×
 
 
info@bigtravel.sk 0915 841 757

 

 
 
 
 
 
Úvod > Sprievodca > Turistický sprievodca Albánskom
 

Turistický sprievodca Albánskom

Pozrieť všetky zájazdy do Albánska

"Vitajte v krajine krásnych pláží, zasnežených kopcov a nedotknutej prírody, ktorá vám ponúka zažiť neopakovateľnú atmosféru a načerpať energiu na dlhý čas."

more, pláž, palmy, hotely, kopce, slnečníky

 


Info  |  Mapa  |  Letoviská  |  TOP 10  |  Pláže  |  Výlety  |  Slovník  |  Video


 

 

Základné informácie

 Časový posun  žiadny
 Úradný jazyk  albánčina
 Mena  albánsky lek
 Dĺžka letu  cca 1,40 hod. z Bratislavy
 Letiská  Tirana
 Poloha  juh Európy, medzi Čiernou Horou a Gréckom
 Moria  Jadranské a Iónske more
 Hlavné mesto  Tirana
 Rozloha  28 748 km2,  dĺžka 340 km, šírka 148 km
 Počet obyvateľov  cca 3 151 000 obyvateľov
 Cestovné doklady  platný občiansky preukaz a pre deti je potrebný platný cestovný pas

 

Cestovanie po Albánsku

 • slabá infraštruktúra mimo letovísk
 • nekvalitné cesty, často bez asfaltu, nedostatočné značenie na cestách
 • potrebný je platný medzinárodný vodičský preukaz a zelená karta
 • taxíky za prijateľnú cenu
 • vlakmi je možné cestovať iba vo vnútrozemí a na veľmi obmedzených trasách
 • vlaky sú lacné, pomalé, ale je v nich pestrý spoločenský život, niektoré sú bez skiel na oknách
 • pri cestách do hôr sú úzke cesty bez zvodidiel
 • veľmi málo požičovní áut a sú drahé
 • divoký štýl jazdy domácich

UPOZORNENIA:

 • nejestvujú autobusové zastávky, autobusové spoločnosti ani rozpisy spojov
 • domáci na súhlas krútia hlavou naopak, rovnako ako Bulhari
 • neodporúča sa piť mlieko a jesť mliečne výrobky
 • mimo hlavného mesta môže byť problematické cestovanie žien bez sprievodu mužov
 • neodporúča sa stravovanie v zariadeniach stánkového predaja, kde nemusia byť vždy dodržiavané hygienické normy

NÁKUPY: 

Medzi turisticky najobľúbenejšie a najviac kupované tovary patria: koberce, medené a rezbárske výrobky, keramika, rôzne výšivky, albánsky koňak, vína. Ceny sú nižšie ako u nás, sortiment je podobný ako v Turecku. Skoro všade je možné platiť eurami.

GASTRONÓMIA:

Typické jedlá v Albánsku: „fërgesë tirane“ (hlavné jedlo, ktoré sa skladá z pečeného mäsa, vnútorností, vajec a rajčín), „tavë kosi alebo tavë elbasani“ (baranina a jogurt), pečená ovčia hlava, jogurtovo-uhorková polievka, puding z ovčieho mlieka, kondenzované ovocie.

Typické nápoje: pivo, rakija, albánsky koňak, domáce vína

Späť hore


Mapa

 

 

Späť hore


Letoviská info + vzdialenosti od letiska

Drač (Durres)

Dovolenky a zájazdy

 • vzdialenosť od letiska (Tirana) – 32 km

Starobylé, najstaršie a jedno z najväčších miest Albánska, v súčasnosti hlavné prístavné mesto krajiny. Veľká časť pôvodného mesta bola zničená viacerými zemetraseniami, dodnes sa však zachovali pamiatky ako rímske termálne kúpele, Byzantské fórum, archeologické a etnografické múzeum. Pozdĺž dračského zálivu s 10 km dlhou a širokou krásnou piesočnatou plážou Golem sa tiahne množstvo hotelov, reštaurácii, barov a kaviarní. Oblasť je vďaka pozvoľnému vstupu a teplému moru ideálna pre rodiny s deťmi i mladých ľudí.

Saranda

Dovolenky a zájazdy

 • vzdialenosť od letiska (Tirana) – 278 km

Obľúbené prímorské mesto na juhu krajiny postavené v štýle talianskej architektúry s promenádou s barmi, klubmi, reštauráciami a obchodíkmi, ktoré sú centrom diania a nočného života. Netreba si nechať ujsť nádherné západy slnka, ktoré sú najkrajšie z pekných piesočnatých pláží. Nachádza sa v krásnom zálive tvaru podkovy medzi horami a Iónskym morom priamo oproti gréckemu ostrovu Korfu. Súčasťou mesta sú aj etnografické múzeum a ruiny antického mesta Onchesmus.

Shëngjin

Dovolenky a zájazdy

 • vzdialenosť od letiska (Tirana) – 59 km

Letovisko na severnom pobreží krajiny, ktoré je zároveň dôležitým prístavom. Známe je pre svoje krásne široké piesočnaté pláže s pozvoľným vstupom do mora a priezračným Jadranským morom. Vďaka rastúcemu záujmu turistov sa popri nej v posledných rokoch stavajú nové a nové hotely, reštaurácie a bary, aby turistom nič nechýbalo. V jeho blízkosti sa nachádza mestečko Lezhë s bohatou históriou a množstvom pamiatok, ktoré stoja za navštívenie.

Späť hore


TOP 10 vecí, ktoré stoja za návštevu

BERAT

2400 rokov staré mesto, známe ako „mesto tisícich okien“, postavené na brehu rieky Osum. Jeho charakteristickou črtou sú okná vsadené do fasády červenostrechých domov, ktoré sú naskladané jeden vedľa druhého vo svahu kopca. Dominantou mesta je pevnosť známa ako Kalaja z 13. storočia. Nachádza sa tu aj stará moslimská štvrť s úzkymi uličkami, olovená mešita, most z 18. storočia, Onufriho múzeum a Národné etnografické múzeum.

domy postavené v kopci, rieka, most, stromy

GJIROKASTËR

Horské malebné mestečko prezývané ako „kamenné mesto“, ktoré sa skladá zo stoviek osmanských vežových domov s typickými strechami pokrytými svetlou bridlicou, drevenými balkónmi a vybielenými kamennými múrmi. Zapísané je v zozname svetového dedičstva ako príklad dobre zachovaného osmanského mesta. Mestu dominuje citadela a starý bazár pôvodom zo 17. storočia.

starobylé mesto v horách

SKADAR (SHKODËR)

Mesto na severe krajiny, ktoré sa označuje aj ako kolíska albánskej kultúry, priamo pri Skadarskom jazere, bývalej morskej zátoke, ktorá bola odrezaná od Jadranského mora. Za návštevu stojí pevnosť Rozafa, ktorá je jednou z najväčších a najslávnejších pevností v celej krajine stojaca na skale nad mestom, olovená mešita z roku 1773 postavená podľa vzoru modrej mešity v Istanbule, Národná fotogaléria „Marubi“, ktorá predstavuje najbohatší a najdôležitejší archív fotografií v Albánsku a historické múzeum.

mesto skadar v albánsku, domy, cesty, jazero

ALBÁNSKE ALPY

Zaberajú plochu viac ako 2200 km² a rozkladajú sa na severe krajiny v blízkosti miest Skadar a Tropoja. Až 13 ich vrcholov dosahuje nadmorskú výšku viac ako 2500 metrov. Medzi najväčšie a najznámejšie vrcholy patria Boga, Vermosh a Valbona. 

albánske alpy, stromy, hory, kopce, domy, krava, žena

BUTRINT

„Archeologický raj“ na juhu krajiny patriaci pod UNESCO, cca 20 km od Sarandy, ktoré je známe pre svoju veľkosť, krásu a pokoj. Ide o miesto, ktoré vďaka svojej strategickej polohe bolo v minulosti dobývané Grékmi, Rimanmi, Benátčanmi i Turkami. Jeho súčasťou sú pozostatky gréckeho divadla a chrámu z 3. storočia p.n.l., rímske kúpele alebo chrám bohyne Minervy. Z mesta je zatiaľ odkrytých asi len 15%, zvyšná časť mesta leží stále pod zemou.

pozostatky mesta butrint v albánsku, amfiteáter, stĺpy, les

MODRÉ OKO

Okrúhle jazierko lemované storočnými dubmi leží 18 km od mesta Saranda. V jeho strede na povrch vyviera podzemný prameň okolo ktorého je voda sýtomodrá, no po okrajoch má zase blankytný odtieň, čím pripomína ľudské oko so zrenicou a dúhovkou. Ľadová voda z prameňa vyviera z hĺbky až 45 metrov.

malé jazierko v albánsku, voda, stromy, kamene

TIRANA

Hlavné mesto krajiny, ktorého centrum sa  po transformácii v roku 1990 postupne mení na nepoznanie. Krásne farebné budovy a pešie promenády sú plné života a ľudí. Námestiu Skenderberg z prelomu 18. a 19. storočia dominuje socha albánskeho národného hrdinu Skanderberga, hodinová veža a mešita Ethem Bey. Súčasťou mesta je aj archeologické múzeum, Albánske múzeum ľudovej kultúry, ZOO, botanická záhrada, múzeum prírodných vied a Národná galéria umenia.

pohľad zhora na mesto tirana v albánsku

KRUJA

Stredoveké mesto ležiace 32 km od hlavného mesta, v ktorom sa narodil albánsky národný hrdina Skanderberg. Miestne domčeky vyzerajú akoby boli zasadené do údolia medzi kopcami. Dominantnou obce je staroveký hrad, ktorého súčasťou je múzeum venované Skanderbergovi, pozostatky mešity a minaretu, etnografické múzeum a turecké kúpele.

hrad v albánskom meste kruja

NÁRODNÝ PARK DIVJAKA-KARAVASTA

Najvýznamnejšia mokraď krajiny ležiaca na západnom pobreží, kde hniezdi aj chránený druh pelikána kučeravého. Vo veľkom množstve sa tu vyskytuje korytnačka močiarna a vretenica rožkatá. Jej súčasťou je najväčšia lagúna Albánska a jedna z najväčších v Jadranskom mori. Od mora je oddelená dlhým pieskovým pásom. Obkolesená je píniami a malými pieskovými ostrovčekmi.

mokraď, voda, tráva, obloha

Národný park THETH

Národný park na severe krajiny s krasovými javmi vápencov a dolomitov, v ktorom žijú mnohé chránené druhy rastlín. Medzi hlavné atrakcie parku patrí 30 m dlhý vodopád Grunas. Zaujímavosťou je, že vyviera akoby zo skaly a voda pochádza z topiaceho sa snehu.

rieka v národnom parku theth v albánsku, stromy, hory

 

 

Späť hore


Fakultatívne výlety Albánsko

APOLLONIA – VLORA – ORIKUMI

Návšteva mesta Appolonia - najvýznamnejšia archeologická oblasť Albánska. Pokračuje sa do 2. najväčšieho prístavu - mesta Vlora, plného palácov, záhrad, minaretov. Návšteva Orikumi - starobylé mesto s ruinami v krásnom okolí.

MESTÁ SKADAR A LEZHE 

Návšteva etnografického a archeologického múzea v meste Skadar, prehliadka najväčšej katedrály na Balkáne.  Výhľad z pevnosti Rozafa. Nasleduje mesto Lezhë s pamätnou hrobkou národného hrdinu Skanderbega.

MESTO DURRES A PAMIATKA UNESCO BERAT

Návšteva pivnice jedného z najväčších producentov vína, rakii a brandy značky Gjergj Kastrioti Skenderbeu. Pokračujeme  do mesta Berat, starobylého mesta červených striech a malých kostolíkov.

POGRADEC – KLÁŠTOR SV. NAUMA (MACEDÓNSKO) – OCHRID 

Začíname mestom Pogradec na brehu jazera Ochrid v horách. Pokračujeme k jednému z najnavštevovanejších miest Macedónska - ku kláštoru svätého Nauma. V meste Ochrid budeme obdivovať sochu Cyrila a Metoda, amfiteáter, chrám svätej Sofie a svätého Clementa, galériu, hrad a trh.

SKADARSKÉ JAZERO, PODGORICA, SKADAR

Plavba po najväčšom jazere na Balkánskom polostrove. Krásna príroda a vzácna fauna a flóra. Nasleduje hlavné mesto Čiernej Hory Podgorica. Navštívime aj najstaršie albánske mesto Skadar.

TIRANA A KRUJA

Navštívime najväčšie múzeum v Albánsku, vežu s hodinami, mešitu Ethem Bay, pyramínu, bulvár. Pokračujeme do mesta Kruja, budeme obdivovať hradby, starý trh s tradičnými výrobkami a starožitnosťami.

Späť hore


Slovník - základné slová

 dobrý deň  mirëdita  ako sa máš?  ti gínetai??
 dobrý večer  mirëmbrëma  koľko je hodín?  sa është ora?
 dobrú noc  natën e mirë  počasie  mot
 ahoj  tung  výlet  turne
 ďakujem  faleminderit  prístav  port
 prosím  ju lutem  pivo  birrë
 koľko to stojí?  sa kushton?  víno  verë
 pláž  plazh  chlieb  bukë
 more  det  obchod  dyqan

 

Späť hore


Video

Späť hore


 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia