá je rušná s bohatým výberom vodných športov, toboganov, viac je vhodná pre rodiny s deťmi. Neďaleko sa nachádzajú prírodné rezervácie Hadí ostrov a Ropotamo. V letovisku je vybudovaný aj aquapark.

Ravda

 • vzdialenosť od letiska (Burgas) - 35 km

Malé pokojné prímorské letovisko vzdialené len 5 km od obľúbeného Slnečného pobrežia a 3 km od historického Nessebaru, s ktorými je spojené verejnou dopravou. Obľúbené je u rodín s deťmi, mladých ľudí a študentov, ktorí vyhľadávajú ticho a pokoj za rozumnú cenu, ale zároveň chcú byť blízko rušnejších letovísk. Krásna pláž je výbežkom rozdelená na dve. Súčasťou letoviska je aj aquapark
 

Slnečné pobrežie

 • vzdialenosť od letiska (Burgas) - 30 km

Najväčšie, najrušnejšie a najpopulárnejšie prímorské letovisko krajiny. Krásna dlhá a široká piesočnatá pláž je lemovaná rôznymi typmi a kategóriami ubytovacích a stravovacích zariadení s nespočetnými možnosťami vodných športov a jedným z najbláznivejších nočných klubov Bulharska. Samozrejmosťou letoviska je i aquapark a lunapark. Pre pulzujúce a neutíchajúce párty je obľúbené najmä medzi mladými ľuďmi.

Sozopol

 • vzdialenosť od letiska (Burgas) - 35 km

Historické mestečko, jedno z najstarších pobrežných miest krajiny, ktoré bolo založené Grékmi v 7. storočí pred Kristom. Rozdelené je na 2 časti - starú v severnej časti letoviska s kľukatými uličkami a drevenými domčekmi a novú v južnej časti s krásnou plážou a modernými hotelmi. Každoročne sa tu v lete konajú bezplatné koncerty a kultúrne akcie, ktoré priťahujú množstvo turistov aj z okolitých oblastí. Na jeho okraji sa nachádzajú aj vyhľadávané kempingy.

Sv. Konštantín a Elena

 • vzdialenosť od letiska (Varna) - 20 km 

Malé pokojné letovisko umiestnené v starom parku s cyprusmi, ľaliami a figovníkmi. Nie je komerčné ako ostatné letoviská, avšak je vyhľadávané pre svoje početné liečivé minerálne pramene. Absolvovať tu môžete rôzne liečebné procedúry a nájdete tu aj otvorený bazén s teplou minerálnou vodou, ktorá je vhodná pre liečenie zdravotných ťažkostí. Samozrejmosťou je krásna piesočnatá pláž a čisté more.

Sv. Vlas

 • vzdialenosť od letiska (Burgas) - 32 km

Krásna, rýchlo sa rozvíjajúca oblasť vzdialená len cca 5 km od Slnečného pobrežia, s ktorým má zabezpečené pravidelné autobusové spojenie. Za posledné roky sa z letoviska stalo moderné stredisko s novými hotelmi ponúkajúcimi prevažne all inclusive služby a kvalitnou infraštruktúrou. Malé námestíčko ponúka štýlové bary a diskotéky. Tri pláže letoviska sú dokopy dlhé 1,5 kilometra a pokryté sú svetlým pieskom. Známe je aj pre romantický prístav Marina Dinevi, ktorého kapacita je až 300 jácht.

Zlaté Piesky

 • vzdialenosť od letiska (Varna) - 20 km

Najmodernejšie a najväčšie letovisko severného pobrežia Čierneho mora s krásnou 4 km dlhou plážou so zlatistým pieskom a pozvoľným vstupom do mora. Stredisko bolo umelo vybudované, pričom prvý hotel bol otvorený v roku 1957. Zasadené je do bujnej vegetácie s množstvom stromov a zelene. Ocenené je Modrou vlajkou za čistotu mora a prostredia. Nachádza sa tu niekoľko SPA hotelov, aquapark, bohaté možnosti zábavy a vodných športov.

Späť hore


TOP 10 vecí, ktoré stoja za návštevu

AQUA PARADISE

Najväčší a najmodernejší vodný park na Balkáne je situovaný v mestečku Nessebar. Celková dĺžka toboganov a šmýkačiek dosahuje až 1500 metrov. Viac ako 40 vodných atrakcií, miesto na relax, detský kútik a profesionálne animácie umocňujú nezabudnuteľný zážitok v prostredí bohatej vegetácie.

tobogany, aquapark, šmýkačky

KLÁŠTOR RILA

Najznámejší bulharský kláštor na úpätí pohoria Rila bol viac ako 1000 rokov duchovným centrom. Za kamennými múrmi sa na rozlohe 8 800 m2 môžete nájsť mimoriadne rozmanitú architektúru, náboženské umenie a bohaté fresky. Obľúbený je nie len u pútnikov, ale i u zvedavých turistov.

kláštor, budova, lesy

ROPOTAMO

Jedna z najväčších prírodných rezervácii založená v roku 1940 na juhovýchode krajiny, len 10 km od Sozopolu, prezývaná aj „floridský močiar“ alebo „bulharská Amazonka“. Vyznačuje sa výskytom korytnačiek a množstva rôznych druhov vtáctva a plazov. Počas návštevy si môžete spraviť piknik, ísť na prechádzku alebo na 30–40 minútovú plavbu po rieke.

rieka, more, pláž, lesy

PLOVDIV

Druhé najväčšie mesto krajiny, skladá sa z nového a starého mesta s historickými pamiatkami ako amfiteáter (z rímskych čias), pravoslávne chrámy, rímskokatolícka arcidiecézna katedrála a moslimská mešita. Vďaka jeho centrálnej polohe, bohatému kultúrnemu a archeologickému dedičstvu je jedným z najnavštevovanejších miest. Zároveň vďaka rôznorodým možnostiam pre turistov sa mesto dostalo do viacerých prestížnych rebríčkov, napríklad do zoznamu Najlepších európskych destinácií za rok 2016. V roku 2019 sa stane Európskym hlavným mestom kultúry.

amfiteáter, budovy, mesto, cesta

ÚDOLIE RUŽÍ

Najväčšie ružové záhrady krajiny dlhé až 120 km, kde sa pestuje špeciálny druh ruží, z ktorých sa vyrába svetoznámy ružový olej. Každoročne sa tu počas prvého júnového týždňa koná Festival ruží.

ruže, lúka, lesy, zeleň

SOFIA

Hlavné mesto krajiny, ktoré predstavuje administratívne, kultúrne a ekonomické centrum. Pulzujúce mesto, kde sa stretáva západ s východom, starovek s modernou dobou. Nachádza sa na úpätí pohoria Vitoša, na ktorú je možné vyviezť sa lanovkou a od decembra až do neskorej jari si aj zalyžovať. Medzi hlavné pamiatky mesta patrí Katedrála Alexandra Nevského (jedna z najväčších pravoslávnych katedrál na svete), Národná opera a balet, Ruský kostol, zoo a Mestský park.

budovy, cesty, autá, stromy

PEVNOSŤ TSAREVETS

Symbol mesta Veliko Tarnovo na severe krajiny. Zrekonštruovaná pevnosť je jednou z najobľúbenejších pamiatok Bulharska. Bývalé sídlo stredovekých cárov sa môže pochváliť pozostatkami viac ako 400 domov, 18 kostolov a kráľovským palácom.

rieka, most, stromy, pevnosť

POBITI KAMANI

Taktiež známe ako tzv. kamenná púšť alebo bulharský Stonehenge v severozápadnej časti provincie Varna. Ide o jedinú púšť krajiny a jednu z mála púští Európy. Pozostáva z piesočných dún a niekoľkých skupín kamenných útvarov na rozlohe 13 km².

skaly, príroda, púšť, hory

SKALY BELOGRADCHIK

Pieskovcové a vápenaté útvary zaberajú plochu s rozlohou 90 km2. Skaly sú vysoké až 200 m. Vedú cez ne viaceré turistické trasy s rôznym stupňom obtiažnosti.

vysoké skaly, dom, stromy

MELNIK

Mestečko je známe z 2 dôvodov – ide o najmenšie mesto a zároveň je domovom niektorých z najlepších vinárstiev krajiny. Na hlavnú ulicu sa dostanete už po pár minútach, určite si nenechajte ujsť posedenie v miestnych tavernách pri pohári kvalitného červeného vína. Pokiaľ budete mať chuť aj na prechádzku za návštevu určite stojí kláštor Rozhen a Skaly Mlenik, ktoré sa nachádzajú neďaleko.

pohľad zhora na mesto melnik v bulharsku

Späť hore

 

 


Výlety Bulharsko

Nessebar

Návšteva starobylého mestečka zapísaného do UNESCO s neodmysliteľným dreveným mlynom, množstvom historických pamiatok, typickou balkánskou architektúrou, obchodíkmi a kaviarňami.

Mesto Nesebar - Bulharsko

Istanbul

Jedno, respektíve dvojdňový výlet do „brány orientu“. Prehliadka rušnej metropoly rozprestierajúcej sa na dvoch kontinentoch, spojená s návštevou Modrej mešity, Chrámu Božej múdrosti Hagia Sofia, sultánskeho palaca Topkapi, Hipodromu, plavbou cez Bosporskú úžinu, voľným časom a nákupmi.

Istanbul

Bulharský večer

Navštívime bulharskú dedinu, kde nás privítajú chlebom a soľou, ochutnáme typické bulharské jedlá, dáme si rakiju a domáce vínko. Večerom nás bude sprevádzať folklórny súbor s ukážkami národných zvykov, tradícií i tanca . Hlavnou atrakciou bude nestinarský tanec po žeravom uhlí. Tento výlet určite patrí k dovolenke v Bulharsku.

Varna a delfinárium

Prehliadka tretieho najväčšieho mesta krajiny nazývaného aj perlou čiernomorského pobrežia spojeného s návštevou delfinária a delfínnej šou, ktorá je zážitkom pre malých i veľkých.

Sozopol

Prehliadka najstaršieho mesta na pobreží Čierneho mora s typickou balkánskou architektúrou, ktoré láka množstvo umelcov.

pohľad na sozopol, more, hradby, domy

OCHUTNÁVKA VÍN

Večerný výlet do neďalekej vinárničky s ochutnávkou rôznych druhov výborných bulharských vín, večerou spojenou s vystúpením miestnych folkloristov.

BURGAS

Návšteva krásneho mesta, ktoré nie je len tranzitným bodom väčšiny cestujúcich. Prehliadka centra mesta s historickými pamiatkami a možnosťou nákupov. 

BALČIK

Prehliadka mestečka so sídlom rumunskej kráľovnej Márie s bohatou botanickou záhradou. Výlet je spojený s návštevou mysu Kaliarka s nádherným výhľadom.

AQUAPARK

Návšteva niektorého z najbližších aquaparkov s atrakciami pre deti i dospelých.

 

Poznámka: Ceny a podrobný program výletov počas Vašej dovolenky Vám bude k dispozícii u Vášho delegáta počas pobytu. Výlety sa zakupujú až na mieste pobytu.

Späť hore


Slovník - základné slová

 dobrý deň  dobr den  ako sa máš?  kak si?
 dobrý večer  dobr večer  koľko je hodín?  kolko e časa?
 dobrú noc  leka nošt  počasie  vreme
 ahoj  zdrasti  výlet  ekskurzia
 ďakujem  blagodarja  prístav  pristanište
 prosím  molja  pivo  bíra
 koľko to stojí?  kolko struva?  víno  vino
 pláž  plaž  chlieb  chljab
 more  moreto  obchod  magazin


Späť hore


Video Bulharsko

Späť hore

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia