×
 
 
info@bigtravel.sk 0915 841 757

 

 
 
 
 
 
Úvod > Sprievodca
 

Turistický sprievodca Tuniskom

Pozrieť všetky zájazdy do Tuniska

Celý článok...
 

Kréta - Video


Info  |  Mapa  |  Letoviská  |  TOP 10  Pláže  |  Výlety  |  Slovník  |  Video


 

 

 

Kréta - Slovník


Info  |  Mapa  |  Letoviská  |  TOP 10  Pláže  |  Výlety  |  Slovník  |  Video


 

 dobrý deň  kaliméra
 dobrý večer  kalispéra
 dobrú noc  kalinýchta
 ahoj  geia
 ďakujem  sas efcharistó
 prosím  parakaló
 koľko to stojí?  póso kostízei?
 pláž  paralía
 more  thálassa
 ako sa máš?  ti gínetai?
 koľko je hodín?  ti óra eínai?
 počasie  kairós
 výlet  periodeía
 prístav  limáni
 pivo  býra
 víno  krasí
 chlieb  psomí
 obchod  katástima

 

 

Kréta - výlety


Info  |  Mapa  |  Letoviská  |  TOP 10  Pláže  |  Výlety  |  Slovník  |  Video


 

Heraklion-Knossos

Knossos predstavuje po aténskej Akropole najvýznamnejšiu pamiatku celého Grécka. Ide o najstaršie stredisko gréckej civilizácie a celej Európy. Knossos bol údajne sídlom kráľa Minosa. Výlet je spojený aj s návštevou hlavného mesta a jeho centra. Za návštevu stojí trh na 1866. ulici, benátska fontána na Lionskom námestí, katedrála Sv. Titusa, benátska pevnosť a rybársky prístav.

Samaria

„Grand Canyon Kréty“ je národným parkom a predstavuje najdlhšiu a najkrajšiu roklinu v Európe. Skoro 18 km dlhá turistická trasa začína na náhornej plošine Omalos, ktorá je útočiskom chránenej kozy Krikri (symbol krétskej odvážnej duše), pokračuje pri Železnej bráne (najužšia časť rokliny) a končí kúpaním v Líbyjskom mori.

Krétsky večer

Možnosť prežiť nezabudnuteľný večer krétskych tancov, chutnej gréckej kuchyne a vína pri živej hudbe, s príležitosťou zatancovať si typický grécky tanec sirtaki.

Ostrov Chrissi

Malebný ostrovček je len 5 km dlhý, 1 km široký a leží na najjužnejšom bode Európy. Vďaka unikátnemu cédrovému lesu, ktorý je v Európe jediný svojho druhu, sa ostrov stal prírodnou rezerváciou. Ostrov nie je vôbec obývaný a pre svoje krásne pláže, tyrkysovo modrú vodu a jemný svetlý piesok sa nazýva „Karibik Kréty“.

Ostrov Gramvousa

Gramvousa je malý skalnatý ostrov s bohatou históriou na severozápadnom pobreží Kréty. Ostrov bol opevnený Benátčanmi, ktorí na jeho vrchole postavili pevnosť, ktorá odolala nájazdom pirátov aj iných dobyvateľov. Ako jeden z 3 ostrovov Kréty nebol nikdy dobytý Turkami. Súčasťou výletu je aj návšteva lagúny Balos, ktorú si za miesto medových týždňov vybrali aj princ Charles s Dianou.

Ostrov Elafonissi

Malý ostrovček, ktorý je s pevninou spojený plytkým útesom. Pre ostrov je typická pláž s jemným ružovým pieskom a priezračná čistá voda, vďaka čomu je označovaný ako „Karibik Európy“.

Ostrov Spinalonga

Pôvodné pirátsky, v súčasnosti neobývaný ostrov východného pobrežia Kréty. Ostrov je označovaný ako „ostrov malomocných“. Súčasťou výletu je návšteva benátskej pevnosti zo 16. storočia, ktorá chránila prístav Elounda, kúpanie v čarovnej zátoke a návštevou mesta Agios Nikolaos.

Ostrov Santorini

Celodenná plavba loďou  na čarovný vulkanický ostrov Santorini, naývaný ako „čierna perla Stredomoria“. Pre ostrov sú typické pláže s čiernym pieskom, biele domčeky a kostolíky s modrými strechami, strmé skaly a blankytové more.

Vodné parky Kréta

Možnosť navštíviť niektorí z aquaparkov – aquapark Limnoupolis (7 km od Chanie), aquapark Acqua Plus (4 km od Hersonissosu) alebo aquapark Watercity (15 km od Heraklionu), ktoré s množstvom tobogánov a vodných atrakcií predstavujú zábavu pre deti aj dospelých.

 

Kréta - najkrajšie pláže


Info  |  Mapa  |  Letoviská  |  TOP 10  Pláže  |  Výlety  |  Slovník  |  Video


 

Elafonissi

Pláž leží v blízkosti najzápadnejšieho výbežku Kréty. Patrí medzi menej dostupné pláže Kréty a je pre ňu charakteristický zlatistý piesok s ružovkastým nádychom (vďaka morským koralom) a tyrkysové lagúny s priezračným morom. Napriek tomu, že občas na tejto pláži vanie silnejší vietor zo Sahary, pláž Elafonissi je jednou z najkrajších pláží Kréty, ktorú určite treba navštíviť.

Pláž Elafonisi

Falasarna

Kľudná, turistami málo vyhľadávaná, piesočnatá pláž na severozápade Kréty. Spolu s plážou Elafonissi sa delí o prvenstvo medzi krétskymi plážami. V roku 2002 bola vyhlásená za najlepšiu pláž Grécka.

Pláž Falasarna

Lagúna Balos

Romantická lagúna s azúrovým morom, nádhernou scenériou, jemným bielym pieskom, mušľami kde len ľudské oko dovidí patrí medzi najkrajšie pláže na Kréte a najkrajšie miesta celého Grécka. Pri návšteve tejto lagúny sa človek cíti ako v Tichomorí, k dokonalosti chýbajú iba palmy.

Lagúna Balos

Frangokastello

Pláž Frangokastello je vyhľadávaná turistami aj pre stredoveký hrad zo 14. storočia, ktorý sa nachádza priamo na pobreží.  Pláž je čisto piesočnatá, má skalnaté dno a priezračnú vodu, čo vytvára dobré podmienky pre šnorchlovanie.

Pláž Frangokastello

Vai

Piesočnatá pláž na severovýchodnom pobreží Kréty, ktorá je preslávená palmovým hájom, ktorý ju obklopuje. Na jednom mieste tu rastie najviac paliem v celej Európe. Všetky stromy, ktoré sa tu vyskytujú vyrástli bez ľudského pričinenia.

Pláž Vai

Preveli

Pláž je jedinečná tým, že tu do mora ústí rieka Kissano Faraggi a rastie tu množstvo paliem. Pláž je piesočnatá, morské dno je kamenisté, nebýva veľmi preplnená turistami. Neďaleko od pláže sa nachádza kláštor Piso Preveli.

Pláž Preveli

Filaki

Pieskovo-kamienková pláž na juhovýchodnom pobreží Kréty. Je to jedna z mála oficiálnych nudistických pláži Kréty.

Pláž Filaki

 

 

 

Kréta čo navštíviť - TOP 10


Info  |  Mapa  |  Letoviská  |  TOP 10  |  Pláže  |  Výlety  |  Slovník  |  Video


 

Staré mesto Chania

Chania je druhé najväčšie mesto ostrova a zároveň centrum západnej Kréty. Vďaka romantickej atmosfére, ktorá v Chanii panuje je často označovaná ako „Benátky východu“ a „kráska západu“. Centru mesta dominujú romantické benátske domy a úzke uličky. Staré mesto obklopujú 3 km dlhé hradby zo 16. storočia. Za návštevu v Chanii stojí starobylá Janičiarska mešita, kláštor San Nikolao, starý kostol San Salvatore či benátsky prístav s majákom - La Laterna.

mesto chania kréta

Minojský palác Knossos

Knossos je údajne miesto kde stál palác bájneho kráľa Minosa a labyrint netvora z hlavou býka a telom človeka. Stavba, ktorá zahŕňa aj kráľovský palác, pochádza z čias minojskej civilizácie a je druhou najdôležitejšou stavbou v histórii Európy.

palác knossos kréta

Archeologické múzeum v Heraklione

Ak patríte k obdivovateľom histórie, tak určite nevynecháte návštevu archeologického múzea v Heraklione, kde sú sústredené všetky dôležité nálezy na Kréte. Nachádza sa v centre Heraklionu a patrí medzi najvýznamnejšie múzeá na svete.

Prírodno-historické múzeum v Heraklione

Múzeum ponúka množstvo zaujímavých vecí pre všetky vekové kategórie. Nachádza sa tu napr. simulátor zemetrasenia, malé akváriá a teráriá so živými zvieratami z tohto regiónu, veľká zbierka fosílií a replika najväčšieho cicavca aký žil na Kréte.

Na vyše 800 m2 múzea majú návštevníci možnosť dozvedieť sa o geologickom vývoji Kréty, o rôznych druhoch zvierat, ktoré kedysi žili na Kréte rovnako ako o rastlinách a organizmoch všetkého druhu, ktorým sa na ostrove darí.

Súčasťou múzea je aj vonkajšia botanická záhrada.

web múzea: http://www.nhmc.uoc.gr/en/

Ostrov Elounda & Spinalonga

Elounda je miestom, kde trávia dovolenku bohatí a slávni ľudia. Môžete sa tu kochať pohľadom na luxusné vily a hotely, alebo objavovať krásy starej rybárskej dediny.

Z Eloundy si môžete urobiť výlet loďou na ostrov Spinalonga. Je to malá ostrovná pevnosť nachádzajúca sa na strategickom mieste s výhľadom na prístav v Elounde.

ostrov spinalonga

Krétske akvárium

Preskúmajte nádherný podmorský svet Stredozemného mora v akváriu nachádzajúcom sa v Heraklione. Môžete tu pozorovať stovky rôznych druhov rýb a ďalších morských živočíchov.

žralok v akváriu

Roklina Samaria

Turistická túra do najdlhšej rokliny Európy. Je to jedno z mála miest Kréty, kde je možné sa dostať iba organizovanou skupinou. Túra začína v nadmorskej výške 1200 metrov a je dlhá takmer 18 km. Celá trasa sa ide dole kopcom a je lemovaná neporušenou prírodou. Samaria predstavuje raj pre botanikov.

Roklina Samaria - Kréta

Horská planina Lasithi

Lasithi je horská planina, ktorá sa nachádza v pohorí Dikti. Je pre ňu typický rad veterných mlynov, ktoré v niektorých miestach dodnes slúžia na čerpanie podzemnej vody a tým na zavlažovanie olivových hájov. Neďaleko sa nachádza jaskyňa Dikti, ktorá je považovaná za rodisko najznámejšieho gréckeho boha Dia.

Hlavné mesto Heraklion

Heraklion je hlavné a najväčšie mesto Kréty, ktoré bolo založené Mínojcami pred viac ako 4000 rokmi ako prístav neďalekého mesta Knossos. Dominantou stavbou mesta je benátska pevnosť zo 16. storočia, ktorej symbolom je lev sv. Marka. V blízkosti pevnosti leží starý benátsky prístav. Druhým symbolom mesta je katedrála Agios Minas, pochádzajúca z 19. storočia, postavená v klasicistickom štýle. Zaujímavý je aj kostol Agios Titas, ktorý bol pôvodne postavený Turkami ako mešita.

Mesto Heraklion - Kréta

Mesto Gortys

Bývalé rímske mesto, ktoré bolo v minulosti hlavným mesto provincie Líbye. V čase svojho najväčšieho rozmachu malo až 300 tisíc obyvateľov. Leží v južnej časti Kréty a v súčasnosti je tu možné obdivovať okrem archeologických vykopávok aj zachovalý byzantský kostolík Agios Titos.

 

 

Kréta - letoviská


Info  |  Mapa  |  Letoviská  |  TOP 10  Pláže  |  Výlety  |  Slovník  |  Video


 

Achlia

 • vzdialenosť od letiska (Heraklion) - 115 km

Nachádza sa v juhozápadnej časti ostrova na pobreží Líbyjského mora. Môžete tu objavovať množstvo krásnych prírodných pláží vo väčšine skalnatých obklopených vysokými bralami, ale aj niekoľko piesočnatých s priezračnou čistou vodou. Letovisko je určené hlavne pre dovolenkárov hľadajúcich ničím nerušený relax, pohodu a prírodné krásy. Nájdete tu aj niekoľko reštaurácií, taverien a obchodíkov.

Adele

 • vzdialenosť od letiska (Heraklion) - 77 km

Je malá pekná dedinka ležiaca na severe Kréty blízko mesta Rethymno s 350-mi obyvateľmi. Úzke dláždené uličky, typické kaviarničky, taverny a obchodíky vytvárajú príjemnú dovolenkovú atmosféru.

Adelianos Kampos

 • vzdialenosť od letiska (Heraklion) - 75 km

Adelianos Kampos je letovisko, ktoré je vhodné pre tých dovolenkárov, ktorí majú radi prírodu, pamiatky a radi podnikajú výlety. Toto letovisko totiž predstavuje dobrý východiskový bod na spoznávanie strednej časti Kréty ako aj južného pobrežia. Táto oblasť sa vyznačuje 12 km dlhou piesočnatou plážou, ktorá sa tiahne až k mestu Rethymno.

Aghia Pelagia

 • vzdialenosť od letiska (Heraklion) - 25 km

Aghia Pelagia je obec, ktorá leží v zátoke na severnom pobreží Kréty. Stredisko je známe svojimi nádhernými plážami a zátokami. Aghia Pelagia je veľmi pokojné letovisko. Zaujímavosťou je malý kostolík Sv. Pelaghie, ktorý je postavený na skale tesne nad morom. Podľa tohto kostolíka dostalo stredisko aj svoje pomenovanie. Podľa gréckych vedcov, ktorí robili archeologický výskum v tejto lokalite sa obec Aghia Pelagia nachádza na mieste starovekého mesta Apollonia.

Agia Marina

 • vzdialenosť od letiska (Chania) - 10 km

Agia Marina je jedno z najobľúbenejších letovísk západnej Kréty. Oblasť je známa 2,5 km dlhou piesočnatou plážou, ktorá získala prestížne ocenenie Modrá vlajka. Oblasť obkolesujú plantáže pomarančovníkov a olív. Agia Marina je výbornou voľbou pre ľudí, ktorí chcú mať peknú piesočnatú pláž a zároveň chcú byť blízko historických miest Chania a Kissamos, starovekých miest, ako je Polyrrinía a Aptera, starých kláštorov na polostrove Akrotiri, byzantských kostolov Rotonda, Delian a Meskla a ďalších pamiatok ako hrad Izzedine či jazerá Agia.

Agios Ioannis

 • vzdialenosť od letiska (Chania) - 92 km

Agios Ioannis je malá tradičná grécka dedina, ktorá je postavená na svahu Katalimata 500 m nad morom a 18 km od mesta Ierapetra. Letovisko bolo veľmi obľúbené v 50tich rokoch. V súčasnosti ho vyhľadávajú predovšetkým zahraniční návštevníci, ktorí si tu kupujú prázdninové domy. Letovisko je plné protikladov, na jednej strane opustené domy pôvodných obyvateľov, na druhej strane sa vyznačuje magickými výhľadmi na Lýbijské more, ktoré patria k najkrajším v oblasti juhovýchodnej Kréty.

Agios Nikolaos

 • vzdialenosť od letiska (Heraklion) - 63 km

Agios Nikolaos je jedným z najstarších a najmalebnejších letovísk Kréty. Mesto leží vo svahu, v Mirabelskom zálive a je označované ako Benátky Kréty. Dominantou mesta je sladkovodné jazero Vulismény, v ktorom sa podľa legendy kúpali bohyne Athéna a Artemis. Jazero je 60 m hlboké a 100 m dlhé. Okolo brehov jazera sa rozprestiera hlavná turistická zóna s množstvom reštaurácií a taverien. Agios Nikolaos patrí skôr k luxusnejším letoviskám Kréty. 

Ammoudara

 • vzdialenosť od letiska (Heraklion) - 7 km

Ammoudara je považovaná za predmestie hlavného mesta Kréty. Vyznačuje sa dlhou piesočnatou plážou. Stredisko je výborne vybavené tavernami, barmi, aj obchodíkmi so suvenírmi. Od centra Heraklionu je vzdialená cca 4 km.

Amnissos

 • vzdialenosť od letiska (Heraklion) - 73 km

Amnissos je pôvodom staroveká dedinka, ktorá sa nachádza neďaleko mesta Rethymno. Hlavnou dominantou Amnissosu je miesta pláž, ktorá je piesočnatá s pozvoľným vstupom do mora. Pobyt v tomto letovisku je vhodný pre ľudí, ktorí vyhľadávajú dovolenku na kľudnejšom mieste s výborným dopravným spojením do väčších okolitých miest.

Analipsis

 • vzdialenosť od letiska (Heraklion) - 120 km

Analipsis leží na južnom pobreží Kréty vedľa dediny Makrigialos v zálive v Kalo Nero. Je to malé pokojné mestečko, ktorého dominantou je krásna piesočnatá pláž, ktorá sa tiahne až do susedného letoviska Makrigialos.

Anissaras

 • vzdialenosť od letiska (Heraklion) - 25 km

Obec Anissaras sa nachádza na severozápadnom pobreží Kréty medzi Hersonissos a Analipsi. Ide skôr o pokojnejšie letovisko. Je známe svojou dlhou piesočnatou plážou s pozvoľným vstupom do mora. Po plážovej promenáde je možné sa dostať do rušného Hersonissosu.

Bali

 • vzdialenosť od letiska (Heraklion) - 53 km

Bali je pokojné prázdninové letovisko, v ktorom stále cítiť pôvodný vidiecky vplyv, ktorý mu dodáva príjemnú atmosféru. Vyznačuje sa krásnou piesočnatou plážou. Letovisko má veľmi dobré autobusové spojenie do väčších miest ako je Rethymno, Chania, či Heraklion.

Elounda

 • vzdialenosť od letiska (Heraklion) - 70 km

Elounda je luxusné letovisko, ktoré je zasadené v malebnom zálive Mirabello cca 12 km od mesta Agios Nikolaos. Z Eloundy je výhľad na malý, v súčasnosti už neobývaný ostrov Spinalonga. Elounda je typické dovolenkové letovisko, ktoré na rozdiel od iných letovísk má určitý nádych a eleganciu. Je známa svojimi luxusnými hotelmi a veľmi kvalitnými službami.

Ferma

 • vzdialenosť od letiska (Heraklion) - 105 km

Ferma je veľmi malá dedinka, v ktorej sa ako keby sa zastavil čas. Nachádza sa na juhovýchodnom pobreží Kréty, cca 10 km od mesta Ierapetra. Letovisko na prvý pohľad upúta malebným zálivom, priezračným morom a peknou plážou. Pobrežie je lemované romantickými skalami, patrí medzi najkrajšie miesta na Kréte. Ferma je vhodná pre tých cestovateľov, ktorí majú radi pokojné a tradičné grécke letoviská s blízkym dosahom väčšieho mesta.

Georgioupolis

 • vzdialenosť od letiska (Chania) - 43 km

Georgioupolis leží na severnom pobreží Kréty, cca 20 km od mesta Rethymno. Ide o menšie letovisko, ktoré má okolo 600 stálych obyvateľov. Jeho dominantou je 10 km dlhá piesočnatá pláž s veľmi miernym vstupom do mora. V Georgioupolise ústí do mora rieka Almiros, ktorej brehy sú plné zelene, s možnosťou prechádzok a zastávok v niektorej z viacerých kaviarničiek. Vďaka citlivému prístupu pri výstavbe je v Georgioupolise stále veľké množstvo zelene. U turistov je v letovisku veľmi obľúbené námestie, kde si môžete posedieť v taverne priamo pod korunami stromov.

Gerani

 • vzdialenosť od letiska (Chania) - 15 km

Gerani je menšie pobrežné letovisko, ktoré sa nachádza medzi letoviskami Maleme a Platanias. Je situované v údolí s olivovníkmi a citrusovými hájmi. Stredisko predstavuje kombináciu plne vybaveného letoviska a pohody starej romantickej dediny. Gerani ma 2,5 km dlhú a 50 m širokú piesočnatú pláž.

Gournes

 • vzdialenosť od letiska (Heraklion) - 15 km

Geournes je malé letovisko, ktoré sa nachádza v severnej časti ostrova medzi letoviskami Kokkini Hani a Kato Gouves. Celé Gournes je obklopené kopcami s olivovníkmi a poliami s vínnou révou. Výhodou letoviska je krátka vzdialenosť od hlavného mesta, ako aj od okolitých letovísk.

Gouves

 • vzdialenosť od letiska (Heraklion) - 19 km

Gouves je pokojnejšie letovisko na severnom pobreží Kréty v blízkosti hlavného mesta a tesnej blízkosti rušného Hersonissosu. V skutočnosti ide skôr o akúsi oblasť ako dedinu. Skladá z niekoľkých dedín: Kato Gouves a staršej tradičnej dediny Pano Gouves. Zvyčajne, keď ľudia hovoria o obci Gouves majú na mysli dedinu v dolnej časti pri mori - Kato Gouves. Kato Gouves je vytvorené predovšetkým pre turistov. Pobrežie tvorí dlhá piesočnatá pláž s výbornými podmienkami pre vodné športy, hlavne surfovanie.  

Hersonissos

 • vzdialenosť od letiska (Heraklion) - 25 km

Oficiálny názov letoviska je Limenas Hersonissos. Hersonissos je pôvodom rybárska dedina, ktorá sa rokmi rozrástla na jedno z najrušnejších a najväčších dovolenkových letovísk. Táto oblasť je určená hlavne pre dovolenkárov, ktorí vyhľadávajú aktívnu dovolenku a rušný nočný život. Hersonissos je totižto známy svojimi diskotékami, nočnými klubmi, plážovými barmi, obchodíkmi. Pokojnejšie prostredie je v časti Analipsi. V stredisku prevládajú piesočnato-kamienkové pláže.

Ierapetra

 • vzdialenosť od letiska (Heraklion) - 95 km

Ierapetra je štvrté najväčšie mesto Kréty, najjužnejšie miesto Európy a zároveň patrí medzi najslnečnejšie miesta v Európe. V súčasnosti je Ierapetra moderné mesto so všetkým čo k tomu patrí. Centrum starého mesta, ktoré je tvorené stavbami z tureckej doby, úzkymi uličkami a malebným prístavom si stále zachováva svoju autentickú atmosféru. V letovisku sa nachádza jedna z mála zachovaných benátskych pevností – Kales.

Istron

 • vzdialenosť od letiska (Heraklion) - 73 km

Letovisko Istron leží cca 10 km od mesta Agios Nikolaos, uprostred zálivu Mirabello. Má krásnu piesočnatú pláž obklopenú skalami. Taverny a reštaurácie sú umiestnené na svahu a je z nich krásny výhľad na okolie. Letovisko je výborným východiskovým bodom na spoznávanie východnej a juhovýchodnej Kréty.

Karteros

 • vzdialenosť od letiska (Heraklion) - 6 km

Karteros je malé letovisko, ktoré sa nachádza neďaleko hlavného mesta a cca 6 km od letiska. Letovisku dominuje dlhá piesočnatá pláž, na konci ktorej sa nachádzajú základy minojskej vily. Zaujímavosťou letoviska je, že od doby kedy zažívalo svoju najväčšiu slávu, stúpla hladina mora o 3 metre, čo spôsobilo, že mnohé domy zalialo more. Do dnešnej doby je možné pozorovať v mori ich pozostatky.

Kavros

 • vzdialenosť od letiska (Chania) - 43 km

Letovisko Kavros sa nachádza na severozápadnom pobreží Kréty. Pôvodom malá rybárska dedinka je v dnešnej dobe vyhľadávaným letoviskom pre svoju typicky krétsku atmosféru. Kavros je vyhľadávaný pre svoje krásne piesočnaté pláže, množstvo zelene a vzácny pokoj. Letovisko je ideálnym východiskovým bodom na spoznávanie západného pobrežia – mesta Rethymno, rokliny Samaria, či jazera Kournas.

Kokkini Hani

 • vzdialenosť od letiska (Heraklion) - 13 km

Kokkini Hani je menšia, pokojná dedinka na severnom pobreží Kréty. Výhodou letoviska je blízkosť hlavného mesta, ktoré je pohodlne dostupné miestnymi autobusmi. Ako mnohé iné letoviská na Kréte, aj v tomto letovisku sú k dispozícií mnohé obchodíky, taverny a krásne pláže.

Kolymbari

 • vzdialenosť od letiska (Chania) - 24 km

Kolymbari je krásna dedinka na začiatku polostrova Rodopos na severozápade Kréty. V tomto letovisku sa nenachádzajú veľké hotelové komplexy, skôr malé rodinné hotely a penzióny, ktoré sa rozprestierajú na niekoľko metrov dlhej pláži ohraničenej malým prístavom pre rybárske lode. Letovisko sa vyznačuje pieskovo-okruhliakovou plážou.

Koutsouras

 • vzdialenosť od letiska (Heraklion) - 116 km

Koutsouras sa nachádza v južnej časti Kréty v provincii Lasithi. Leží cca 2 km západne od Makrigialos. Koutsouras je správnym centrom regiónu. Letovisko bolo založené v polovici 19. storočia pre obyvateľov horskej dediny Stavrohori a teraz tu žije asi 800 ľudí. Nachádzajú sa tu prevažne malé kamienkové pláže.

Kutsunari

 • vzdialenosť od letiska (Heraklion) - 103 km

Kutsunari je malé letovisko, ktoré leží v juhovýchodnej časti Kréty, cca 10 km od mesta Ierapetra. Letovisko sa rozkladá na svahu pohoria Sitia. Nachádza sa tu len niekoľko malých hotelov, nie sú tu žiadne diskotéky, ani kaviarne, len dve taverny, ktoré sú priamo na pláži. Pláž v Kutsunari je piesočnatá premiešaná s tmavými okruhliakmi. 

Ligaria

 • vzdialenosť od letiska (Heraklion) - 23 km

Ligaria je malé letovisko, ktoré sa nachádza cca 23 km západne od hlavného mesta a 1 km od mesta Agia Pelagia. Leží vo veľmi dobre krytom zálive. V blízkosti sa nachádzajú ruiny bývalého kláštora Panagia Ligariani, ktorý v čase svojej najväčšej slávy patril k najvýznamnejším kláštorom regiónu. Letovisko bolo pomenované podľa tohto kláštora. Celý záliv je s pozvoľným vstupom do mora.

Makrigialos

 • vzdialenosť od letiska (Heraklion) - 118 km

Makrigialos je dedinka, ktorá leží na južnom pobreží Kréty, cca 24 km od mesta Ierapetra. Makrigialos v preklade znamená dlhá pláž. Je to pokojné, priateľské miesto s malým rybárskym prístavom. Letovisko sa neustále rozširuje, ale napriek tomu je stále celkom nedotknuté v porovnaní s inými letoviskami. Letoviskom sa tiahne dlhá piesočnatá pláž, ktorá vedie až do susednej dediny Analipsi.

Malia

 • vzdialenosť od letiska (Heraklion) - 32 km

Malia je pobrežné mesto, ktoré sa nachádza v severnej časti ostrova. Je to živé letovisko, pôvodne rybárska dedina, ktoré sa považuje za jedno z prvých osídlených miest Kréty. Nájdete tu množstvo taverien, barov, kaviarní, reštaurácií a diskoték. Malia je obľúbená hlavne u mladých ľudí ako aj dovolenkárov, ktorí uprednostňujú letoviská s bohatými nákupnými a zábavnými možnosťami. Za návštevu určite stojí aj stará dedina Malia, ktorá si zachovala svoj pôvodný grécky ráz a Minojský palác, ktorý leží smerom na východ od centra mesta.

Matala

 • vzdialenosť od letiska (Heraklion) - 71 km

Matala je pomerne veľké a rušné prímorské mestečko ležiace v južnej časti Kréty. V posledných rokoch sa stala obľúbenou dovolenkovou destináciou, ale napriek tomu si stále zachováva kúzlo typickej rybárskej dediny. Matala je známa svojimi umelými jaskyňami, ktoré sú vytesané do pieskovcových skál pri pláži.

Misiria

 • vzdialenosť od letiska (Heraklion) - 79 km

Missiria je živé letovisko, ktoré sa nachádza v blízkosti mesta Rethymno. S Rethymnom ho spája pravidelné autobusové spojenie. V Missirii sa nachádza krásna, dlhá a dobre organizovaná piesočnatá pláž. Napriek tomu, že Missiria je skôr menšie letovisko, nachádza sa tu množstvo reštaurácií, barov, diskoték, taverien a obchodov.

Panormo

 • vzdialenosť od letiska (Heraklion) - 61 km

Panormo je malá rybárska dedina na severnom pobreží Kréty, cca 22 km východne od mesta Rethymno. V rímskych časoch bolo Panormo prístavným mestom pod názvom Axos. Ide o menej rozvinuté letovisko, ktoré si stále zachováva ráz gréckej dediny s typickou architektúrou. V Panorme sú tri malé pláže s pozvoľným vstupom, ktoré sú vhodné aj pre malé deti. Za dedinou sa nachádzajú pozostatky baziliky Agia Sophia zo 6. storočia.

Plakias

 • vzdialenosť od letiska (Chania) - 98 km, (Heraklion) – 110 km

Letovisko Plakias sa nachádza medzi dvoma roklinami – Kourtaliotis a Kotsifou. Prvá zmienka o letovisku pochádza z roku 1961, keď tu bývalo iba 6 rybárov. Plakias je pôvodom rybárska dedinka, v súčasnosti je obľúbená hlavne u nemeckej klientely. Celým strediskom sa tiahne pobrežná promenáda s reštauráciami, tavernami a obchodíkmi. Letovisko odporúčame dovolenkárom, ktorí uprednostňujú pokojnejší ráz dovolenky

Platanias

 • vzdialenosť od letiska (Chania) - 41 km

Platanias je jedným z najobľúbenejších letovísk severozápadnej Kréty. Stredisku dominuje 3 km dlhá a 35 metrov široká piesočnatá pláž. Platanias sa často označuje ako „Hersonissos západu“. V porovnaní s týmto letoviskom je menej preplnený a má omnoho krajšiu a širšiu pláž.  

Rapaniana

 • vzdialenosť od letiska (Chania) - 42 km

Rapaniana je pobrežná dedinka, ktorá leží na starej ceste medzi mestami Chania a Rethymno. Ide o pokojné letovisko s piesočnatou plážou, ktorému dominuje žltý kostolík.

Rethymno

 • vzdialenosť od letiska (Heraklion) - 82 km

Rethymno je tretie najväčšie mesto Kréty a  jedno z najkrajších miest celého Grécka. Nachádza sa na polceste medzi Heraklionom a Chaniou. Rušný nočný život, bohaté možnosti nákupov, množstvo taverien, barov a diskoték láka dovolenkárov hľadajúcich zábavu a typický dovolenkový ruch.

Na druhej strane letovisko predstavuje kultúrne, historické a intelektuálne centrum Kréty. Rethymno je sídlom Krétskej univerzity. Mesto bolo pod nadvládou Benátčanov, Arabov aj Turkov, preto je tu možné nájsť turecké domčeky, mešitu ako aj domy postavené v benátskom štýle. Dominantou mesta je benátska pevnosť Fortezza s prístavom a Rimondiho fontánou, ktorá zásobuje mesto dlhé roky pitnou vodou. Benátska pevnosť v Rethymne predstavuje najväčšiu pevnosť ostrova a podľa niektorých štúdií aj najväčšiu benátsku pevnosť na svete.

Scaleta

 • vzdialenosť od letiska (Heraklion) - 70 km

Scaleta je jedno z menších a pokojnejších letovísk Kréty. Ide o prímorskú dedinku, ktorá je považovaná za predmestie univerzitného mesta Rethymno. V Scalete sa nachádza široká piesočnatá pláž. Patrí medzi veternejšie oblasti.

Sfakaki Pagalochori

 • vzdialenosť od letiska (Heraklion) - 73 km

Aj letovisko Sfakaki je považované za predmestie mesta Rethymno. Nachádza sa cca 10 km od tohto mesta a je spojené so susednou dedinou Pagalochori. V týchto dvoch strediskách sa nachádza krásna 12 km dlhá piesočnatá pláž, ktorá sa tiahne až k východnej časti mesta Rethymno. Sfakaki je v súčasnosti dobre vybaveným letoviskom, s obchodíkmi, tavernami, barmi. Vo všeobecnosti je ale Sfakaki považované skôr za kľudnejšie letovisko. Za väčšími nákupmi, či bujarou zábavou je potrebné sa vydať do neďalekého Rethymna.

Sissi

 • vzdialenosť od letiska (Heraklion) - 41 km

Sissi je malé, pokojné ale veľmi atraktívne stredisko severného pobrežia, ktoré leží medzi Heraklionom a Agios Nikolaos. Letovisko si stále zachováva svoj pokojný ráz, bez rozľahlých hotelov, množstva barov a preplnených promenád. Sissi odporúčame pre dovolenkárov, ktorí na dovolenke uprednostňujú relax, pohodu a nepreplnené pláže. Pozdĺž pobrežia je možné sa dostať do susednej dediny Milatos s tromi plážami, ktoré sú podľa niektorých cestovateľov o trošku krajšie ako tie v Sissi.

Sitia

 • vzdialenosť od letiska (Heraklion) - 127 km

Sitia je najvýchodnejšie mesto Kréty. Napriek tomu, že Sitia je pobrežné mestečko s 9000 obyvateľmi, v porovnaní s inými mestami Kréty si zachovala pokojnejšiu atmosféru. Obyvatelia Sitie žijú prevažne z cestovného ruchu a pestovania olív. Od roku 2005 má vlastné medzinárodné letisko. Sitia má dlhú, piesočnatú pláž s prekrásnym výhľadom na mesto. Pláž sa nachádza neďaleko komunikácie, ktorá vedie do mesta. 30 km od Sitie sa nachádza vyhľadávaná pláž Vai, ktorá je označovaná ako grécky Karibik.

Stalis

 • vzdialenosť od letiska (Heraklion) - 30 km

Stalis patrí k veľmi obľúbeným dovolenkovým letoviskám Kréty. V porovnaní so susednými letoviskami Malia a Hersonissos je to pokojnejšie letovisko vhodné pre rodinnú dovolenku. Nachádzajú sa tu nákupné možnosti, taverny, reštaurácie, ale za rušným nočným životom je potrebné cestovať do susedných letovísk. V okolí Stalisu môžete obdivovať krásne prírodné scenérie. Juhovýchodne sa nachádza pohorie Selena Oros, ktoré je severným výbežkom najväčšieho pohoria v oblasti Dikti.

 

 

Kréta mapa


Info  |  Mapa  |  Letoviská  |  TOP 10  Pláže  |  Výlety  |  Slovník  |  Video


 

 

 

Mallorca

Pozrieť všetky zájazdy na Malorku

Celý článok...
 

Tipy čo robiť v Hurghade

Pozrieť všetky zájazdy do Hurghady              Last minute Hurghada         

Celý článok...
 

Najkrajšie pláže v Turecku

Pozrieť všetky zájazdy do Turecka

Celý článok...
 

Turistický sprievodca Tureckom

Pozrieť všetky zájazdy do Turecka

Celý článok...
 

Turistický sprievodca Costa de Almeriou

Pozrieť všetky zájazdy do letoviska Costa de Almeria

Celý článok...
 

Najkrajšie španielske pláže

Pozrieť všetky zájazdy do Španielska

 

Celý článok...
 

Turistický sprievodca Španielskom

Pozrieť všetky zájazdy do Španielska

Celý článok...
 

Najkrajšie pláže na Malte

Pozrieť všetky zájazdy na Maltu

Celý článok...
 

Turistický sprievodca Maltou

Pozrieť všetky zájazdy na Maltu

Celý článok...
 

Najkrajšie pláže Egypta

Pozrieť všetky zájazdy do Egypta

Celý článok...
 

Turistický sprievodca Egyptom

Pozrieť všetky zájazdy do Egypta

Celý článok...
 

Najkrajšie pláže Sardínie

Pozrieť všetky zájazdy na Sardíniu

Celý článok...
 

Turistický sprievodca Sardíniou

Pozrieť všetky zájazdy na Sardíniu

Celý článok...
 

Najkrajšie pláže na ostrove Thassos

Pozrieť všetky zájazdy na Thassos

Celý článok...
 

Turistický sprievodca ostrovom Thassos

Pozrieť všetky zájazdy na Thassos

Celý článok...
 

Najkrajšie pláže na Kapverdských ostrovoch

Pozrieť všetky zájazdy na Kapverdské ostrovy

 

Celý článok...
 

Turistický sprievodca Kapverdskými ostrovmi

Pozrieť všetky zájazdy na Kapverdské ostrovy

Celý článok...
 

Najkrajšie pláže Korziky

Pozrieť všetky zájazdy na Korziku

Celý článok...
 

Turistický sprievodca Korzikou

Pozrieť všetky zájazdy na Korziku

Celý článok...
 

Najkrajšie pláže severného Cypru

Pozrieť všetky zájazdy na Severný Cyprus

Celý článok...
 

Turistický sprievodca Severným Cyprom

Pozrieť všetky zájazdy na Severný Cyprus

Celý článok...
 

Najkrajšie pláže Zakynthosu

Pozrieť všetky zájazdy na Zakynthos

Celý článok...
 

Turistický sprievodca Zakynthosom

Pozrieť všetky zájazdy na Zakynthos

Celý článok...
 

Najkrajšie pláže Lefkady

Pozrieť všetky zájazdy na Lefkadu

 

Celý článok...
 

Turistický sprievodca Lefkadou

Pozrieť všetky zájazdy na Lefkadu

Celý článok...
 

Najkrajšie pláže na Chalkidikách

Pozrieť všetky zájazdy na Chalkidiki

 

Celý článok...
 

Turistický sprievodca Chalkidikami

Pozrieť všetky zájazdy na Chalkidiki

Celý článok...
 

Najkrajšie pláže na Gran Canarii

Pozrieť všetky zájazdy na Gran Canariu

Celý článok...
 

Turistický sprievodca ostrovom Gran Canaria

Pozrieť všetky zájazdy na Gran Canariu

Celý článok...
 

Najkrajšie pláže Karpathosu

Pozrieť všetky zájazdy na Karpathos

 

Celý článok...
 

Turistický sprievodca ostrovom Karpathos

Pozrieť všetky zájazdy na Karpathos

Celý článok...
 

Najkrajšie pláže Kalymnosu

Pozrieť všetky zájazdy na Kalymnos

 

Celý článok...
 

Turistický sprievodca ostrovom Kalymnos

Pozrieť všetky zájazdy na Kalymnos

Celý článok...
 

Najkrajšie pláže Sicílie

Pozrieť všetky zájazdy na Sicíliu

Celý článok...
 

Turistický sprievodca Sicíliou

Pozrieť všetky zájazdy na Sicíliu

Celý článok...
 

Najkrajšie pláže Kalábrie

Pozrieť všetky zájazdy na Kalábriu

 

Celý článok...
 

Turistický sprievodca Kalábriou

Pozrieť všetky zájazdy na Kalábriu

"Nechajte sa očariť najkrajšími zákutiami Talianska, oddýchnite si na krásnych plážach a ochutnajte miestne špeciality, ktoré určite stoja za to."

Celý článok...
 

Turistický sprievodca Čiernou Horou

Pozrieť všetky zájazdy na Čiernu Horu

"Vitajte v tejto prekrásnej hornatej krajine, bohatej na prírodné krásy, ktorá patrí medzi najteplejšie európske destinácie. Vychutnajte si svoju dovolenku na plážach Jadranského mora."

Celý článok...
 

Najkrajšie pláže v Maroku

Pozrieť všetky zájazdy do Maroka

 

Celý článok...
 

Turistický sprievodca Marokom

Pozrieť všetky zájazdy do Maroka

"Vítame vás v krajine nekonečných piesočnatých pláží a horúcej africkej klímy. Zažite neopakovateľnú atmosféru a spoznajte krásy Maroka v niektorom z ponúkaných hotelov."

Celý článok...
 

Najkrajšie pláže v Albánsku

Pozrieť všetky zájazdy do Albánska

 

Celý článok...
 

Turistický sprievodca Albánskom

Pozrieť všetky zájazdy do Albánska

"Vitajte v krajine krásnych pláží, zasnežených kopcov a nedotknutej prírody, ktorá vám ponúka zažiť neopakovateľnú atmosféru a načerpať energiu na dlhý čas."

Celý článok...
 

Najkrajšie pláže na Rhodose

Pozrieť všetky zájazdy na Rhodos

 

Celý článok...
 

Turistický sprievodca ostrovom Rhodos

Pozrieť všetky zájazdy na Rhodos

"Turisticky rozvinutý grécky ostrov s krásnymi plážami, prírodou a históriou vás iste očarí a strávite na ňom nezabudnuteľnú dovolenku."

Celý článok...
 

Najkrajšie pláže Peloponézu

Pozrieť všetky zájazdy na Peloponéz

 

Celý článok...
 

Turistický sprievodca Peloponézom

Pozrieť všetky zájazdy na Peloponéz

"Najobľúbenejšia časť gréckej pevniny obmývaná morom zo všetkých strán. Je miestom úžasných pláží a najvýznamnejších archeologických nálezísk."

Celý článok...
 

Najkrajšie pláže v Bulharsku

Pozrieť všetky zájazdy do Bulharska

 

Celý článok...
 

Turistický sprievodca Južným Cyprom

Pozrieť všetky zájazdy na Cyprus

"Cyprus je viac než ostrovom krásnych pláží a trblietavého priezračného mora. Ochutnajte viac zo životného štýlu, bohatej histórie a kultúry a spoznajte milých a pohostinných Cyperčanov."

Celý článok...
 

Turistický sprievodca ostrovom Kos

Pozrieť všetky zájazdy na Kos

"Jeden z najkrajších gréckych ostrovov, kde môžete zažiť skutočnú chuť miestnej kultúry a objavovať prírodné krásy, bohatú históriu a nádherné pláže Egejského mora."

Celý článok...
 

Turistický sprievodca Bulharskom

Pozrieť všetky zájazdy do Bulharska

"Nekonečné a krásne zlatisté pláže, príjemná klíma, príbuznosť jazykov, história, zábava a srdečnosť domáceho obyvateľstva, to všetko vám ponúka rokmi overená dovolenka v Bulharsku."

Celý článok...
 

Turistický sprievodca Korfu

Pozrieť všetky zájazdy na Korfu

"Len kúsok na západ od gréckej pevniny leží "Zelená perla Jónskeho mora" ostrov Korfu. Vďaka príjemnej klíme, krásnym slnečným plážam, priezračnému moru a vynikajúcim gréckym špecialitám zažijete nezabudnuteľnú dovolenku."

Celý článok...
 

Turistický sprievodca Krétou

Pozrieť všetky zájazdy na Krétu

"Bájny grécky ostrov opradený mnohými legendami vás nepochybne očarí svojou nezameniteľnou atmosférou a históriou siahajúcou až do mytologických čias."

Celý článok...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia