×
 
 
info@bigtravel.sk 0915 841 757

 

 
 
 
 
 
Úvod > Iné > Cestovanie nás robí oveľa šťastnejšími ako akékoľvek materiálne bohatstvo
 

Cestovanie nás robí oveľa šťastnejšími ako akékoľvek materiálne bohatstvo

Ľudia, ktorí veľa cestujú sú šťastnejší ako tí, ktorí svoje peniaze míňajú na hmotné zabezpečenie. Dokazuje to štúdia profesora psychológie z Cornellovej univerzity, Thomasa Gilovicha, ktorý dlhodobo skúma vzťah medzi peniazmi a zážitkami.

Väčšina z nás žije z obmedzených finančných prostriedkov, ktoré rozdeľujeme tak, aby sme v prvom rade zabezpečili svoju existenčnú otázku a uspokojujeme svoje túžby až potom, ak nám niečo zvýšilo.

Podľa slov profesora Gilovicha, jedným z nepriateľov pocitu šťastia je adaptácia: „Veci si kupujeme, aby sme sa potešili, a to sa nám aj nakupovaním darí. Tento pocit šťastia však trvá len chvíľu. Nové veci nám zo začiatku prinášajú radosť, ale po čase si na ne zvykneme.“

Mnohí z nás boli vychovaní v myšlienke, že v prvom rade sa máme sústrediť na hmotné zabezpečenie, a tak sme si vytvorili predstavu, že fyzický predmet, ktorý si kúpime nás bude robiť dlho šťastnými, pretože ho budeme dlho vlastniť. Preto uprednostníme kúpu televízora pred víkendovým výletom. V skutočnosti to však tak nie je.

Prečo nás teda robí cestovanie šťastnejšími?

  1. Vďaka cestovaniu sa staneme odvážnejšími a budeme lepšie zvládať neočakávané situácie.
  2. Prelomíme stereotypnú rutinu života, ktorá „ničí“ náš každodenný život.
  3. Ak sme dlhšie preč, budeme si viac vážiť domov a rodinu.
  4. Spoznáme nových ľudí a ich životné príbehy. A možno si aj uvedomíme, že život na Slovensku nie je až taký zlý.
  5. Dáme si pauzu od sociálnych sietí, ktoré zbytočne pohlcujú náš čas.
  6. Naučíme sa tráviť čas samými so sebou, vďaka čomu možno pochopíme podstatu myšlienky: „Nemôžeš byť osamelý, ak máš rád osobu, s ktorou si osamote.“
  7. Rozšírime si obzory a naučíme sa niečo nové.
  8. Psychicky si oddýchneme.
  9. Zažijeme momenty, ktoré s nami ostanú na celý život.

A ak si myslíte, že vám k dlhodobému šťastiu pomôžu drahé veci, musíme vás zase sklamať. Kauzálny vzťah medzi výškou kúpnej ceny veci a intenzitou pocitu šťastia je takisto mýtom. Štúdia profesora Gilovicha dokazuje, že kúpa bytu alebo auta nás síce spraví šťastnejšími o trochu dlhšie ako kúpa topánok, pretože sa jedná o kúpu, ktorú mnohí urobia jeden maximálne dvakrát za život, ale aj táto radosť relatívne rýchlo vyprchá.

Profesor tvrdí, že skúsenosti tvoria prevažnú časť našej identity a nie materiálne veci. Veci, ktoré vlastníme môžeme mať naozaj radi, a tiež si môžeme myslieť, že sú späté s naším ja. Napriek tomu, sú od nás oddelené. Skúsenosti sú však našou súčasťou a robia nás tým, kým sme.

Ďalším dôvodom, prečo nás robí cestovanie šťastnejšími je to, že spoločné zážitky a skúsenosti nás spájajú. Ľudia, s ktorými sme boli na dovolenke v Mexiku, sú pre nás oveľa cennejší ako ľudia, ktorí si tiež kúpili nový iPhone.

Cestovanie nie je len o zážitkoch, ale aj o pocite šťastia, ktoré nám prináša v niekoľkých etapách. Tešíme sa už v momente, keď učiníme rozhodnutie: „Idem vycestovať!“ Nasleduje fáza plánovania a zisťovania množstva informácií o miestach, ktoré plánujeme navštíviť. A nakoniec samotné cestovanie.

Či už cestujete na otočku pracovne, idete na predĺžený víkend s rodinou, alebo ste sa rozhodli všetko predať a splniť si sen vidieť čo najviac zo sveta, cestovanie vás urobí šťastnejšími. Zvýši vám sebavedomie a prinesie pocit, že máte život vo svojich rukách, pribudnú vám nezabudnuteľné zážitky a spomienky a najmä vás odpúta od rutiny.

Ak aj vy cítite, že nastal čas na zmenu, potrebujete si „vyvetrať“ hlavu a nájsť samých seba, nechoďte na nákup nového oblečenia alebo elektroniky. Cestujte! Choďte tam, kam ste vždy chceli. Užívajte si život. Veci na vás počkajú, kúpiť si ich môžete aj o pár mesiacov neskôr. Opustite svoju komfortnú zónu a splňte si sen. Choďte si na vlastné oči pozrieť, ako sa ťaží zlato v okolí Banskej Štiavnice, nepozerajte o tom len dokumenty. Objavte čaro nedotknutej prírody, choďte kamkoľvek vás srdce ťahá.

Na ako dlho?

Štúdia doktora psychológie, Jeroena Nawijna, z univerzity aplikovaných vied Breda v Holandsku dokazuje, že existuje ideálna dĺžka dovolenky, ktorá nás robí šťastnými.

Pri plánovaní dovolenky kratšej ako 7 dní budeme spočiatku šťastní. Toto šťastie však pomerne rýchlo vyprchá vďaka tomu, že si veľmi rýchlo uvedomíme rýchly návrat do bežného života a rutiny. Cestovanie na viac ako 14 dní taktiež nevyvolá dostatočný pocit šťastia, vyžaduje totiž príliš veľa energie na naplánovanie všetkých detailov. Štúdia totiž dokázala, že dovolenka od 8 do 13 dní nás udržuje v rovnomernom pocite šťastie od prvého dňa po posledný, s najvyššou intenzitou v druhý deň cestovania. Zdá sa teda, že existuje ideálna dĺžka dovolenky.

Ako si dovolenku skutočne užiť?

Posledné dni pred vycestovaním sú najhektickejšie. Snažte sa preto vyvarovať stresu a odchod si naplánujte v rámci každodenných povinností. Štúdia odhalila, že stres a zhon, ktorý mávame pred odchodom, je často dôvodom, prečo sa nakoniec rozhodneme necestovať. Nepokazte si pocit šťastia, ktorý zažívate počas plánovania, zo samotnej dovolenky a aj po návrate akýmikoľvek negatívnymi pocitmi pred bezprostredným odchodom.

Cestovanie je jedným z najlepších nástrojov, ako byť šťastnými. Šťastie z materiálnych vecí totiž časom vyprchá, pretože sa stávajú súčasťou niečoho „bežného“. Šťastie z nadobudnutých zážitkov z cestovania naopak stúpa, pretože sa stávajú neoddeliteľnou súčasťou našej identity.

 

grafika k článku "cestovanie nás robí šťastnejšími"

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia